Info z rejonu

77. rocznica agresji ZSRR na Polskę – Dzień Sybiraka

Opublikowano: 17 września, 2016 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, Starosta Nowosądecki Marek Pławiak i Prezes Związku Sybiraków Kazimierz Korczyński zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z 77. rocznicą agresji ZSRR na Polskę – Dniem Sybiraka. Uroczystości odbędą się w sobotę (17 września) na Cmentarzu Komunalnym, gdzie o godz. 9:45 złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosi Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu – Kazimierz Korczyński. Około godziny 10:10 uczestnicy przejadą autokarem z ul. Rejtana na ul. Konarskiego, aby przejść następnie do Kościoła św. Kazimierza – tam na godz. 10:30 zaplanowana została uroczysta Msza Święta, która zakończy uroczystości.

Program uroczystości:
9:45 – Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu: złożenie kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków i okolicznościowe przemówienie Prezesa Związku Sybiraków w Nowym Sączu – Kazimierza Korczyńskiego;
ok. 10:10- Przejazd uczestników uroczystości autokarem z ul. Rejtana na ul. Konarskiego;
10:30 – Kościół św. Kazimierza – uroczysta Msza Święta
fot. Archiwum UM NS

„17 września to taka data, od której wszystko się zaczęło, trwające długie sowieckie uśmierzanie krnąbrnego narodu, morderstwa, łagry, Sybir – polska Golgota Wschodu”. Ten fragment wiersza Mariana Jonkajtysa będzie mottem sobotnich uroczystości z okazji rocznicy agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku.

O „Golgocie Wschodu” i o losach łagierników na Syberii będzie mówił prezes sądeckiego oddziału Związku Sybiraków Kazimierz Korczyński. Obecnie niemal wszyscy z 60 Sybiraków, których zrzesza oddział w czterech powiatach, to dzieci, które zostały wywiezione lub urodziły się już na „nieludzkiej ziemi”.

To powód, dla którego prezes Kazimierz Korczyński wiele miejsca w swoim wystąpieniu chce poświęcić
matkom-Sybiraczkom, które znalazły w sobie siłę i determinację do przetrwania i ocalenia własnych dzieci. Kazimierz Korczyński jest jednym z nich, urodził się „tam”, w 1946 roku w miejscowości Iłańsk.

17 września jest obchodzony jako Dzień Sybiraka od 1993 roku. W Nowym Sączu oprócz organizacji i środowisk kombatanckich pamięć zesłańców kultywuje Zespół Szkół nr 2, który 14 lat temu przyjął imię Sybiraków. Na skwerze nad Kamienicą obok mostu im. Sybiraków w 2005 r. władze miasta współdziałając ze Związkiem Sybiraków, ufundowały pomnik – blok piaskowy, na którym umieszczono pamiątkową tablicę.

17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej dokonały zbrojnej napaści na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej, zmagającej się wówczas z agresją niemiecką. Napaść była rezultatem paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, który w tajnym protokole przewidywał zbrojne wystąpienie ZSRR przeciwko Polsce, gdyby ta znalazła się w stanie wojny z Niemcami. Agresja doprowadziła do masowych i tragicznych w skutkach prześladowań Polaków na Kresach, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu.

 

UM NS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"