Edukacja
Święta Kinga: Patronka Górników Solnych i Starego Sącza
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu wraz z młodzieżą Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach oraz dwiema uczennicami z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu (Martą Michalak oraz Aleksandrą Pasiut z kl. 2a) uczestniczyli we wspólnym międzynarodowym projekcie kulturoznawczym 'Węgierskie korzenie na polskiej ziemi’, w ramach którego został przeprowadzony konkurs w języku angielskim pod hasłem 'Kopalnia Soli w Bochni i Święta Kinga – Patronka Górników (Fakty i Legendy)’.
Sama tematyka konkursu nie była przypadkowa. Konkurs został przeprowadzony w autokarze podczas wycieczki do kopalni soli w Bochni. W drodze do Bochni uczennica klasy III Technikum Leśnego w Starym Sączu, Gabriela Porębska, przybliżyła węgierskiej młodzieży z Radnὁti Miklὁs Gimnázium z Dunakeszi sylwetkę Świętej Kingi, a także legendy z nią związane, oczywiście w języku angielskim. A potem uczniowie w parach polsko-węgierskich odpowiadali na pytania sprawdzające ich umiejętności zapamiętywania podawanych przez Gabrysię informacji, a także pracy z materiałem źródłowym, który otrzymali wraz z zestawem pytań.
Nietypowa uroczystość wręczenia nagród odbyła się tuż przed rozpoczęciem zwiedzania Kopalni Soli Bochnia; w sali, gdzie młodzież z Polski i Węgier mogła zobaczyć dawną maszynę parową. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta Bochnia, zostały wręczone przez Tomasza Ryncarza, Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta z Urzędu Miasta Bochnia oraz nauczycieli języka angielskiego będących pomysłodawcami projektu Annę Mazur i Beatę Damasiewicz. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali symboliczne woreczki z solą z Bochni oraz materiały informacyjne o atrakcjach turystycznych regionu od Urzędu Miasta Bochnia.
I miejsce: Sara Słowik (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach) oraz Viktoria Szabo (Radnὁti Miklὁs Gimnázium z Dunakeszi)
II miejsce: Ilona Batko (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach) oraz Viola Kroel-Dulay (Radnὁti Miklὁs Gimnázium z Dunakeszi)
III miejsce: Dominik Gawlak (Zespół Szkół Ponadgimnazjanych im. ks. prof. Józefa Tischnera) oraz Regina Soὁs (Radnὁti Miklὁs Gimnázium z Dunakeszi)
Dopełnieniem tematyki projektu było zwiedzenie kopalni soli w Bochni. W drodze powrotnej do Starego Sącza został przeprowadzony quiz w języku angielskim dotyczący informacji zdobytych podczas zwiedzania kopalni soli, przygotowany przez nauczycieli z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Gołkowic, Ewę Jasińską oraz Iwonę Łukasik. Laureatów tego językowego wyzwania poznamy w sobotę podczas oficjalnej uroczystości zakończenia pobytu Węgrów w Starym Sączu.
oprac. B. Damasiewicz
Rezerwujesz pobyt na Sylwestra? Uważaj na oszustów
Katarzyna Zielińska i Starosądeczanie KOLĘDUJĄ w Starym Sączu
Budżet Powiatu uchwalony jednogłośnie!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm