Edukacja

Uczyli się od Norwegów przedsiębiorczości i demokracji

Opublikowano: 27 marca, 2016 o 8:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

Przedsiębiorczości i umiejętności pracy w wielonarodowym i wielokulturowym zespole uczyli się w Narviku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju. Do Norwegii pojechali w ramach partnerskiego projektu „No Frontiers in Education”.

Prócz kryniczan uczestniczą w nim również dwie inne szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu oraz Liceul Teoretic Solomon Halita z Singeorz Bai w Rumunii.

Celem projektu jest poznanie historii rozwoju demokracji w Norwegii, Polsce i Rumunii, rozwijanie  przedsiębiorczości, umiejętności pracy w wielonarodowym zespole oraz rozbudzanie w uczniach kreatywności i umiejętności samodzielnego podejmowania wyzwań, stawianych przez współczesny rynek pracy.

Uczniowie gościli w nowoczesnej szkole średniej Narvik Videregaende Skole, położonej 240 km za kołem polarnym. Uczestnicy projektu przygotowali tam prezentacje dotyczące ich szkół i regionów, z których pochodzą. Na Uniwersytecie Nowoczesnych Technologii uczestniczyli w warsztatach przedsiębiorczości. W ramach zajęć musieli m.in. wymyślić produkt, który chcieliby wprowadzić na rynek. Młodzież wzięła też udział w lekcji z historii demokracji w Norwegii. Podczas warsztatów z odgrywaniem ról uczniów podzielono na cztery podgrupy, symbolizujące społeczeństwo: rząd, obywateli, media i organizacje pozarządowe. W drodze porozumienia należało wspólnie wypracować postanowienia, które zadowoliłyby wszystkich.

Jeden dzień poświęcono na zwiedzanie muzeum poświęconego bitwie o Narvik. Wzruszającym momentem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku żołnierzy poległych podczas tych walk.

Spotkanie w Norwegii było sprawdzianem umiejętności praktycznego porozumiewania się w języku angielskim – zwraca uwagę Celina Bigos, nauczycielka języka angielskiego w krynickiej szkole. – Uczniowie wykazali się wysokimi kompetencjami językowymi. Przygotowanie i realizacja zadań wymagała od nich twórczej postawy, umiejętności weryfikowania wiadomości. Natomiast zaszczepienie u młodzieży bakcyla przedsiębiorczości i kreatywności pozwoli jej w przyszłości stać się bardziej otwartym i mobilnym pokoleniem. Co istotne, współpraca z rówieśnikami z innych krajów była okazją, by spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Nauczyć szacunku, docenić inność, ale też być dumnym z osiągnięć kraju, z którego się pochodzi.

Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"