Edukacja
Zmiany w ustawie o systemie oświaty – list szefowej MEN do samorządowców
Minister Anna Zalewska poinformowała wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o nowych regulacjach.
„(…) zakończone zostały prace nad zmianami w ustawie o systemie oświaty uwzględniające zgłaszane w latach 2012 i 2015 oczekiwania rodziców, w zakresie przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 roku życia” – pisze w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast szefowa MEN.
Minister edukacji przypomina najważniejsze zmiany wprowadzone w przyjętej 29 grudnia 2015 r. przez Sejm RP nowelizacji. Wśród nich m.in. prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego, obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie oraz obowiązek szkolny od 7 roku życia.
„Biorąc pod uwagę liczne wnioski i postulaty napływające od jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów będących organami prowadzącymi szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, ustawa uwzględnia odroczenie wejścia w życie przepisu obligatoryjnego przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola, z jednoczesnym utworzeniem zespołów szkolno-przedszkolnych” – pisze minister Anna Zalewska. „Pozostawiona została decyzyjność w tym zakresie organom prowadzącym Oznacza to, że do 1 września 2019 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach” – dodaje.
Szefowa MEN przypomina, że nie ma zatem obowiązku wdrażania procedur związanych z przekształcaniem oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola.
„Z tej samej przyczyny wydłużony zostanie czas na dostosowanie pomieszczeń do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej” – pisze minister Anna Zalewska.
Minister edukacji przypomina także, że na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.
„Z uwagi na przeprowadzaną zmianę dotyczącą podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do 7 lat, znaczna część dzieci w wieku 6 lat pozostanie objęta wychowaniem przedszkolnym. W związku z tym, przewiduje się, że w okresie tych 4 miesięcy 2016 r. (tj. wrzesień – grudzień) gminy będą musiały zwiększyć wydatki ponoszone na wychowanie przedszkolne. W związku z tym, wcześniej ustalona kwota dotacji na 2016 rok w wysokości 1.305 zł, będzie zwiększona do 1.370 zł. Gminy nadal będą zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci” – tłumaczy szefowa MEN.
List minister edukacji narodowej do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
źródło i fot. MEN
„Potrzeba refleksji nad naszym życiem. Czasy są lepsze, ale czy my jesteśmy lepsi?” Odpust w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu
Śp Józefa Padula, Moszczenica Niżna/Lipie
Wielki sukces Kacpra Dąbrowskiego. Flecista ze Starego Sącza objął prestiżowe stanowisko w Filharmonii w Pilźnie
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm