Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Cztery tomy wspomnień majora Jerzego Iszkowskiego
W czterech tomach zawierają się wspomnienia, spisane przez majora Jerzego Iszkowskiego, pilota Dywizjonu 304 Polskich Sił Powietrznych w Anglii, cichociemnego, współzałożyciela Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. Dzieło zaprezentował zastępcy prezydenta Nowego Sącza, Wojciechowi Piechowi, krewny majora, Wacław Iszkowski.
– Kiedy w ubiegłym roku spotkałem się z panem Wacławem Iszkowskim, rozmawialiśmy wówczas o jego planach opublikowania wspomnień człowieka, który zasłynął jako legenda polskiego lotnictwa. Mam tutaj na myśli majora Jerzego Iszkowskiego, który, gdyby żył, obchodziłby w tym roku sto czwartą rocznicę urodzin. I oto spełniło się! Podczas dzisiejszej ponownej wizyty pana Wacława w towarzystwie małżonki, pani dr Małgorzaty Kalinowskiej – Iszkowskiej, odebrałem z jego rąk okazałe czterotomowe wydanie wspomnień – mówi zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.
– Warto przy tej okazji, w roku 100-lecia niepodległości Polski, 100-lecia lotnictwa polskiego, jak i 100-lecia RAF-u, przypomnieć tę niezwykłą postać sądeczanina, pilota 304 Dywizjonu Bojowego Ziemi Śląskiej, który zasłynął podczas II wojny światowej bohaterstwem, gdy dowodził lotami bojowymi na terenie Niemiec hitlerowskich – dodaje Wojciech Piech.
– Jerzy Iszkowski opisał 48 lotów bojowych w Dywizjonie 304, potem zgłoszenie się do służby w charakterze cichociemnego w Polsce. Wspomnienia kończą się aresztowaniem przez NKWD, co miało miejsce w sylwestra w 1944 roku. Są niezwykłym, bardzo ciekawym i barwnym opisem tych czasów oraz wyrazem jego tęsknoty za rodziną i Sądecczyzną – podkreśla Wacław Iszkowski. Dziadek Jerzego – Michał – był bratem Romualda, pradziadka Wacława.
To dzięki staraniom Wacława Iszkowskiego udało się wydać cztery tomy nie publikowanych dotąd wspomnień wojennych majora. Wacław Iszkowski jest doktorem informatyki. Do 1990 roku był adiunktem w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej, a następnie prezesem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Pasjonuje go historia swojej rodziny. Stara się odtwarzać jej co ciekawsze losy. Prowadzi kronikę, opracowuje biogramy, gromadzi fotografie. Opracował i wydał wspomnienia swego bohaterskiego przodka.
nowysacz.pl
Stanisław Tomski, Piłsudskiego
Stary Sącz. Uczniom nie wypłacono stypendium naukowego bo….nastąpiła zmiana regulaminu
ZUS przypomina o ważnych terminach
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm