Edukacja
Zaprojektować własną grę – innowacyjny wykład w starosądeckim Zespole Szkół
W piątek, 14 czerwca, w murach Zespołu Szkół im. Józefa Tischnera w Starym Sączu odbył się inspirujący wykład dotyczący projektowania gier mobilnych oraz wykorzystania symulacji w celach inżynieryjnych. Prelegentem był pan Piotr Barnaś – twórca gier mobilnych. Obecnie mieszka i pracuje w Helsinkach, czerpiąc inspiracje z malowniczego otoczenia.
Podczas wystąpienia prelegent przedstawił młodzieży dostępne na rynku narzędzia, które ułatwiają proces tworzenia gier mobilnych. W interaktywnym panelu uczniowie mieli okazję stworzyć prostą grę typu Mario Bros, wykorzystując silnik Unity oraz język skryptowy C#. Dowiedzieli się m. in., jak rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem gier, jakie są zasady programowania obiektowego oraz jak rozwijać swoje pasje programistyczne, łącząc je z kreatywnym tworzeniem wirtualnych postaci i światów.
Wykład prowadzony był w języku angielskim, co podkreślało globalny charakter branży IT i przygotowywało uczniów do przyszłej kariery na międzynarodowym rynku. Inicjatorką spotkania była pani Jolanta Jaworska, nauczycielka języka angielskiego.
Uczniowie byli zachwyceni możliwością nauki od profesjonalisty. Chętnie dzielili się podczas dyskusji własnymi pomysłami, konfrontowali je z opinią eksperta, bardzo pozytywnie nastawionego do punktu widzenia młodzieży. Uczniowie modyfikowali także gry wg własnych projektów, zastanawiali się nad ich sensownością, dokonując jednocześnie krytycznej oceny z perspektywy młodego człowieka. „To było niesamowite doświadczenie, które pokazało nam, jak wygląda praca nad grą od podstaw” – powiedział jeden z uczestników. Wykład z pewnością zainspirował wielu młodych ludzi do dalszego rozwoju w dziedzinie informatyki i programowania.
Technik programista to nowoczesny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Aby zostać programistą, potrzeba kwalifikacji i umiejętności. To oferta dla tych, którzy kochają komputery, lubią rozwiązywać problemy, logicznie myśleć i podejmować wyzwania – mówi Grzegorz Skalski – dyrektor szkoły.
Programowanie to ciekawa pasja – dodaje pani Ewelina Pogwizd, nauczycielka przedmiotów informatycznych – dająca m.in. możliwość programowania robotów, tworzenia gier 3D, aplikacji desktopowych i mobilnych. Uczniowie na przedmiotach zawodowych tworzą programy w najpopularniejszych obecnie językach, takich jak C++, JavaScript, PHP, a także poznają inne języki np.: SQL, HTML5 i CSS. W ofercie starosądeckiego Zespołu Szkół jest również technik informatyk, który oprócz nauki systemów operacyjnych, czy sieci ma również w programie nauczania podstawy języków programowania.
Warto organizować podobne inicjatywy edukacyjne, które pozwolą młodzieży ze Starego Sącza rozwijać swoje talenty i pasje w dynamicznie rozwijającym się świecie technologii.
Uważaj komu przekazujesz kody BLIK! Zamiast do znajomej, pieniądze trafiły do oszusta
ZUS: płatnicy składek dostaną rozliczenie ich kont
W Starym Sączu powstał obywatelski komitet poparcia dla Karola Nawrockiego na urząd prezydenta RP
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm