Edukacja
Z językiem w plecaku na górskim szlaku. Innowacja w „Dwójce”
W związku ze Światowym Dniem Turystyki, 27 września 2023 roku odbyła się inauguracja innowacji z języka angielskiego realizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu w roku szkolnym 2023/2024.
Trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas V- VIII wraz z koordynatorami innowacji: Agnieszką Obrzud, Beatą Damasiewicz oraz Maciejem Rejowskim wyruszyła na wycieczkę z językiem angielskim w tle do Bacówki nad Wierchomlą. Słoneczna pogoda i dominująca w górskich krajobrazach zieleń sprawiały, że uczestnicy mieli wrażenie, iż to wcale nie jest jesień, ale piękny letni dzień. Udając się na pierwszą wycieczkę w ramach innowacji z języka angielskiego, uczniowie nie zapomnieli o odblaskach, które doczepili do plecaków.
Światowy Dzień Turystyki świętowano bowiem w odblaskowym stylu. Podążając czarnym szlakiem rozpoczęła się piesza wędrówka do Bacówki nad Wierchomlą, a język angielski towarzyszył przez cały czas uczestnikom wyprawy. Wędrówkę czarnym szlakiem z Wierchomli do Bacówki nad Wierchomlą wzbogacały językowe zagadki o tematyce przyrodniczej w języku angielskim. Już na samym początku wycieczki na leśnej ścieżce każda grupa otrzymała karty wyrazowe w języku angielskim oraz ilustracje związane z krajobrazem Beskidu Sądeckiego.
Wśród wyrazów nie zabrakło również angielskich odpowiedników słów związanych z bezpieczeństwem na drodze, jak kamizelka odblaskowa i odblaskowe opaski. Zadaniem każdego zespołu było jak najszybsze dopasowanie ilustracji do otrzymanych wyrazów w języku angielskim. Wszystkie zespoły świetnie sobie poradziły z tym językowym zadaniem, a w nagrodę każdy uczeń otrzymał słodką niespodziankę. Po dotarciu do Bacówki nad Wierchomlą położonej w Paśmie Jaworzyny Krynickiej nadszedł czas na zasłużony odpoczynek, a potem na polanie w pobliżu Bacówki nad Wierchomlą rozpoczęły się zespołowe warsztaty językowe. Najpierw wszyscy uczniowie utworzyli poszczególne litery tworzące WORLD TOURISM DAY.
Na stworzonym przez całą grupę napisie przypominającym o Światowym Dniu Turystyki nie zabrakło odblasków i odblaskowych kamizelek, by podkreślić znaczenie bezpieczeństwa na drodze. A potem uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na cztery zespoły, gdyż na wszystkich czekało zespołowe zadanie językowe, w którym nie zabrakło charakterystycznego słownictwa w języku angielskim związanego z przyrodą i krajobrazem Beskidu Sądeckiego.
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pakiet materiałów językowych przygotowany przez koordynatorów (wyrażenia/zdania w języku angielskim charakterystyczne dla pocztówki), a także angielski słowniczek obrazkowy, w którym znalazły się wyrazy związane z górskim krajobrazem i odblaskami. Uczniowie w zespołach wspólnie układali treść pocztówki w języku angielskim z pozdrowieniami z Bacówki nad Wierchomlą, a także przygotowywali rysunek ukazujący piękno górskiego krajobrazu z wykorzystaniem kolorów znalezionych w przyrodzie. Żaden z zespołów nie zapomniał również o tym, aby umieścić na swojej pocztówce symboliczny znaczek- oczywiście były to pamiątkowe pieczątki ze schroniska. Gdy wszystkie pocztówki- giganty były już gotowe, każdy zespół zaprezentował swój projekt na polanie w taki sposób, aby każdy uczeń mógł zabrać głos.
Po zakończonych plenerowych warsztatach z języka angielskiego grupa realizująca innowację wróciła drogą leśną do Wierchomli, a tam tuż przed powrotem autobusem do Starego Sącza, odbył się mini-konkurs sprawdzający znajomość poznanego podczas wędrówki słownictwa w języku angielskim związanego z przyrodą Beskidu Sądeckiego i bezpieczeństwem na drodze. Dla uczniów, którzy udzielili poprawne odpowiedzi koordynatorzy projektu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu przygotowali drobne nagrody: słodycze, a także turystyczne mapy, zachęcające również do rodzinnych wędrówek szlakami Beskidu Sądeckiego.
Przez cały czas trwania wycieczki uczniowie robili zdjęcia, kręcili krótkie relacje z wyprawy, by po powrocie z wycieczki móc przygotować vloga będącego relacją z wyprawy do Bacówki nad Wierchomlą w formie video. Warto podkreślić, iż podczas wycieczki nauczyciele języka angielskiego Agnieszka Obrzud i Beata Damasiewicz posługiwali się w rozmowach z uczniami językiem angielskim, co sprawiało, iż uczniowie mogli cały czas doskonalić umiejętności językowe, jednocześnie miło spędzając czas na wspólnym wędrowaniu szlakami Beskidu Sądeckiego.
Efekty prac zespołów z warsztatów językowych przy Bacówce nad Wierchomlą można obejrzeć na wystawie w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Tam też znajduje się również słowniczek obrazkowy w języku angielskim dla wszystkich uczniów, którzy chcieliby poszerzyć swoją znajomość słownictwa w języku angielskim związanego z przyrodą i turystyką górską. Warto dodać, iż kolejna wycieczka z językiem angielskim w tle dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu, tym razem w jesiennej odsłonie, już jest w planach. W ciągu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zostaną zorganizowane przynajmniej cztery takie wycieczki piesze po Beskidzie Sądeckim w różnych porach roku.
Zajęcia innowacyjne z języka angielskiego odbywać się będą w trakcie wycieczek jako ciekawy sposób na rozwijanie umiejętności językowych uczniów w sposób twórczy oraz wzbogacanie słownictwa związanego z geografią, turystyką i przyrodą. Główną przyczyną opracowania tej innowacji była bowiem potrzeba zaoferowania uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu nowatorskich technik, które będą sprzyjały nauce języka angielskiego poza salą lekcyjną. Innowacja będzie również stanowiła motywację dla uczniów do prowadzenia aktywnego trybu życia i umożliwi poznanie piękna Beskidu Sądeckiego w różnych porach roku.
W losowo wybranych zespołach uczestnicy będą musieli sprostać pojawiającym się w trakcie wędrowania zadaniom (np. nauka rozpoznania i nazywania gatunków drzew i kwiatów w języku polskim i angielskim, zagadki i quizy językowe dotyczące przebiegu trasy, górskich szczytów, krajobrazu). Po zakończonych wycieczkach zespoły, na podstawie zebranej dokumentacji (np. pieczątki ze schronisk, zdjęcia, prace plastyczne powstałe w trakcie wędrówki) będą również tworzyć własne dzienniczki wypraw w formie np. lapbooków wykorzystując poznane podczas wycieczki angielskie słownictwo. Powstaną konkursowe wystawy lapbooków na korytarzu szkolnym.
Na każdej z wycieczek uczniowie będą również tworzyć autorskie vlogi, czyli relacje z wypraw szlakami Beskidu Sądeckiego, również z wykorzystaniem szkolnego sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm