Edukacja
ZSZ w Grybowie: Erasmus w Niemczech
20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie wraz z dwoma opiekunami wzięło udział w wyjeździe do Bremerhaven w Niemczech w ramach realizacji projektu Erasmus plus Akcji 2: Partnerstwa Strategiczne (KA2)Projekty współpracy Szkół (KA229).
Celem projektu jest poznanie kultury Niemiec, Polski i Litwy, uwrażliwienie młodych ludzi na różnorodność kulturową innych narodów, kształtowanie postaw tolerancji, wzajemnego szacunku i życzliwości, poznanie i otwartość na różnorodność dziedzictwa kulturowego innych krajów europejskich, podniesienie kompetencji językowych, poznanie zagranicznych przyjaciół.
Podczas pierwszego spotkania w KLA Bremerhaven uczestnicy przedstawili prezentacje multimedialne o swoich szkołach. Mówili m.in. jakich przedmiotów się uczą, z jakich przedmiotów zdają egzaminy zawodowe i maturalne, ile trwają lekcje i przerwy oraz opowiadali o różnych wydarzeniach z życia szkoły. Kolejnym punktem projektu było stworzenie map kulturowych, na których uczniowie wypisali, jakie są podobieństwa i różnice kulturowe pomiędzy Polską, Niemcami i Litwą. Zanim uczniowie zostali podzieleni na mieszane grupy, wspólnie zastanawiali się, jakie elementy składają się na kulturę narodu.
W następnych dniach uczniowie zwiedzili port handlowy Brema-Bremerhaven, zajmujący czwarte miejsce pod względem wielkości przeładunku w Europie. Mieli okazję zobaczyć niemiecki okręt podwodny U-Boot, Wilhelm Bauer, jeden z U-Bootów z czasów II wojny zachowanych do czasów współczesnych. Odbyli podróż po najodleglejszych zakątkach naszego świata. Było to możliwe w Klimahus – Muzeum Klimatu, gdzie mogli poczuć na własnej skórze palące słońce Afryki i mróz Antarktydy. W deszczowy dzień młodzi ludzie zwiedzali Bremen, stolicę landu, która wraz z Bremerhaven tworzy najmniejszy kraj związkowy w Niemczech. Podziwiali zabytkowe Stare Miasto, ratusz, liczący 600 lat pomnik Rolanda – bohatera pieśni o Rolandzie, katedrę Św. Piotra oraz słynnych Muzykantów z Bremy, bohaterów baśni braci Grimm. W parlamencie krajowym Bremy uczniowie mieli okazję zadać pytania politykom z partii CDU i Zielonych.
Ku wielkiemu zdziwieni polscy uczniowie zostali przywitani w parlamencie w swoim ojczystym języku. Okazało się, że trzech posłów parlamentu bremeńskiego ma polskie pochodzenie. W ostatni dzień pobytu w KLA Bremerhaven uczestnicy projektu zostali zabrani na objazdową wycieczkę po Hamburgu. Po południu, pożegnawszy swoich litewskich i niemieckich przyjaciół, polscy uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer po hamburskim porcie.
Był to niezapomniany tydzień, pełen wrażeń i niespodziewanych przygód. Okazało się, że zarówno uczniowie z Niemiec, jak i z Litwy są bardzo serdeczni, życzliwi i przyjacielscy. Młodzi ludzie szybko nawiązali ze sobą dobre kontakty i spędzali razem wolny czas. W kwietniu uczniowie ZSZ Grybów wyruszają na Litwę i niecierpliwie wyczekują następnej przygody.
Koordynatorem projektu „My culture in your school” jest szkoła KLA Bremerhaven. Jest to jedna z największych szkół zawodowych w Bremie, która szkoli 1700 studentów w 18 zawodach handlowych. Drugą szkołą partnerską jest szkoła z Litwy, Moletu gimnazja.
Żeby Polska była Polską……Przedszkolaki dla Niepodległej
„Szkoła do hymnu” 2024 – zapraszamy do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego
6 wypadków, 32 kolizje, 6 osób rannych i 8 nietrzeźwych kierowców. Policja podsumowała długi weekend
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm