Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Badali populację nietoperzy na Sądecczyźnie

Opublikowano: 4 sierpnia, 2015 o 10:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

Chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia, przy gościnnej obecności naukowców z Wielkiej Brytanii i Irlandii właśnie zakończyli coroczne, letnie monitorowanie kolonii nietoperzy na terenie Sądecczyzny.

W ramach tegorocznych badań kolonie podkowca małego zanotowano miedzy innymi w Boguszy, Bukowcu, Dubnem, Jaworkach, Kamionce Małej, Kamionce Wielkiej, Krościenku, Krynicy, Królowej Górnej, Łabowej, Łącku, Łukowicy, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem, nocka dużego w Jazowsku, Krynicy, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach, nocka orzęsionego w Nawojowej, Wierchomli.
W latach 90. Dwudziestego wieku, zlokalizowano w Polsce tylko jedną kolonię rozrodczą podkowca małego – znajdowała się w cerkwi w Jaworkach. Od tego czasu przeprowadzono wiele remontów, zamontowano setki adaptacji, aby nietoperze miały odpowiednie warunki bytowania. Dzisiaj żyje na terenie Krainy Podkowca ponad 10 tysięcy osobników, w tym połowa na terenie Ziemi Sądeckiej.

Kraina Podkowca to obszar ciągnący się wzdłuż południowej granicy Polski obejmujący Sudety, Karpaty, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W ramach projektu Life+ naukowcy kontrolują działania mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego. Tworzone są też warunki do wzrostu ich liczebności.
Nastawienie do ochrony nietoperzy jest coraz lepsze. Wynika to między innymi z prowadzonej przez chiropterologów akcji remontowania świątyń, która trwa od 1996 r.

– To, że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy im, że ten zwierzak jest pożyteczny – mówi Rafał Szkudlarek, prezes Towarzystwa „pro Natura”. – Podejście do tych zwierząt się zmienia. Bardzo sympatycznie jest, kiedy ludzie pytają o nietoperze i sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się zachowania skrajne, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej.

Więcej na temat Krainy Podkowca na stronie www.podkowiecplus.pl. O działaniach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody “pro Natura” przeczytasz na stronie www.pronatura.org.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"