Edukacja, Z ostatniej chwili

Wywiad online ze świadkiem historii

Opublikowano: 30 kwietnia, 2021 o 8:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z realizacją zadańautorskiego projektu „Był sobie sztetl…” wychowankowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Powiatową i Miejsko – Gminną BibliotekęPubliczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz ANGLOSTACJĘ – Szkołę Języka Angielskiego w Starym Sączu włączyli się w inicjatywy koordynowane przez edukatorów Muzeum POLIN w Warszawie w ramach akcji „Żonkile 2021”.

W dniu 19 kwietnia 2021 roku gościem młodzieży była Pani Krystyna Budnicka – warszawianka, bohaterka książki „Dziewczyny ocalałe” Anny Herbich, mająca w chwili wybuchu powstania w getcie warszawskim – w kwietniu 1943 roku – 11 lat.

Podczas walk ukrywała się w kanałach podziemnych, narażona na liczne niebezpieczeństwa. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia. Przez wiele lat nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Z czasem uznała to za swoją misję, stwierdziwszy, że mówienie jest właśnie rodzajem pomnika, bo dopóki się o kimś myśli i mówi, to te osoby nadal żyją.

Podczas 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim Krystyna Budnicka opowiedziała swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.

Na łamach publikacji „Dziewczyny ocalałe” Pani Krystyna Budnicka wspomina: „ Nikt z mojej najbliższej rodziny – ani rodzice, ani rodzeństwo ( 6 braci i  siostra)  – nie ma grobu. Moja ojczyzna jest tutaj. Na ziemi, na której się urodziłam, w której spoczywają szczątki moich przodków. Czuję się Polką. Jestem Żydówką i chrześcijanką w jednej osobie – praktykującą katoliczką. Wiara katolicka nie przeszkadza mi pamiętać o żydowskich świętach. O Holocauście musimy mówić prawdę i dawać świadectwo. Póki żyjemy. My, ostatni świadkowie.”

Wywiad ze świadkiem historii, zatytułowany „Stawiam pomnik tym, którzy zginęli”, przeprowadził Pan Michał Grynberg – pisarz, psycholog, finalista Nagrody Literackiej Nike w 2018 roku.

W spotkaniu online wzięli udział uczniowie klas: VI d, VII b, VII c, VII d, VIII a, VIII d oraz wychowawcy: pani Urszula Dzięga, pani Katarzyna Gurgul, pani Eliza Huza, pani Renata Jasińska – Nowacka, pani Liliana Królikowska, pani Jadwiga Postawa.

Projekt, w którym uczestniczyło młode pokolenie starosądeczan – w ramach edukacyjnej inicjatywy pozalekcyjnej, lekcji historii i języka polskiego oraz zajęć z wychowawcą – współfinansowany został m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jadwiga Postawa

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"