Info z rejonu, Z ostatniej chwili
11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę
–Blisko 130 ochotników zdecydowało się dołączyć do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Serdecznie gratuluję tej decyzji! Wola służenia Ojczyźnie to wielki i piękny wyraz patriotyzmu. Wśród nowych rekrutów są osoby w przedziale wiekowym od 18 do 53 lat. Mamy zatem młodych, którzy na początku swojej drogi zawodowej postawili na Wojsko. Ale są i bardziej dojrzałe osoby, z doświadczeniem życiowym, chcący wnieść swoją wiedzę i umiejętności do służby wojskowej. Wszyscy gotowi podjąć wyzwanie, by dbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i służyć lokalnej społeczności – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Właśnie dziś w podkrakowskiej Rząsce – siedzibie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – odbywa się kolejne już w tym roku wcielenie. O jego zasadach opowiedzieli na briefingu prasowym wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.
Początek żołnierskiej drogi
Wcielenie, czyli pierwszy dzień żołnierskiej drogi, to przede wszystkim możliwość zapoznania się z jednostką. Najpierw fryzjer, stołówka, potem sprawy administracyjne, wreszcie – poznanie zasad codziennej służby i funkcjonowania „terytorialsów”. To też wstęp do tzw. „szesnastki”, czyli szkolenia podstawowego.
Kolejne wcielenie zaplanowane jest na 18 stycznia 2025 roku.
Co dalej?
Rekruci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z Wojskiem, rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, a osoby w przeszłości związane z armią, zapoznają się z nowym systemem szkoleniowym w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. Udział w szkoleniu w Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to szansa do nabycia nowych umiejętności, skorzystania z unikatowego szkolenia z uczestnikami misji zagranicznych i byłymi żołnierzami wojsk specjalnych – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.
Praktyka i teoria
Szkolenie wstępne ma na celu wdrożenie ochotnika do służby w komponencie terytorialnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W praktyce szkolenie to obejmuje zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich.
Nim jednak ochotnik rozpocznie praktyczne ćwiczenia, zobowiązany jest do zaliczenia podstaw teoretycznych kursu podstawowego.
Sprawdzian, a potem wielka chwila
Po ukończeniu szkolenia podstawowego żołnierze zdadzą egzamin – pętlę taktyczną. Pętla to szereg zadań taktycznych obejmujących zagadnienia z zakresu całego szkolenia podstawowego. Zaliczana jest w ciągu 12-godzinnego ćwiczenia zintegrowanego pododdziałów szkolnych. Wykonywana jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywna. Żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.
Po zdaniu tego szczególnego sprawdzianu żołnierze złożą przysięgę wojskową w towarzystwie swoich rodzin i znajomych oraz kolegów ze szkolenia wyrównawczego w sobotę 30 listopada 2024 r. w Tarnowie.
Przysięga wojskowa to wielka chwila. Chwila dumy dla każdego żołnierza, jak i jego rodzin oraz bliskich. Życzę, aby każda z osób, które dziś przekraczają bramę jednostki w Rząsce, taką dumę odczuwała każdego dnia pełnienia służby Rzeczypospolitej – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Pozostań sobą
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której można służyć Ojczyźnie, nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową.
Zawsze gotowi, zawsze blisko
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy obecnie ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.
Żołnierze 11 MBOT wspierają lokalne społeczności w momentach, gdy pomoc jest najbardziej potrzebna. Widzieliśmy to zaangażowanie bardzo wyraźnie we wrześniu, gdy zmagaliśmy się ze skutkami ulew. Obecnie małopolscy żołnierze są zaangażowani w pomoc powodzianom w miejscowości Lądek-Zdrój. Dziękuję za tę gotowość do natychmiastowych, wielowymiarowych działań oraz za ich sprawne wykonywanie, z pożytkiem dla mieszkańców! Tym bardziej cieszy fakt, że Terytorialsi rosną w siłę, co potwierdza dzisiejsze wcielenie – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Więcej o 11 MBOT i rekrutacji:
https://www.wojsko-polskie.pl/11bot/pozostan-soba/
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
Finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Budynek sądeckiej Policji podświetlony na czerwono
Źródła finansowania, granty – gdzie i jak aplikować – szkolenia dla małopolskich organizacji pozarządowych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm