Info z rejonu
Honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2015” dla Nowego Sącza
Związek Powiatów Polskich opublikował listę zwycięzców Rankingu Miast na Prawach Powiatu za 2015 rok. Nowy Sącz otrzymał zaszczytny, honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2015”!
– To wielka satysfakcja, kiedy Nowy Sącz zajmuje najwyższe miejsce w Rankingu Miast na Prawach Powiatu, co pokazuje, że w wielu obszarach nasze miasto rozwija się bardzo dynamicznie, jest dobrze i gospodarnie zarządzane. Czynimy dalsze starania, aby Nowy Sącz także w kolejnych latach utrzymywał się w czołówce najaktywniejszych samorządów w Polsce – powiedział Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, komentując wyniki najnowszego Rankingu Miast na Prawach Powiatu za 2015 rok.
Po zakończeniu całorocznych zmagań, polegających na zgłaszaniu aktywności, projektów i inicjatyw, Nowy Sącz ponownie osiągnął rekordową ilość punktów – 56992. Wyprzedził tym samym Rzeszów (55110 pkt.) oraz Legnicę (51990 pkt.). Szczegółowe wyniki dostępne są na: http://ranking.zpp.pl. Warto przypomnieć jakie miejsca zajmował Nowy Sącz w poprzednich edycjach Rankingu: 2014 – 3 m., 2013 – 3 m., 2012 – 2 m., 2011 – 3 m., 2010 – 1 m., 2009 – 2 m., 2008 – 23 m., 2007 – 31 m., 2006 – 31 m., 2005 – 29 m., 2004 – 9 m.
Zobacz pierwszą dziesiątkę miast:
- Nowy Sącz – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015
- Rzeszów
- Legnica
- Krosno
- Dąbrowa Górnicza
- Zabrze
- Piotrków Trybunalski
- Chełm
- Tarnów
- Słupsk
O rankingu
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
- rozwój społeczeństwa informacyjnego;
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; - promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
- promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu;
- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
- współpraca krajowa i międzynarodowa;
- działania promocyjne.
Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.
Również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego Rankingu.
UM Nowy Sącz
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Nie chce mi się wierzyć, że są miasta-powiaty, w których jeszcze więcej NIC się nie robi niż w N.Sączu. Sorki, ale inaczej tego rankingu nie da się czytać mając na co dzień dowody nieróbstwa dworu pana Nowaka.