Edukacja, Z ostatniej chwili
Z Szekspirem na górskim szlaku w Pieninach
W poniedziałek, 20 maja 2024 roku, 26 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu udało się na czwartą już pieszą wędrówkę w ramach innowacji z języka angielskiego „Z językiem w plecaku na górskim szlaku” realizowanej w roku szkolnym 2023/2024. Tym razem wędrówka rozpoczęła się w Szczawnicy, a na Beskid Sądecki, którego szlaki do tej pory uczniowie zaangażowani w projekt przemierzali, mogli oni spojrzeć z góry. Uczniom towarzyszyli koordynatorzy i pomysłodawcy innowacji w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu: Agnieszka Obrzud, Beata Damasiewicz oraz Maciej Rejowski.
Trzy różne adaptacje sceniczne komedii Williama Szekspira zaprezentowane zostały w języku angielskim, górski szlak i pieniński las utworzyły scenę teatralną, a widownią stawali się przypadkowi turyści, którzy tego dnia przemierzali pienińskie szlaki w pobliżu schroniska. Tak oto wyglądała pienińska przygoda z językiem angielskim w tle z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu.
Tego dnia Pieniny przywitały wędrującą grupę błękitnym niebem i pięknym słońcem. Młodzi turyści przeszli most nad Grajcarkiem i pieszo powędrowali na Palenicę, a następnie podążając za żółtymi znakami zdobyli Szafranówkę, a potem za znakami niebieskimi dotarli do Schroniska PTTK Orlica, skąd już Drogą Pienińską wrócili do centrum Szczawnicy. Początek trasy wymagał sporej kondycji, ale wszyscy świetnie poradzili sobie ze zdobyciem Palenicy, szczególnie, że z każdym kolejnym krokiem w górę, panoramy, które rozpościerały się z tyłu były coraz rozleglejsze i piękniejsze. Przed zdobyciem Szafranówki, wszyscy mogli podziwiać malowniczą górską panoramę w stronę Krościenka nad Dunajcem. A potem schodząc w dół od Szafranówki w kierunku Schroniska PTTK Orlica wędrówka przebiegała przez chwilę granicą polsko-słowacką, szlak prowadził wśród widokowych łąk bujnie porośniętych jaskrami i przez pieniński las.
To nie była jednak typowa wędrówka górska, bowiem podczas wędrówki rozmowy prowadzone były w języku angielskim, a po odpoczynku w Schronisku PTTK Orlica uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych na górskim szlaku opartych na komedii Williama Szekspira „As You Like It” („Jak wam się podoba”).
Uczestnicy wyprawy zostali podzieleni na trzy grupy, a następnie każdy uczeń otrzymał przygotowany przez koordynatorów projektu scenariusz sztuki teatralnej w języku angielskim oparty na antologii pt. 'A Stage Full of Shakespeare Stories’. Każda „szekspirowska” grupa teatralna rozpoczęła prace warsztatowe od podziału odgrywanych ról. Pojawili się więc narratorzy, a także główni bohaterowie komedii Williama Szekspira, czyli Rosalind, Celia, Duke Frederick, Duke Senior, Oliver, Orlando oraz Charles.
Dzięki przychylności Schroniska PTTK Orlica warsztaty w języku angielskim mogły odbyć się w chacie grillowej z widokiem na Trzy Korony. Pracując w trzech grupach, uczniowie odgrywali swoje role w języku angielskim, poznając jednocześnie treść komedii Williama Szekspira „Jak wam się podoba”. A potem otoczenie schroniska przemieniło się w trzy nietypowe sceny teatralne, na których każda grupa zaprezentowała swoją interpretację komedii Williama Szekspira odgrywając role w języku angielskim. Na koniec językowych warsztatów uczniowie otrzymali quiz w języku angielskim sprawdzający znajomość wystawionego na górskiej scenie teatralnej dzieła Szekspira. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniem, wkrótce otrzymają pamiątkowe certyfikaty i nagrody-niespodzianki. Warto dodać, że przygoda z językiem w plecaku na górskim szlaku dla uczniów starosądeckiej „Dwójki” jeszcze nie dobiegła końca.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm