Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Chińczycy w Nowym Sączu

Opublikowano: 16 czerwca, 2017 o 7:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

Goście z chińskiego miasta Suzhou odwiedzili z roboczą wizytą Nowy Sącz (14 czerwca). Przedmiotem rozmów z przedstawicielami władz naszego miasta była między innymi wystawa tradycyjnej medycyny chińskiej. Ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie w sądeckim Muzeum Okręgowym.

Chińskiej delegacji przewodniczył Sheng Le, zastępca dyrektora Komisji Zdrowia Samorządu Miejskiego Suzhou. W jej składzie znaleźli się także lekarze ze szpitala tradycyjnej medycyny chińskiej w tym mieście z dyrektorem Ge Huinan.

Gości podejmowali zastępca prezydenta naszego miasta Jerzy Gwiżdż i dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Józef Kantor. Po powitaniu przed ratuszem goście udali się na krótki spacer po Nowym Sączu. Odwiedzili między innymi bazylikę św. Małgorzaty i zapoznali się z jej najważniejszymi zabytkami.

– Szkoda, ze przyjechaliście na tak krótko, bo chcielibyśmy pokazać wam całe nasze miasto i zachęcać do częstego bywania w Nowym Sączu – mówił oprowadzający gości zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż. – Polska jest pięknym krajem, Sądecczyzna i Nowy Sącz to piękny region i piękne miasto. Zawsze wywozimy miłe wspomnienia z pobytu w Suzhou i mam nadzieję, że państwo również będziecie się tu czuli przez te parę godzin dobrze – dodał.

Po zwiedzeniu bazyliki goście udali się na rozmowy do Muzeum Okręgowego, dotyczące szczegółów organizacji jesiennej wystawy tradycyjnej medycyny chińskiej. Odbyła się wizja lokalna w Domu Gotyckim, gdzie wystawa będzie prezentowana. Gości zapoznał z obiektem zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego Sławomir Czop.

– Jest to nasza pierwsza oficjalna wizyta jako tej delegacji w Nowym Sączu, ale już widzimy, że jest to bardzo piękne miasto, podziwiamy jego architekturę i długą historię – powiedział przewodniczący Sheng Le. – Również budynek Muzeum Okręgowego bardzo nam się podoba i jestem pewny, że będzie stanowić bardzo dobrą bazę i podstawę do naszych przyszłych relacji pomiędzy Nowym Sączem a Suzhou. Bardzo ważnym elementem tej współpracy będzie również polska kuchnia, którą będziemy się dzisiaj cieszyć – dodał gość.

Kuchnia i medycyna

Po wizycie w Domu Gotyckim chińscy goście pojechali do Miasteczka Galicyjskiego, gdzie zostali powitani przez zespół ludowy z Pałacu Młodzieży i podjęci obiadem złożonym z dań regionalnych. Kapela z nowosądeckiej placówki kulturalnej znalazła się w tym miejscu nieprzypadkowo: niedawno z wizyty w Suzhou wróciła grupa młodzieży i instruktorów z PM, którzy byli zachwyceni wizytą w chińskim mieście.

W programie wizyty znalazło się także spotkanie z dyrektorem szpitala w Nowym Sączu Arturem Puszko, które dotyczyło nawiązania kontaktów i współpracy pomiędzy sądecką placówką a szpitalem medycyny tradycyjnej w Suzhou. – Mamy już współpracę Pałacu Młodzieży, mamy Muzeum Okręgowe i z tych ważnych rzeczy zostaje nam jeszcze zdrowie. Dlatego bardzo się cieszę ze spotkania panów dyrektorów obydwu szpitali – podkreślił zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż. – Także ze zbliżającej się wystawy chińskiej medycyny tradycyjnej – dodał zastępca prezydenta.

Szpital w Suzhou nie tylko specjalizuje się w leczeniu, ale również w badaniach i promocji chińskiego dziedzictwa kulturowego. Znajduje się w nim muzeum tradycyjnej medycyny chińskiej. Szpital ma bogate doświadczenie we współpracy z miastami partnerskimi Suzhou w Europie, tylko w bieżącym roku wystawy chińskiej medycyny zagoszczą w Wenecji, Grenoble i Konstancji.

Wystawa na jubileusz

Organizacja wystawy związana jest z obchodami 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza. Władze Suzhou chcą pokazać swoje dziedzictwo kulturowe mieszkańcom Nowego Sącza i uczcić rocznicę lokacji naszego miasta. – W tej chwili w Polsce jest bardzo dobra atmosfera do współpracy z Chinami – ocenił Jerzy Gwiżdż. – Jest ona wynikiem w szczególności dwóch spotkań prezydentów naszych państw: jednego w Chinach, drugiego w Warszawie. Nie ukrywam też, że z tej częstotliwości kontaktów Nowego Sącza z Suzhou nasz, polski rząd jest bardzo zadowolony – dodał zastępca prezydenta.

– Ja także zgadzam się z obserwacją dotyczącą tej dobrej atmosfery w relacjach polsko-chińskich – potwierdził przewodniczący Sheng Le. – Kultura polska i Polska generalnie jest nam, Chińczykom, bardzo bliska. Jest w tych kontaktach dużo sympatii. Nie tylko w ramach kontaktów ramach służby zdrowia, ale także na przykład w przemyśle chemicznym. W Chinach bardzo dobrze znamy postać Marii Skłodowskiej-Curie. Bardzo znaną i popularną postacią jest też Fryderyk Chopin – wyliczał gość.

– To jest zauważane również przez nas – powiedział Jerzy Gwiżdż. – Byłem w Chinach wielokrotnie i nasłuchałem się tam Chopina więcej niż w Polsce! – dodał. Po wymianie podarunków goście powrócili do Krakowa, skąd pojadą do niemieckiej Konstancji.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"