Edukacja

Sztuka recyklingu. Drugie życie śmieci

Opublikowano: 25 marca, 2017 o 10:12 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dzwonki z albuminowych puszek, pufy do ogrodu z łysych opon, czy lampa z plastikowych butelek… śmieci, które zwykle lądują w kuble, dla kogoś, kto ma niebanalną wyobraźnię, mogą stanowić artystyczną inspirację.

Okazją do twórczego spojrzenia na codzienne odpady jest konkurs pod hasłem „Sztuka recyklingu – drugie życie śmieci” organizowany po raz pierwszy w ramach Eko-Targów w Brzeznej.

Do artystycznej rywalizacji zachęcamy uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. To skuteczny sposób na upowszechnianie wiedzy na temat recyklingu śmieci, także uświadomienie dzieciom jak można ograniczyć produkcję śmieci poprzez ich powtórne wykorzystanie – wyjaśnia Joanna Olchawa z organizującej Eko-Targi Fundacji Sądeckiej.

Warunek jest jeden – dodaje Joanna Olchawa – konkursowym zadanie polega na  wykonaniu  jednej formy przestrzennej o charakterze użytkowym z materiałów odpadowych lub wykonanie formy plastycznej. To może być na przykład obraz czy kolaż.

Jak mają wyglądać konkursowe prace? Wszystko zależy od artystycznej wyobraźni.

– Widziałam kiedyś u znajomych przepiękne, wielobarwne  dzwonki z puszek i ogrodowe pufy ze zużych opon samochodowych. To, co jedni wyrzucają do kubłów na śmieci, dla innych  może być artystycznym tworzywem – mówi Joanna Olchawa.

Co można wygrać w konkursie?

Nagroda indywidualna to rower górski, a nagroda zespołowa to rzutnik multimedialny. Ich fundatorem jest Alu-Met.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?

Najpierw na adres e-mailowy  j.olchawa@sadeczanin.info należy przesłać kartę uczestnictwa wraz z krótkim opisem pracy. Trzeba to zrobić do  30 marca, do godziny  12-tej.

Prace należy dostarczyć 1 kwietnia do godziny 9-tej do  dworku  w Brzeznej na terenie Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego  Instytutu  Ogrodnictwa – tłumaczy Joanna Olchawa.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 2 kwietnia podczas drugiego dnia Eko-Targów. Wtedy też  laureaci odbiorą swoje nagrody.

Wszystkie konkursowe prace trafia na wystawę, która będzie można obejrzeć podczas targów. Te nagrodzone i wyróżnione zostaną potem wyeksponowane w siedzibie Fundacji Sądeckiej w Nowym Sączu.

Relacja z wręczenia nagród i wyróżnione prace konkursowe zostaną zaprezentowane  na łamach portalu  Sadeczanin. Info  oraz w majowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"