Edukacja
Unia Europejska otwarta dla nauczycieli z Gołkowic i nie tylko….
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+, zaakceptowała do realizacji projekt ,,Świadomość europejska” złożony przez Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach, w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dnia 31 grudnia 2015r. projekt został zatwierdzony do realizacji. Trzech nauczycieli: Dyrektor Szkoły Pani Renata Burchel, nauczyciel języka angielskiego Pani Elżbieta Deja oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Pani Anna Górz wyjadą na mobilność do krajów Unii Europejskiej.
Czym jest Program Erasmus+?
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 i ma na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.
Jak przystąpić do programu?
Podstawowym zadaniem jest wyłonienie obszarów wymagających zmian i wyznaczenie sposobów ich poprawy. Następnie należy zgłębić lekturę składania wniosków www.erasmusplus.org.pl . Cała procedura przygotowania wniosku, gromadzenia dokumentacji, nie jest łatwym procesem, niemniej jednak włożony trud procentuje.
–W naszym przypadku nie obyło się bez komplikacji, bowiem wniosek został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, ale z powodu braku środków umieszczony na Liście Rezerwowej. Po kilku miesiącach oczekiwań otrzymaliśmy pozytywną decyzję –mówi Anna Górz.
O projekcie ,,Świadomość europejska”.
Potrzeby placówki zostały zdefiniowane w następujących obszarach:
1. Rozwijanie umiejętności językowych oraz wiedzy kulturowej:
– dostrzeganie różnorodności lingwistycznej i kulturowej Europy,
Umiejętność swobodnego posługiwania się językiem obcym to kluczowy punkt naszego projektu. Chcemy aby nauczanie języka obcego w naszej szkole nie było ograniczone jedynie do dostarczania wiedzy gramatycznej i leksykalnej. Komunikacja bezpośrednia ułatwia naukę języka, czyni go językiem ,,żywym” i użytecznym.
2. Rozwijanie wymiaru europejskiego szkoły :
– nawiązanie kontaktów z nauczycielami z innych krajów w celu realizacji projektów np. w ramach eTwinning,
– budowanie przynależności do wspólnoty europejskiej i ukazywanie uczniom możliwości ,,uczenia bez granic”,
– prezentacja szkoły i polskiego systemu edukacji na forum międzynarodowym, promocja szkoły w Europie ,
Mieszkając i pracując w strefie przygranicznej (Słowacja), na co dzień spotykamy się z zagadnieniem wielokulturowości. Niejednokrotnie przysparza ona wielu problemów, a pokonywanie barier wymaga świadomej tolerancji. Również problem zagranicznej migracji członków rodziny w poszukiwaniu pracy, zagadnienie obecnego w szkołach problemu ,,eurosierot”, to nowe tematy, którym musimy sprostać we współczesnej szkole. Tematyka wielokulturowości, ścierania się ,,dwóch światów” będąca jednym z przewodnich zagadnień naszego projektu, pozwoli poznać dogłębnie temat, a ogólnoeuropejskie spojrzenie utwierdzi nas w świadomym wdrażaniu sprawdzonych rozwiązań w środowisku szkolnym.
3. Nowe narzędzia i metody nauczania:
– wykorzystanie technologii ICT ,
4. Organizacja nauczania:
– obserwacja systemów edukacji i metod nauczania w krajach europejskich oraz możliwość zastosowania ich w naszej szkole,
5. Program nauczania:
– wychowywanie przez otwartość na inne kultury,
–Cieszymy się, iż jesteśmy w gronie 800 tys. przedstawicieli europejskiej kadry edukacyjnej , która będzie miała możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz przeniesienia ich na grunt własnej placówki -dodaje Anna Górz
Świąteczne życzenia od SHP Rolnik
Nowy Sącz. Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych
Rozbłysnęła jodła z Gabonia pod oknem papieskim. Zagrała Akademia Ciupaga
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm