Edukacja
Warsztaty Peacepainting zawitały do Starego Sącza i Barcic
Tylu młodych adeptów malarstwa hala sportowa w Barcicach nie widziała!
–Wiele imprez sportowych (i nie tylko) odbywało się na tej sali, ale takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było -powiedział z uśmiechem na twarzy Grzegorz Garwol Dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach – Bardzo mnie to cieszy, że mamy tak uzdolnioną plastycznie młodzież.
W sobotę (28 marca) odbyły się kolejne warsztaty artystyczne w ramach projektu Peacepainting w Polsce i Norwegii. Blisko 50 uzdolnionych młodych ludzi z 5 powiatów województwa małopolskiego spędziło w Starym Sączu i Barcicach cały dzień. Tematem warsztatów była „Inspiracja w sztuce”.
– Otwieramy się na świat, małymi kroczkami ale ciągle idziemy do przodu -powiedziała naszemu portalowi Dorota Gurba, nauczyciel plastyki w Barcicach- takich projektów związanych ze sztuką powinno być dużo więcej. Jest to wspaniała odskocznia od codzienności dla tak młodych ludzi. To jest pokazanie innego świata, to jest zobaczenie czegoś więcej, to także zmierzenie się z tym że nie tylko „ja” mam taką wrażliwość, lecz takich ludzi jest dużo więcej.
-My patrzymy na ten świat w inny sposób niż reszta dookoła nas. Bardzo często są to dzieci cichutkie i wycofane, oczywiście niekoniecznie i nie wszystkie. Jednak dla takich osób jest to zmierzenie się z otaczającym i często trudnym światem. Takie warsztaty niezwykle motywują i podnoszą wiarę w siebie –podsumowała Dorota Gurba.
Tego typu edukacja artystyczna to wspaniała okazja do odkrywania wewnętrznego potencjału kreatywnego, wyrażania własnych odczuć w formie plastycznej i rozwijania twórczego myślenia oraz wyobraźni.
– Dzięki takim warsztatom młodzi ludzie po raz pierwszy mają kontakt ze sztuką przez duże S -powiedziała nam Maria Sosin, Dyrektor Biblioteki w Barciach –mogą szlifować swoje talenty, bo jak się okazuje, mamy naprawdę bardzo uzdolnioną młodzież. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie ukierunkowanie. Warsztaty odbywają się wymiennie w różnych miejscowościach i jest to okazja do poznania nowych miejsc i nowych ludzi. Młodzi zdobywają doświadczenie, które w dzisiejszych czasach jest szalenie ważne.
– Warunki generują prace a jeśli ma się tak wspaniałe zaplecze jak np Biblioteka w Barcicach, to efekty pracy są zaskakujące –kontynuowała Maria Sosin –My otwierając tę Bibliotekę zrobiliśmy konsultacje społeczne, aby wiedzieć czego ludzie oczekują. Tutaj nie ma nic przypadkowego. Jest wszystko to co mieszkańcom potrzeba dlatego życzę sobie i wszystkim abyśmy nadal umieli z tych dobrodziejstw korzystać. Tym bardziej, że już wkrótce otwarcie kolejnej bogato wyposażonej Biblioteki w Gołkowicach.
Czym jest Peacepainting w Polsce i Norwegii?
W marcu 2014 roku został zainaugurowany projekt „Edukacja społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów artystycznych Peacepainting w Polsce i Norwegii, którego partnerem jest Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka w Starym Sączu. Pomysłodawcą i głównym beneficjentem projektu jest Powiatowa i Miejska Biblioteka w Proszowicach a partnerami norweska organizacja Peacepainting na czele której stoi Catrina Gansto.
Ze strony polskiej partnerami projektu są Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie, Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna w Koszycach , Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu, Miejsko Gminna Biblioteka w Nowym Brzesku oraz Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka w Starym Sączu.
Do udziału w projekcie zostało zgłoszonych ośmiu uzdolnionych malarsko uczniów ze szkół gimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz:
- Barbara Śledź, Karolina Jop, Izabela Pulit, Agnieszka Myrda, Magdalena Chruślicka (Gimnazja Stary Sącz)
- Kamila Bochniarz i Roksana Waligóra ( Zespół Szkół w Barcicach)
- Martyna Kołodziej i Kinga Maciejczyk ( Gimnazjum w Gołkowicach)
Projekt trwał będzie 2,5 roku ( a więc jeszcze 1,5) i w tym okresie przewidziano 3 warsztaty wyjazdowe do Norwegii dla najlepszych „artystów” oraz warsztaty odbywające się wymiennie w poszczególnych instytucjach biorących udział w projekcie. Do tej pory odbyły się warsztaty z udziałem uczniów i profesorów ASP w Krakowie, Miechowie, Myślenicach, Białym Dunajcu, Hebdowie i Proszowicach. Poza tym młodzież była już w zeszłym roku w Norwegii, gdzie brała udział w warsztacie plastycznym w Terrak, zwiedzała Oslo, Kopenhagę i słynne norweskie fiordy. Obecnie przygotowywany jest kolejny wyjazd do Norwegii – 29 maja 2015 -w którym weźmie udział 4 gimnazjalistów z naszego regionu.
Tym razem starosądeccy „artyści” gościli swoich kolegów w Starym Sączu oraz Barciach. W ramach spotkania młodzi malarze zwiedzili Ołtarz Papieski, Klasztor sióstr Klarysek i Dom św Kingi po którym oprowadziła pani Danuta Sułkowska. W Bibliotece w Barcicach wysłuchali wykładu z historii sztuki prof Adama BRINCKEN na temat światowego malarstwa. Obejrzeli także występ zespołu Starosądeczanie. Po tak emocjonujących spotkaniach młodzi adepci z zapałem wzięli udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez Natalię Buchtę (mgr sztuki, animatorkę kultury, pedagoga, malarkę i absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) Podczas zajęć powstały wspaniałe dzieła a efekt końcowy jak zwykle zachwycał!
Komentarze
Komentarze (8)
Możliwość komentowania wyłączona.
Brawo! Wspaniała inicjatywa. Dzieciaki mogą zwiedzić tyle miejsc, zdobyć takie doświadczenie…
SUper. Gratulacje. Fakt młodzież mamy uzdolnioną.Potrzeba jeszcze takich inicjatyw i nauczycieli którzy tak skutecznie ukierunkują!
Dobrze że hala przetrwała. W sumie nie widzę farb, bo w przeciwnym razie sala nabrałaby nowego wyrazu -artystycznego:) SUPER
Do Norwegii? WOW WOW WOW ALe super!
Takie wydarzenie w hali gratulacje dla tego co na to pozwolił bo gdzie indziej hale tylko dla kopaczy i odbijaczy, a ja nie lubie sportu a też bym chciała z takich hal korzystać. A jak się chce to można jak widać. A u nas szkoła kiedy coś takiego zorganizuje??? :((
Pozwolił na pewno Dyrektor, bo to Dyrektor THE BEST~!!!!!
A gdzie inicjatorzy projektu czyli Biblioteki, Publiczne. Warsztaty ze względu na potrzebę światła i dużo miejsca przeważnie odbywają się w szkołach lub na krużgankach klasztornych i zawsze dzięki bardzo dobrej współpracy bibliotek z różnymi instytucjami.
Warsztaty były świetne, jak zwykle zresztą 🙂