Edukacja
Uczniowie Dwójki „świecili” przykładem na szlakach w Paśmie Jaworzyny Krynickiej
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu z klas 5a, 5b oraz 6a uczestniczyli w dniach 21-22 września 2023 r. w dwudniowym mini-rajdzie na Halę Łabowską pod hasłem „Poznajemy uroki Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim i „świecimy przykładem”. „Wędruj po szlakach Beskidu Sądeckiego, bo są tu piękne widoki, koleżanko i kolego”- mówili zgodnie uczestnicy rajdu, a szóstoklasiści przypominali o bezpieczeństwie na drodze, dodając: „jeśli w drogę wyruszamy to odblaski zabieramy.”
„Jesteśmy odblaskowi- do drogi już gotowi.” To właśnie z tą myślą uczestnicy rajdu wraz z wychowawcami Beatą Damasiewicz, Moniką Turek-Pelc, Małgorzatą Wąchałą, a także wraz z s. Alicją Zielińską i Maciejem Rejowskim zebrali się przed budynkiem szkoły, by wspólnie wyruszyć w drogę. Nie zapomnieli o kamizelkach odblaskowych, a do plecaków przypięli odblaski. Ze Starego Sącza pociągiem dotarli do Łomnicy Zdrój, a potem wraz z przewodnikiem beskidzkim za żółtymi znakami rozpoczęli malowniczą wędrówkę do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej. W zachwyt wprawiały towarzyszące turystom krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Wędrując polanami podziwiano rozległe panoramy, również i widoczne w oddali tatrzańskie szczyty, a także cieszono się ciepłymi promieniami słońca. Po dotarciu do schroniska można było wspaniale odpocząć na rozległej polanie, a także doświadczyć radości, która płynęła z tego, iż każdemu, pomimo trudu wędrowania, udało się bezpiecznie dotrzeć na Halę Łabowską.
Po zakwaterowaniu w pokojach w schronisku wszyscy usiedli przy ognisku, śpiewali piosenki turystyczne, piekli kiełbaski i spędzali ten wyjątkowy czas na wspólnych rozmowach i przemyśleniach przy ognisku. O poranku po śniadaniu w schronisku wraz z przewodnikiem beskidzkim, podążając leśną drogą z Hali Łabowskiej, cała grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu dotarła do Feleczyna, gdzie uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach przyrodniczych przygotowanych przez Iwonę Szczygieł, Specjalistę Służby Leśnej ds. Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Sądeckiego” z Nadleśnictwa Nawojowa. Na uczniów czekały więc pasjonujące opowieści o lesie, a także wiele intrygujących zagadek przyrodniczych. Dla wszystkich uczestników warsztatów przyrodniczych w wiacie Feleczyn czekały niespodzianki, czyli odblaski w kształcie zwierząt od Nadleśnictwa Nawojowa.
Warto dodać, iż podczas wędrówki na Halę Łabowską dla uczniów przygotowana została nietypowa niespodzianka, czyli „borówkowy konkurs”. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące szczytów i górskich szlaków, a każda poprawna odpowiedź oznaczała zdobycie punktu w postaci symbolicznych „papierowych borówek”. Jedno z zadań w „borówkowym konkursie” dotyczyło również umiejętności czytania mapy turystycznej i odszukania na niej przez uczniów przemierzanej trasy. Na zakończenie rajdu z każdej klasy wyróżniona została osoba, która zdobyła najwięcej „borówek”, czyli punktów za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości Beskidu Sądeckiego i szlaku, którym wędrowali. Zwycięzcami tej turystycznej zabawy zostali: Marta Wójcik z kl. Va, Małgorzata Kowal z kl. Vb oraz Mateusz Tokarz z kl. VIa. Otrzymali oni piękne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, wśród których nie zabrakło również odblaskowych czapek.
Podczas rajdu na wszystkie klasy czekały również zadania, które wymagały współpracy w zespole. „Borówkowe” punkty zebrane przez poszczególnych uczniów z danej klasy zostały zliczone i przyznane klasom. Kolejne punkty klasy zdobywały rozwiązując na polanie przy Schronisku PTTK na Hali Łabowskiej quiz wiedzy o Beskidzie Sądeckim, na którym pojawiły się pytania dotyczące Głównego Szlaku Beskidzkiego, Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej, a także przebytego żółtego szlaku prowadzącego Pasmem Jaworzyny Krynickiej. Nie mogło zabraknąć też konkurencji związanej z „Odblaskową Szkołą”.
Na polanie przy schronisku powstały również rymowanki, które miały przypomnieć wszystkim o zasadach bezpiecznego wędrowania. „Bezpiecznie wędrujemy, gdy odblaski niesiemy. Odblaskami świecimy, dobrze Wam radzimy! Noś odblaski, mój kolego dla bezpieczeństwa TWEGO!” – radzili uczestnicy rajdu. Ostatnia konkurencja wymagała współpracy podczas wspólnego śpiewania przy blasku płonącego ogniska tuż przed zachodem słońca piosenki turystycznej „Wędruj z nami lasami, polami…”.
Po przeliczeniu punktów I miejsce w konkurencjach międzyklasowych podczas rajdu zdobyła klasa Va, II miejsce – klasa Vb, a trzecie miejsce wywalczyła klasa VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Bez względu jednak na zdobyte miejsce w konkursie międzyklasowym zorganizowanym podczas rajdu wszystkim uczestnikom należą się pochwały za zaangażowanie, bo tak naprawdę w każdej z konkurencji liczyła się przecież dobra zabawa i współpraca w grupie.
Uczestnicy rajdu wrócili do Starego Sącza pełni wrażeń i wspomnień z wędrowania Pasmem Jaworzyny Krynickiej, a także bardziej świadomi tego jak ważne jest to, aby turysta również nie zapominał o odblaskach, które warto mieć przyczepione do plecaka. „Gdy po Beskidzie Sądeckim wędrujesz, od razu dużo wiedzy zyskujesz!”- dodali na koniec zadowoleni uczestnicy mini-rajdu na Halę Łabowską.
Biegonicka Wioska Betlejem znów będzie zachwycać
Instalacja „Rzeka czasu” w Starym Sączu dostępna bezpłatnie dla zwiedzających do 6 stycznia. ZAPRASZAMY
Nie daj włamywaczom żadnych szans i dobrze zabezpiecz swój dom/mieszkanie przed wyjazdem na święta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm