Info z rejonu
Dyskutowali o jakości powietrza w Nowym Sączu
Na zaproszenie prezydenta miasta Ryszarda Nowaka w Urzędzie Miasta Nowego Sącza gościł dzisiaj dr inż. Artur Badyda, kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Rozmowa dotyczyła zagadnień związanych z ochroną powietrza, pomiarami jakości powietrza, dotychczasowych i planowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu. W spotkaniu uczestniczyli również – Wojciech Piech pełnomocnik prezydenta miasta ds. zarządzania strategicznego i Marta Wieciech–Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Nowego Sącza.
Podczas spotkania Prezydent Nowak podniósł potrzebę pilnej nowelizacji przez władze centralne prawa o ochronie środowiska, wspomniał o konieczności ustalenia norm emisji dla kotłów i minimalnych norm jakościowych, jakie muszą spełnić same paliwa, w tym węgiel, a także na potrzebę udoskonalenia systemu opomiarowania jakości powietrza w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. Jak podkreślił Ryszard Nowak, bez tego trudno skutecznie walczyć ze smogiem lokalnym samorządom.
Przy tej okazji przypomniał również o dotychczasowych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu, w tym m.in. o dotacjach w ramach programu KAWKA dla wymiany pieców węglowych na gazowe oraz zamiany starych pieców węglowych na urządzenia nowej generacji w ok. 300 gospodarstwach domowych, dotacjach dla budowy instalacji solarnych w ok. 200 gospodarstwach domowych. Prezydent przypomniał także o zakupie 20 autobusów miejskich spełniających normy EURO 5 i EURO 6 oraz o planowanej przebudowie instalacji odpylania spalin w kotłowni Millenium przy ul. Wiśniowieckiego w dyspozycji sądeckiego MPEC.
Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili wolę nawiązania stałej współpracy Urzędu Miasta Nowego Sącza z Politechniką Warszawską w zakresie przyszłych realizacji wspólnych projektów na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu i na obszarze otoczenia, który współtworzą sąsiednie gminy. Istotna jest również kwestia precyzyjnych pomiarów jakości powietrza i ich weryfikacji, jak i identyfikowania korelacji między schorzeniami mieszkańców, a obniżoną jakością powietrza.
Po spotkaniu dr inż. Artur Badyda zapoznał się z lokalizacją automatycznej stacji pomiarów jakości powietrza będącej w dyspozycji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która znajduje się przy ul. Nadbrzeżnej, a następnie z poprzednią lokalizacją stacji pomiarowej przy ul. Pijarskiej na terenie Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w dyspozycji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Przypomnijmy, że automatyczna stacja pomiarowa przy ul. Nadbrzeżnej to jedyna działająca na terenie Nowego Sącza stacja pomiarowa, której wskazania wykorzystywane są do oceny stanu powietrza w strefie małopolskiej. Na obszarze województwa małopolskiego wyszczególnione są trzy strefy: odrębna dla miasta Krakowa, odrębna dla miasta Tarnowa i odrębna dla pozostałego obszaru województwa małopolskiego, w której jest m.in. Nowy Sącz jako miasto poniżej 100 000 mieszkańców.
UM Nowy Sącz
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Lepiej podyskutujcie o BIEDZIE .