Edukacja
Święto Szkoły w Barcicach. X Szkolny Bieg Pamięci Śladami Patronów
Zgodnie już z kilkuletnią tradycją, koniec września to czas obchodów Święta Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach. W tym roku 27 września odbył się X Szkolny Bieg Pamięci o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia, składająca się z szeregu konkurencji, przebiegała pod hasłem „Pamiętamy”. Bieg miał formę podchodów z elementami testu interaktywnego opartego na wydarzeniach historii Polski, w tym Barcic w czasie II wojny światowej. Jego kryptonim stanowiło hasło „GG” (Generalne Gubernatorstwo). Nadrzędnym celem rywalizacji było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej i regionalnej oraz nawiązywanie i umacnianie więzi pomiędzy uczniami.
X Szkolny Bieg Pamięci rozpoczęły zawody strzeleckie rozegrane w dniu 26.09. na Strzelnicy Sportowej, zlokalizowanej w budynku szkoły. Uczestniczyły w nich 2-osobowe zespoły uczniów z klas IV-VIII. W tym samym dniu ich koleżanki i koledzy rozwiązywali interaktywny test wiedzy skoncentrowany wokół problematyki związanej z II wojną światową i patronami szkoły.
W dniu 27.09. najmłodsi uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez liderów i wolontariuszy. Zerówkowicze i pierwszoklasiści poznali patrona swojej nowej szkoły i zwiedzili kącik jego pamięci. Uczniowie klas II i III mieli szansę przypomnieć sobie sylwetkę Franciszka Świebockiego, a także prześledzić historię budowy i rozbudowy szkoły. Następnie świetnie się bawili rozwiązując łamigłówki przygotowane przez starszych kolegów. Wszyscy sprawdzili swoją kondycję pokonując tor sprawnościowy.
Klasy starsze zgromadziły się przed budynkiem szkoły i o 8:00 wyruszyły w zwartych kolumnach do Zespołu Parków Krajobrazowych na Woli Kroguleckiej, by na miejscu wziąć udział w uroczystej polowej Mszy Świętej, stanowiącej integralną część szkolnego święta.
Po eucharystii nadszedł czas na główny punkt programu, czyli X Szkolny Bieg Pamięci. Jego trasa wiodła od siedziby Popradzkiego Parku Krajobrazowego do tarasu widokowego – popularnego „Ślimaka”. Uczestnicy rywalizowali między sobą w kilku konkurencjach. Były to: znajomość topografii, umiejętność odczytywania szyfrów, pierwsza pomoc, rzut granatem oraz tor sprawnościowy. Klasy IV – V wzięły też udział w pasjonujących warsztatach przyrodniczo – edukacyjnych przygotowanych i przeprowadzonych przez edukatorów z Popradzkiego Parku Krajobrazowego w budynku ZPK odział w Woli Kroguleckiej.
Podsumowanie rywalizacji X Szkolnego Biegu Pamięci i wręczenie pucharu oraz dyplomów nastąpiło przy „Ślimaku” .
Zanim to jednak nastąpiło, Pan Dyrektor odczytał list wystosowany na okoliczność obchodów Święta Szkoły przez Pana Arkadiusza Mularczyka – Posła do Parlamentu Europejskiego, który z powodu obowiązków nie mógł skorzystać z zaproszenia i wziąć udziału w szkolnych uroczystościach. We wspomnianym liście Pan Mularczyk pogratulował wyjątkowej inicjatywy, przypomniał zasługi Franciszka Świebockiego, wspomniał również o swoim zaangażowaniu w przygotowanie raportu o stratach wojennych, mającym na celu oszacowanie wojennych strat Polski i stworzenie podstaw prawnych i politycznych do dochodzenia reparacji od Niemiec. Podkreślił też rolę pielęgnowania pamięci o naszych przodkach i ich ofierze dla kolejnych pokoleń. W ceremonii zakończenia i podsumowania rajdu uczestniczył Pan Piotr Dyrek- radny powiatu nowosądeckiego, który reprezentował burmistrza Starego Sącza
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali uczniowie klasy VI C, którzy z rąk Pana Dyrektora Grzegorza Garwola odebrali piękny puchar.
Wzorem lat ubiegłych mogliśmy liczyć na życzliwość Pana Andrzeja Gorczowskiego, który przygotował ciepły posiłek dla wszystkich uczestników obchodów Święta Szkoły. Dziękujemy!
M.M.
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm