Edukacja
Uczniowie starosądeckiej „Jedynki” w Skamieniałym Mieście
Niespokojny duch członków koła krajoznawczo – fotograficznego popędził w słoneczną sobotę 18 czerwca uczniów i pana Roberta Janka do rezerwatu „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach (powiat tarnowski).
Miejsce piękne i szczególne, bo owiane wieloma legendami. Skamieniałe Miasto jest rezerwatem przyrody nieożywionej, obejmującym obszar 15 hektarów. Położony jest ok. 700 m na południe od centrum Ciężkowic, na wzniesieniu Skała (367 m n.p.m.). Tworzy je zespół skał piaskowcowych, które w wyniku niszczenia przez przyrodę (erozja) przybrały najrozmaitsze, fantastyczne kształty. Jednak, według dawnych legend, to nie siły przyrody spowodowały powstanie Skamieniałego Miasta, lecz klątwa rzucona na dawnych mieszkańców jako kara za występne i hulaszcze życie.
Tyle legenda, a my podążając szlakiem przez rezerwat mijaliśmy skałki o nazwach: Czarownica, Ratusz, Piekiełko, Orzeł, Pieczarki, Borsuk, Piramidy, Pustelnia, Baszta, Cyganka. Z każdą z nich wiąże się ciekawa legenda. Przy jednej ze skał poćwiczyliśmy nasze umiejętności wspinaczkowe (regulamin rezerwatu dopuszcza to na tej jednej skałce). Przechodząc przez wąskie szczeliny wspięliśmy się na szczyt „Skałki z krzyżem”, skąd roztacza się przepiękna panorama na miasteczko Ciężkowice i jego okolicę.
Opuszczając rezerwat wybraliśmy się jeszcze do „Wąwozu Czarownic” (podobno odbywały się w nim sabaty wiedźm!), na końcu którego znajduje się piękny wodospad, będący pomnikiem przyrody. Po tylu atrakcjach powróciliśmy do miasteczka Ciężkowice, gdzie wybraliśmy się na pyszne lody, a następnie w drogę powrotną do Starego Sącza. Wyprawa była ciekawa i udana, żal było wracać.
Do zobaczenia na szlaku !!!
Opr. R.Janek
Stary Sącz KULTURĄ stoi! -mówi aktorka Katarzyna Zielińska
Koncert Kolędniczo-Pastorałkowy w Gołkowicach
Zagłodzić czy nakarmić kulturę w Starym Sączu. Ostra wymiana zdań na sesji Rady Miejskiej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm