Edukacja, Z ostatniej chwili
Stary Sącz. Dożywianie dzieci w szkołach
O dożywianie dzieci w szkołach od września 2021 r. rodzice mogą się już starać od sierpnia 2021 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Sączu.
Przyznanie dożywiania musi być poprzedzone rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w miejscu zamieszkiwania rodziny.
Warto wiedzieć, że rodzice mogą sami wykupić obiady u organizatora dożywiania, chociażby ze środków Programu 500+. Niemniej rodziny mniej zamożne mogą ubiegać się o dożywianie swoich dzieci finansowane ze środków publicznych. Obowiązuje tutaj kryterium dochodowe t. j. Pułap poniżej 792 zł netto na osobę w rodzinie. Dochody są liczone z poprzedniego miesiąca od złożenia wniosku o dożywianie. Najczęściej występujące dochody to:
– zatrudnienie (wymagane zaświadczenie od pracodawcy)
– renty/emerytury (wymagane bieżące decyzje z ZUS lub KRUSu albo odcinki wypłat lub zaświadczenia)
– z gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha (wymagany nakaz płatniczy)
– z działalności gospodarczej (zwykłe warunki – wymagane zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za rok poprzedni, w przypadku ryczałtu – wymagane oświadczenie o dochodach za poprzedni miesiąc)
– świadczenia rodzinne i alimentacyjne.
Zaznaczmy też, że przy przyznawaniu dożywiania ze środków publicznych obowiązują zasady ogólne określone w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz ustawie o pomocy społecznej. Sam proces postępowania administracyjnego, zebrania dokumentacji dochodowej, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, wydanie decyzji administracyjnej, zawiadomienia kuchni o przygotowaniu większej ilości obiadów – może potrwać dłuższy czas. Z tego względu warto starać się o dożywianie w sierpniu 2021 r. Unikniemy wtedy opóźnień w dożywianiu. Wnioski złożone we wrześniu 2021 r. mogą spotkać się z opóźnieniem w dożywianiu. W tych przypadkach prosimy rodziców o cierpliwość. Dożywianie w szkołach traktujemy zawsze priorytetowo i staramy się maksymalnie uprościć procedury, jednakże nie można ich zupełnie przyspieszyć.
Dożywianie dzieci w szkołach finansowane jest ze środków publicznych t. j. w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Przeznaczone jest ono dla rodzin, w których środki finansowe są niskie. Warto też pamiętać o dodatkowych narzędziach określonych w ustawie o pomocy społecznej służacych werfikacji uprawnienia do pomocy społecznej. Tak więc w przypadku stwierdzonych dysproporcji majątkowych np. posiadaniu okazałego domu czy drogiego samochodu przy jednoczesnym wykazywaniu niskich źródeł dochodowych, można odmówić świadczeń z pomocy społecznej, w tym dożywiania wyrażając tym samym ogólniejsza zasadę sprawiedliwości społecznej.
Jeśli rodzice sami chcą wykupić obiady, niezbędne informacje uzyskają w szkole, do której uczęszcza dziecko.
W przypadku dożywiania finansowego ze środków publicznych, zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej.
OPS w Starym Sączu zaprasza na konferencję „Pokolenie lęku”
Chciały zarobić inwestując w akcje i kryptowaluty. Zamiast zyskać, straciły swoje pieniądze
Konwent Marszałków RP: Małopolska przejmuje stery!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm