Info z rejonu, Z ostatniej chwili

76. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Opublikowano: 17 września, 2015 o 5:04 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dzisiaj, w 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

W hołdzie ofiarom poległych w czasie represji stalinowskich pod Pomnikiem Sybiraków kwiaty złożyli członkowie Związku Sybiraków, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz delegacje służb mundurowych.

Ponadto, by oddać cześć poległym, pod pomnikiem pojawiły się licznie przybyłe poczty sztandarowe, a także sądeccy parlamentarzyści i samorządowcy na czele z senatorem Stanisławem Kogutem, posłem Arkadiuszem Mularczykiem, posłem Andrzejem Romankiem i prezydentem Miasta Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem. W imieniu Powiatu Nowosądeckiego symboliczny wieniec złożył Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba.

W okolicznościowym przemówieniu prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński zaznaczył, iż na wyrazy szczególnego szacunku i uznania zasługują matki Sybiraczki, które doświadczając cierpienia w stalinowskich łagrach bezinteresownie chroniły i ratowały swe dzieci. Dzięki tej heroicznej postawie, wiele z nich przeżyło i powróciło z tej nieludzkiej ziemi. Podziękowania powędrowały także w stronę wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem świadczą pomoc w codziennej pracy Związku oraz tych, którzy spotykając się z młodzieżą przekazują historię tamtych lat, propagując tym samym prawdę o Golgocie Wschodu.

17 września 1939 r. Polskę – pozostającą w stanie wojny z III Rzeszą – zaatakowała Armia Czerwona. Atak ten łamał wszelkie dotychczasowe konwencje i umowy międzynarodowe, w tam pakt o nieagresji z 1932 r. Wydarzenia te zapoczątkowały czasy okrutnej wojny, która pochłonęła setki tysięcy istnień ludzkich.

W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka. Jest to święto zadumy i pamięci tych, którzy zostali zesłani w dalekie strony Syberii, zwanej Golgotą Wschodu. Tylko nielicznym udało się powrócić do kraju, pozostali oddali życie, cierpiąc głód i wycieńczenie w rosyjskich łagrach.

 

fot. Starostwo Powiatowe

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"