Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Jubileuszowa Agropromocja w Nawojowej
Ćwierć wieku minęło od kiedy niewielkie Targi Przetwórstwa Rolno-Spożywczego przekształciły się w dwudniową Międzynarodową Wystawę Rolniczą „Agropromocja”, organizowaną co roku w Nawojowej.
– Ta wystawa wpisana jest na stałe w krajobraz Małopolski, a szczególnie tego regionu – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa. – Ilość wystawców i odwiedzających gości jest najlepszym świadectwem tego, jak ważne jest to wydarzenie. Małopolska ma swoją wielką specyfikę: to region, gdzie żyją ludzie szczególnie związani ze swoją ziemią, ze swoją ojcowizną oraz swoją tradycją. Agropromocja ma kapitalne znaczenie dla naszego regionu, dlatego też władze województwa małopolskiego rokrocznie wspierają to przedsięwzięcie – dodał.
Na tegoroczną jubileuszową wystawę przybyli m.in. senator RP Stanisław Kogut, posłowie na Sejm: Barbara Bartuś, Anna Paluch, Marian Cycoń i Wiesław Janczyk, minister skarbu Andrzej Czerwiński, radni województwa Stanisław Barnaś, Bolesław Łączyński oraz Stanisław Pasoń, wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik, samorządowcy, przedstawiciele uczelni oraz instytucji rolniczych.
Stałym punktem podczas oficjalnego rozpoczęcia Wystawy jest podsumowanie Wojewódzkich Konkursów: „Agroliga”, „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne w Małopolsce”, „Konkurs Potraw Regionalnych”, „Estetyczna zagroda”, „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” oraz wręczenie nagród ich laureatom.
W konkursie „Estetyczna zagroda”, którego współorganizatorem jest samorząd województwa, I miejsce zajęli Krystyna i Krzysztof Boroniowie z Wołowic w powiecie krakowskim, prowadzący rodzinne gospodarstwo rolne na powierzchni 120 hektarów, którego głównym kierunkiem produkcji jest uprawa zbóż i kukurydzy. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Pasoniowie z Moszczenicy Niżnej w powiecie nowosądeckim oraz Anna i Jan Handzel z Szaflar w powiecie nowotarskim. W imieniu samorządu regionalnego gratulacje laureatom złożył członek ZWM Leszek Zegzda.
Podczas Wystawy swój dorobek, wyroby i usługi prezentuje blisko 400 firm. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się wystawa maszyn i pokazy pracy sprzętu rolniczego, prezentacja bydła mlecznego, owiec i drobnego inwentarza. W trakcie trwania imprezy rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich mają możliwość skorzystania z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, ekonomiki produkcji oraz zagadnień dotyczących pozyskiwania środków finansowych na własną działalność.
Agropromocja, której organizatorami są: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Gminy w Nawojowej, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej, jest największą wystawą rolniczą w południowej Polsce prezentującą nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie produkcji rolnej, przetwórstwa rolno-spożywczego, nasiennictwa, budownictwa wiejskiego, ekologii i ochrony środowiska. Swoje wyroby oferują także twórcy rzemiosła ludowego, właściciele gospodarstw agroturystycznych, pszczelarze, placówki naukowe, banki, wydawnictwa pism branżowych oraz instytucje obsługi rolnictwa. Wystawie towarzyszą liczne konkursy, degustacje potraw regionalnych oraz koncerty zespołów folklorystycznych.
Podsumowanie Agroligi.
Mistrzem Małopolski w kategorii „ROLNIK” został: Andrzej Kocoń z Łososiny Dolnej, pow. nowosądecki
Gospodarstwo Ogrodnicze – Andrzeja Koconia zajmuje się produkcją warzyw szklarniowych na powierzchni 15 tys. m2, przy zaangażowaniu 10 osób. Pomidory i ogórki produkowane są w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne ze sterowanym nawadnianiem kropelkowym, kontrolowaną atmosferą, automatyzacja ciągów technologicznych oraz pełny monitoring i sterowanie produkcji za pośrednictwem łączy internetowych. Wysoką technologię produkcji uzupełnia naturalny sposób zapylania przy wykorzystaniu trzmieli utrzymywanych w obiektach szklarniowych. Od początku działalności w gospodarstwie poszukuje się rozwiązań technicznych i technologicznych dla utrzymania wysokiej jakości i niepowtarzalności produktów. Poprzez produkcję odmian o wysokich walorach smakowych i zapewnienie optymalnych warunków na każdym etapie uprawy, gospodarstwo udostępnia na rynku bardzo dobrej jakości, rozpoznawalne warzywa chętnie kupowane przez konsumentów. Dla poprawy pozycji rynkowej i promowania regionalnej żywności gospodarstwo współpracuje z innymi producentami warzyw szklarniowych w powiecie nowosądeckim. Ponadto właściciele gospodarstwa wspierają wiele lokalnych działań, poprzez między innymi sponsoring drużyny piłkarskiej, promowanie kursów pilotażu szybowców itp.
Mistrzem Małopolski w kategorii „FIRMA” zostało: Przetwórstwo Mięsne „Płatek”, Marzena i Janusz Zalarscy, Nowa Wieś Szlachecka , gm. Czerniców, pow. krakowski
Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” z Nowej Wsi szlacheckiej został oficjalnie zarejestrowany w roku 1992 jako jednoosobowa firma. W 2011 roku został przekształcony w formę Spółki Jawnej, ale produkcja wędlin i wędzonek trwa nieprzerwanie od lat 50-tych ubiegłego wieku. Wyrobem wędlin i wędzonek zajmował się ówcześnie ojciec i dziadek obecnych właścicieli Zakładu Władysław Płatek, który uczył się u mistrza wędliniarstwa Władysława Przebindy. Nazwisko to jest znane obok innych wytwórców kiełbasy Lisieckiej, która była i jest wytwarzana z najlepszych gatunków mięsa i odpowiednio rozdrabniana. Obecni właściciele bazują nadal na doświadczeniu ojca i dziadka. W zmodernizowanym Zakładzie zachowali jednocześnie znakomitą jakość jak również tradycję, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Oferowane wyroby są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi wymogami GMP i GHP. Ponadto w firmie został wdrożony system HACCP. Zmodernizowany Zakład oferuje szeroki asortyment wyrobów, których produkcja dynamicznie wzrasta. Firma prowadzona przez Marzenę i Janusza Zalarskich regularnie zdobywa wysokie pozycje w regionalnych i krajowych konkursach branży spożywczej. Rozwój firmy ściśle powiązany jest z lokalnym środowiskiem poprzez współpracę z gospodarstwami rolnymi oraz działania edukacyjne na bazie przyuczania do zawodu w branży przetwórczej.
W kategorii „ROLNIK” otrzymały ten tytuł następujące gospodarstwa rolne:
Anna i Stanisław Przebinda, Dąbrowa Szlachecka, gm. Czernichów, pow. krakowski
Gospodarstwo Anny i Stanisława Przebindów z Dąbrowy Szlacheckiej zajmuje się produkcją jaj konsumpcyjnych w systemie ściółkowym, produkcja roślinna na powierzchni 4,65 ha stanowi bazę paszową dla utrzymania stada kur nieśnych. Szacunkowa roczna produkcja to 700 tysięcy jaj. Produkcja w gospodarstwie jest w znacznym stopniu zautomatyzowana poprzez, automatyczny system zadawania pasz, gniazda automatyczne, poidła kroplowe, system sortowania i pakowania jaj oraz silosy zbożowe na 110 ton połączone z precyzyjnym systemem produkcji paszy własnej. Dostosowanie do wymogów UE potwierdzają wyniki wizytacji gospodarstwa przez ekspertów Komisji Europejskiej. Dodatkowo I miejsce w konkursie regionalnym Bezpieczne Gospodarstwo Rolne daje gwarancję spełniania wszystkich norm bezpieczeństwa, ładu i porządku w gospodarstwie państwa Przebindów. Przykładem działalności na rzecz społeczności lokalnej jest przewodzenie i koordynacja działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Szlacheckiej przez Stanisława Przebindę.
Piotr Ziarko, Łętkowice, gm. Radziemice, pow. proszowicki
Gospodarstwo Piotra Ziarki z Łętkowic prowadzi uprawę warzyw w płodozmianie z innymi roślinami (zboża, strączkowe). Całkowita powierzchnia gospodarstwa to 30,10 ha z czego 10 ha zajmuje uprawa warzyw korzeniowych (pietruszka, marchew i seler). Produkcja prowadzona jest przy stałym zaangażowaniu 2 osób i sezonowym wykorzystaniem pracowników najemnych, w okresach spiętrzenia prac np przy zbiorach płodów rolnych. Istotnym elementem zaplecza technicznego gospodarstwa jest chłodnia i przechowalnia o pojemności zapewniającej przetrzymywanie całości zbioru warzyw przez długi czas w optymalnych warunkach. Ponadto pracę usprawnia wykorzystanie nowoczesnej linii do mycia i konfekcjonowania warzyw. Produkcja prowadzona jest więc w kompletnym ciągu technologicznym od siewu do zapakowania przygotowanego towaru i udostępnienia konsumentowi na lokalnym rynku. Wysokie normy jakości produktów potwierdzają kontrole wymogów wzajemnej zgodności i wyróżnienia w branży rolniczej. Poza opisaną działalnością właściciel gospodarstwa czynnie wspiera lokalne inicjatywy społeczne.
Andrzej i Renata Zych, Gołkowice Dolne, gm. Stary Sącz, pow. nowosądecki
Gospodarstwo Andrzeja i Renaty Zychów z Gołkowic Dolnych specjalizuje się w produkcji jaj konsumpcyjnych i odchowie kurcząt. Średnia roczna produkcja to 18 980 000 jaj i 60 000 kurcząt. Główne zaplecze ciągu technologicznego stanowią: kurnik z systemem bateryjnym, sortownia jaj i magazyn. Powierzchnia użytków rolnych 13,5 ha wykorzystana jest do produkcji zbóż . Dla sprawnego prowadzenia produkcji w gospodarstwie pracuje 10 osób. Produkcja zarówno jaj jak i piskląt oparta jest na tradycyjnych polskich paszach. Cały cykl technologiczny objęty jest pełnym nadzorem weterynaryjnym. Stała opieka nad stadem i monitoring produkcji w połączeniu z wdrożonym systemem HACCP i spełnianie wymogów UE, zapewnia najwyższą jakość oferowanego produktu Za jakością produkcji i organizacji gospodarstwa stoi wieloletnie doświadczenie, nabywane od 1978 roku oraz nieustanne doskonalenie działalności. Poza wytwarzaniem żywności właściciele gospodarstwa aktywnie uczestniczą w działaniach społecznych, kulturalnych i sportowych regionu.
W kategorii „FIRMA” otrzymały tytuł Wicemistrza następujące przedsiębiorstwa:
Zakład Produkcji i Obrotu Artykułami Spożywczymi „Tarsmak”, Radgoszcz, pow. Dąbrowski
ZPiOAS „TARSMAK” jest rodzinną spółką , założoną w 1991 roku i zarządzaną od niemal 20 lat przez Teresę i Józefa Gondków. Siedziba firmy znajduje się w Radgoszczy koło Tarnowa, gdzie powstają wszystkie oferowane produkty. Tarsmak specjalizuje się w produkcji różnorodnych sosów majonezowych i pomidorowych, majonezów, ketchupów, musztard i dresingów. Oferta spółki to ponad 200 produktów dostępnych również w opakowaniach gastronomicznych. Od wielu lat firma jest obecna we wszystkich segmentach rynku, począwszy od tradycyjnego, przez nowoczesny (sieciowy), po rozwijające się rynki eksportowe. Wysoka jakość produktów wynika ze współpracy z stałymi i sprawdzonymi dostawcami a także z prowadzenia produkcji w surowo przestrzeganych warunkach, przy stałej i ścisłej kontroli na wszystkich etapach ich powstawania. Wysoką jakość produktów i spełnianie oczekiwań rynkowych potwierdzają liczne prestiżowe nagrody i wysokie pozycje firmy w rankingach branżowych. Spółka Tarsmak posiada wdrożone systemy BRC i HACCP, gwarantujące utrzymanie ładu i porządku na każdym etapie działalności. Zaangażowanie regionalne przejawia się we współpracy z lokalnymi producentami surowców, wspieraniu akcji charytatywnych oraz lokalnej działalności kulturalno-oświatowej i sportowej.
Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki”, Łącko, pow. Nowosądecki
Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki” Sp. z o.o. zrzesza 74 gospodarstwa sadownicze o wspólnym areale ponad 300 ha. Potencjał produkcyjny grupy to 12 000, natomiast 39 komór chłodniczych z kontrolowaną atmosferą mieści ok 7 000 ton owoców. Baza maszynowa grupy wyposażona w linie typu MIX z rozładunkiem wodnym do wstępnego sortowania owoców umożliwia przygotowywanie dużej ilości towaru w krótkim czasie i w kolejnym etapie zapakowanie w odpowiednie woreczki foliowe. Posiadane certyfikaty Global G.A.P. BRC, IFS i HACCP dają gwarancję wysokiej jakości wyprodukowanych owoców. Od 2008 roku firma jest związana z Zrzeszeniem Sądeckich Sadowników „Jabłko Sądeckie” w celu szerszego promowania regionalnej produkcji owoców. W 2013 roku spółka uruchomiła nowoczesny zakład produkcji koncentratów owocowych i soków NFC bez dodatków cukru, wody i konserwantów. W ofercie owoców świeżych oprócz jabłek w pełnej gamie odmianowej znajdują się gruszki i owoce sezonowe.
Zapraszamy na Agropromocję, jeszcze dzisiaj (6 września) od godziny 9-16
źródło: UMWM Kraków/ Agenda Nowy Sącz
Lista kandydatów do walki o urząd prezydenta zapełnia się
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm