Edukacja
Zakończyły się Dni polsko-węgierskie w ZSP Stary Sącz
Dwie złączone dłonie w kształcie serca kolorami przypominające flagę Polski i Węgier to tegoroczny symbol polsko-węgierskiej przyjaźni, który towarzyszył starosądeckim obchodom DNI POLSKO-WĘGIERSKICH w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera. Pomysłodawcą takiego symbolu, który w metaforyczny sposób odzwierciedla sens wydarzenia, był Michał Janczak, uczeń klasy III TŻ, a autorem ostatecznej wersji plakatu, który ozdobił korytarze szkoły, absolwent Technikum Informatycznego, Daniel Słowik.
Uroczystość pożegnania węgierskiej grupy młodzieży i nauczycieli z Dunakeszi, która odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, była doskonałą okazją do tego, aby podsumować tegoroczny projekt. Uczestniczyła w nim młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaangażowana we współpracę międzynarodową (Jan Berowski, Karol Mikołajczyk, Gabriela Porębska, Aleksandra Mikołajczyk, Agata Pasiut, Kamila Nowak, Kamila Łakomy, Michał Jop, Daniel Podgórni) oraz trzech uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu (Joanna Ćwik, Aleksandra Pasiut, Kinga Majerska), a także Gabriela Policht z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, która została zaproszona na uroczystość wręczenia nagród w polsko-węgierskich konkursach.
Należy podkreślić, iż DNIOM POLSKO-WĘGIERSKIM w Starym Sączu już kolejny raz patronował Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. O znaczeniu DNI POLSKO-WĘGIERSKICH nie trzeba przekonywać. Niezbitym dowodem na to, iż ich coroczna organizacja ma sens świadczy chociażby jedna wymowna chwila, która miała miejsce tuż na zakończenie uroczystości pożegnania Węgrów w Starym Sączu. Niespodziewanie jeden z węgierskich uczniów wychodzi na środek sali z rozłożoną mapą Ziemi Sądeckiej i w języku angielskim kieruje nietypową prośbę do wszystkich polskich uczniów o podpisanie się na tej właśnie mapie. Nietypową, bo nastolatek z Węgier postanawia zawiesić sobie taką pamiątkową mapę na ścianie w swoim pokoju po powrocie z Polski. Na pamiątkę nawiązanych przyjaźni. Obiecuje przyjechać do Starego Sącza ponownie w przyszłym roku w czerwcu. Jakże wymowna chwila będąca realnym odzwierciedleniem symboliki z plakatu promującego DNI POLSKO-WĘGIERSKIE w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
Na stołach kwiaty kojarzące się z polskimi krajobrazami, białe rumianki i maki, a także lokalne słodkości ufundowane przez Cukiernię Jeziorek w Starym Sączu. Uroczystość poprowadziła w języku angielskim młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, Kamila Łakomy oraz Gabriela Porębska. Wszyscy mogli obejrzeć również wyjątkową prezentację multimedialną pt 'Wspólna nauka języka’, w której znalazło się mnóstwo zdjęć z tegorocznych DNI POLSKO-WĘGIERSKICH, w tym m.in. ze wspólnej wycieczki górskiej do Popradzkiego Parku Krajobrazowego czy zwiedzania zabytków na trasie Traktu Królewskiego w Krakowie z przewodnikiem w języku angielskim, skeczów w języku angielskim, warsztatów językowych o roślinności Popradzkiego Parku Krajobrazowego, polsko-węgierskiej współpracy podczas zmagania się z zadaniami w języku angielskim w konkursie „Królewski Kraków” w autokarze w drodze do Krakowa. Zanim jednak młodzież z Węgier i Polski przystąpiła do rozwiązywania zadań konkursowych, uczennice klasy III Technikum Obsługi Turystycznej Magdalena Ziemianek oraz Agata Pasiut w profesjonalny sposób przedstawiły w języku angielskim ciekawostki krajoznawcze na temat okolic mijanych w drodze do Krakowa.
Grupa uczniów i nauczycieli z Węgier, która odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu otrzymała również kalendarze z napisem 'Polska, byłem tutaj’. Symboliczne tym bardziej dlatego, iż pierwszym miesiącem na tym kalendarzu jest właśnie czerwiec 2015, a ostatnim miesiącem widniejącym na kalendarzu jest czerwiec 2016- to właśnie wtedy Węgrzy ponownie odwiedzą starosądecką szkołę. Zwieńczeniem tegorocznych DNI POLSKO-WĘGIERSKICH było zaproszenie młodzieży z Dunakeszi do nietypowego konkursu o Starym Sączu. Każdy uczeń z Węgier otrzymał pakiet materiałów informacyjnych w języku angielskim na temat zabytków i historii Starego Sącza, a także specjalnie przygotowane na tę okazję karty pracy do wypełnienia w autokarze w drodze powrotnej na Węgry. Nie zabrakło pytań na temat wspólnych polsko-węgierskich korzeni, które nietrudno odkryć spacerując po Starym Sączu. Uroczystość wręczenia nagród w tym konkursie odbędzie się jesienią podczas rewizyty młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dunakeszi.
DNI POLSKO-WĘGIERSKIE zostały przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego, Beatę Damasiewicz, Annę Dudę, Annę Mazur, Dominikę Olech oraz Karolinę Puściznę, a także nauczyciela przedmiotów zawodowych Grzegorza Skalskiego.
Biegonicka Wioska Betlejem znów będzie zachwycać
Instalacja „Rzeka czasu” w Starym Sączu dostępna bezpłatnie dla zwiedzających do 6 stycznia. ZAPRASZAMY
Nie daj włamywaczom żadnych szans i dobrze zabezpiecz swój dom/mieszkanie przed wyjazdem na święta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm