Edukacja
Wirtualne Laboratorium. Tak będą kształcić przyszłych lekarzy w Nowym Sączu
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podpisała porozumienie z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard w Nowym Sączu. Dzięki niemu studenci kierunku lekarskiego będą uczyć się anatomii w Wirtualnym Laboratorium Serca i Naczyń tamtejszego szpitala. Laboratorium będzie kierowane przez prof. dr. n. med. Jerzego Sadowskiego – kardiochirurga, chirurga i transplantologa – kierownika Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Od 2 października w Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu uczy się pięćdziesięciu przyszłych medyków.
– To dla nas wielki prestiż, ale przede wszystkim duże wyzwanie. Zdajemy sobie z tego sprawę, jak ważne jest kształcenie lekarzy, ale nie podjęlibyśmy się tego wyzwania, gdyby nie nasze doświadczenie w obszarze nauk medycznych. Od kilkunastu lat prowadzimy kierunki: Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, Dietetykę i Fizjoterapię. Infrastruktura, którą dysponuje uczelnia, jest na tyle przygotowana, że zdecydowaliśmy się na otwarcie kierunku lekarskiego. Sprostaliśmy trudnym wymaganiom, m.in. dotyczącymi skompletowania kadry naukowo-dydaktycznej i badawczej – zaznacza dr hab. inż. Mariusz Cygnar (prof. ANS), rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
– Wniosek o otwarcie kierunku lekarskiego liczył ponad 1100 stron i był owocem ciężkiej pracy zespołu pod kierownictwem prorektor dr Haliny Potok i prodziekan dr Urszuli Cisoń-Apanasewicz. Mamy rozpisane praktyki i działania kliniczne na całe sześć lat. Pozyskaliśmy kadrę, która chce się rozwijać: doktoryzować i habilitować – dodaje dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Otwarcie kierunku lekarskiego nie byłoby możliwe bez współpracy z ośrodkami medycznymi (szpitalem wojewódzkim i trzema powiatowymi), w tym Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard w Nowym Sączu. Szpital ten działa od 2005 roku na terenie Polski południowej i jest siecią placówek medycznych specjalizujących się w kompleksowym leczeniu pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Do nauki studentom będzie służyć tu nowoczesne Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń, wzorowane na laboratoriach anatomicznych czołowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i Europie.
System urządzeń, w jakie wyposażono Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń oparto o modelowanie i wizualizację 3D struktur anatomicznych, umożliwiające nauczanie anatomii poprzez cyfrową symulację obrazów na bazie preparatów medycznych, obrazów radiologicznych i użycia w czasie rzeczywistym urządzeń do obrazowania medycznego (np. USG).
– System oferuje unikalny, nowatorski sposób nauczania anatomii, pozostając komplementarnym do tradycyjnego nauczania z zastosowaniem preparatów. System nie zastępuje tradycyjnej nauki z zastosowaniem preparatów, stanowi jednak potężne wsparcie edukacyjne umożliwiające szybszą i bardziej efektywną naukę anatomii. Laboratorium zostało wyposażone w pełne spektrum technologii wizualizacji 3D, począwszy od stereoskopii poprzez wirtualną, rozszerzona i mieszaną rzeczywistość, co jest fenomenem na skalę Polski – przybliża Adrianna Złahoda-Huzior, dyrektor Centrum Badań, Rozwoju i Innowacji Intercard.
Zintegrowane aplikacje do nauki anatomii powstałe w oparciu o anatomiczne modele 3D i realne badania obrazowe skanów ciał człowieka umożliwiają wyświetlanie obrazów w realnej wielkości ciała i organów człowieka, również w formie wirtualnych stołów anatomicznych i wirtualnych sekcji. System umożliwia nauczanie pod kontrolą wykładowcy, w podgrupach a także samodzielną edukację studenta – nauczanie indywidualne. Laboratorium będzie kierowane przez prof. Jerzego Sadowskiego – kardiochirurga, chirurga i transplantologa – kierownika Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Wydziału Lekarskiego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
– To dla mnie duży zaszczyt. Nowy Sącz był mi zawsze bliski, a otwarcie kierunku lekarskiego to podniesienie prestiżu intelektualnego miasta i wsparcie dla tutejszego lecznictwa. Jest on ukoronowaniem wieloletnich starań, które poprzedziły prowadzenie tu z powodzeniem studiów pielęgniarskich i ratownictwa medycznego. Widzę wielkie zaangażowanie, aby ten wydział był na dużym poziomie, a sądecka uczelnia wspaniale rokuje. Początki zawsze są trudne, ale dobrze zapowiada się nasza współpraca z ośrodkami medycznymi i z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, gdzie studenci pierwszego roku będą uczyć się anatomii w prosektorium – zaznacza prof. Jerzy Sadowski.
mat. prasowy ANS
Już wkrótce powstanie obwodnica Łącka
„10 strzałów Ku Chwale Ojczyzny” na Sądecczyźnie
Śp Karol Makowski
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm