Edukacja, Z ostatniej chwili
Zajrzyj tam, gdzie nie sięga wzrok. Naukowa Noc w Małopolsce
Laboratoria chemiczne i pracownie analityczne to miejsca niedostępne na co dzień. Dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców, mamy okazję zajrzeć tam gdzie nie można i zobaczyć to, co widzą tylko nieliczni!
Już za chwilę, odbędzie się 15. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. W piątkowy wieczór – 24 września doświadczenia, eksperymenty i wybuchy zobaczą nie tylko naukowcy je wykonujący, ale i szersze grono sympatyków nauki. Ok. 2 000 wydarzeń jubileuszowej edycji zostało przygotowanych przez blisko 40 instytucji z regionu. Stworzyli oni bogaty i zróżnicowany programu oraz dołożyli wielu starań, by wydarzenia były atrakcyjne zarówno dla tych najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Poza szeregiem instytucji naukowo-badawczych i kulturalnych, własny program przygotowało także Województwo Małopolskie. Trzy różne bloki tematyczne pokazów naukowych będą transmitowane online w dniu wydarzenia o godzinie: 18.00, 19.00 i 20.00. Co tym razem na otwarciu ?
„Naukowe urodziny”
Punktualnie o godzinie 18.00 jubileuszową 15. edycję Małopolskiej Nocy Naukowców zainauguruje Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Wydarzenie rozpocznie się od pokazów tematycznych pod hasłem „Naukowe urodziny”. Zobaczymy m.in. najważniejsze właściwości składników, których używamy do przygotowania ciasta urodzinowego oraz poznamy tajniki barwienia lukru. Eksperymentatorzy podzielą się też z uczestnikami ciekawymi i niecodziennymi sposobami nadmuchania balonów, a przy okazji opowiedzą jakie prawa fizyki im towarzyszą. Podczas inauguracji zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego, który od lat jest nieodzowną częścią wydarzenia. Jego uczestnicy wykonali tegoroczne prace duchu hasła EKO-MOC NAUKOWCA.
„Z wizytą w Kosmosie”
Małopolska Noc Naukowców nie zapomina o polskich artystach i popularyzatorach nauki. Na tę okazję przygotowano drugi blok pokazów naukowych nawiązujący do twórczości wybitnego polskiego futurologa Stanisława Lema, który w tym roku skończyłby 100 lat! Punktualnie o 19.00 spotkamy się m.in. z młodymi naukowcami z AGH Space Systems, którzy zaprezentują skonstruowane przez siebie rakiety oraz łazik marsjański. Opowiedzą jaka jest rola łazików, czego tego typu pojazdy poszukują na Marsie oraz zdradzą, czy ich rakieta naprawdę wzbije się w powietrze. Najmłodsi dowiedzą się także jak w bardzo prosty i szybki sposób skonstruować w domu małą rakietę oraz robota.
„Żywioły dla Ziemi”
Kolejne widowisko odbędzie się o 20.00 Jak człowiek wpływa na ziemię i jak możemy jej pomóc oraz jakie dane o klimacie i środowisku sprzed kilkuset lat możemy odczytać z pni drzew? Czy woda może płynąć w górę? Płonąca ręka, wulkany wodne i ogniste tornado to tylko niektóre z fascynujących eksperymentów i pokazów, które czekają na uczestników. W programie również wstęp do ekologii i przedstawienie biodegradowalnych opakowań oraz sposobów walki ze smogiem.
Więcej informacji i program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Wielki pożar w centrum miasta Nowego Sącza
Ślizgawka w hali lodowej w Krynicy-Zdroju zaprasza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm