Edukacja, Z ostatniej chwili

Wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Opublikowano: 25 czerwca, 2016 o 7:38 am   /   przez   /   komentarze (0)

Laureaci VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu otrzymali nagrody w postaci wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, iż finał konkursu, którego organizatorem od siedmiu już lat jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, odbył się dnia 17 marca 2016 roku. W tym roku instytucję Unii Europejskiej wraz z  Brukselą oraz okolicę mieli okazję zwiedzić: Małgorzata Matusik (z Zespołu Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem), Sylwia Lizoń (z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu), Marta Dychała (z Gimnazjum w Jazowsku), a także Klaudia Bodziarczyk, Michał Pasiut oraz Dorota Florek (wszyscy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu).

Nad sprawnym przebiegiem wyjazdu studyjnego do Brukseli czuwali asystenci eurodeputowanego, Piotr Rapkowski oraz Kamil Zając.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu mieli możliwość spotkać się z eurodeputowanym prof. Ryszardem Legutką, wysłuchać wykładu na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, jak i również wziąć udział w konferencji  pt. ‘Wolność mediów – kto kontroluje czwartą władzę?’. Warto dodać, iż w tegorocznym wyjeździe studyjnym uczestniczyło również dwóch uczniów z Gimnazjum. im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Hubert Szot oraz Michał Szewczyk, którzy otrzymali zaproszenie do Brukseli jako formę wyróżnienia za osiągnięcia językowe w szkole gimnazjalnej oraz trzyletnie zaangażowanie w poszerzanie wiedzy o krajach anglojęzycznych, w tym udział w konkursach kulturoznawczych.

W bogatym programie pobytu znalazła się również wizyta w Brugii, nazywanej też „Flamandzką Wenecją” z  powodu obfitości kanałów w historycznej części miasta. Brugia to belgijskie, średniej wielkości miasto w Zachodniej Flandrii. Jest miastem, w którym królują przede wszystkim słodycze. Słynie również z belgijskich koronek wykonywanych metodą klockową, często przez starsze kobiety na ulicach.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili też samą Brukselę, mianowicie: Grand Place –znajdujący się w samym sercu miasta, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i mieszkańców Brukseli. Na placu znajduje się wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Uczniowie mogli podziwiać piękną Katedrę św. Michała i św. Guduli na wzgórzu Treurenberg , gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże.

Odwiedzili także galerię handlową z przeszklonym dachem mającą swój niezwykły klimat – Galerię Świętego Huberta, a także malownicze parki. Oczywiście nie zabrakło też najbardziej znanych  i popularnych atrakcji jak ”Manneken Pis”, belgijskie gofry czy złociste frytki z belgijskim sosem. W drodze powrotnej na wszystkich uczestników czekał jeszcze bonus, krótki przystanek w Kolonii oraz zwiedzanie Katedry Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny.

oprac. B. Damasiewicz i D. Olech

 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"