Info z rejonu
Kino otwarte na osoby niepełnosprawne
W miniony piątek w MCK Sokół w Nowym Sączu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbyła się projekcja filmu pt. „Carte Blanche”, na którą do kina przybyli nie tylko stali bywalcy i miłośnicy, srebrnego ekranu, ale przybyło także wiele osób niepełnosprawnych. Niezwykłość tego seansu polegała na tym, że obsługa kinowa udostępniła wszystkim chętnym ułatwienia – bardzo pomocne, często wręcz niezbędne dla widzów z niepełnosprawnością.
Widzowie ze schorzeniami narządu wzroku i niewidomi otrzymali specjalne słuchawki z adudiodeskrypcją, dzięki którym mogli usłyszeć to, co przeciętny, zdrowy widz może zobaczyć. Lektor poprzez słuchawki opowiadał o widocznych na ekranie szczegółach, których może nie dostrzec osoba niedowidząca, a na pewno ich nie widzi człowiek niewidomy. Osoby ze schorzeniem narządu słuchu otrzymali natomiast możliwość obejrzenia w oddzielnej sali kinowej wersji filmu wzbogaconej o liczne napisy . Dzięki tym napisom niepełnosprawni widzowie mieli szansę dowiedzieć się o wielu ważnych szczegółach z filmu, które z racji niedosłuchu częściowego bądź całkowitego mogły ulec pominięciu. W sumie na dwóch salach kinowych, pomiędzy zdrowymi widzami zasiadła niemal setka osób niepełnosprawnych.
Spotkanie – po zakończonym seansie filmowym – było niezwykłe głównie z tego powodu, że w samym seansie, jak i w późniejszej dyskusji uczestniczył Maciej Białek, niewidomy nauczyciel historii w jednym z lubelskich liceów ogólnokształcących. To właśnie historię jego życia opowiadał film. Jest to niezwykła opowieść o człowieku, który będąc pasjonatem i nauczycielem z powołania, uwielbianym przez uczniów, musi zmierzyć się z osobistą, tragedią . Dowiaduje się, że jego schorzenie genetyczne doprowadzi wkrótce do stopniowej, a następnie całkowitej utraty wzroku. Nauczyciel początkowo szuka rozwiązań, które mogłyby go uchronić przed niepełnosprawnością, jednaj później godzi się ze swoim losem i zaczyna walkę o możliwość dalszego wykonywania ukochanego zawodu. Film na pewno warto obejrzeć, a postać głównego bohatera odegrana przez znakomitego, polskiego aktora Andrzeja Chyrę na długo zapada w pamięci.
W trakcie dyskusji po seansie filmowym – Maciej Białek, pierwowzór filmowego bohatera odpowiadał na wiele pytań, które padały od strony widowni. Wiele z tych pytań zadawali widzowie niepełnosprawni. W godzinach dopołudniowych, tego samego dnia odbył się pokaz filmu „Carte Blanche” dla sądeckiej młodzieży. Po projekcji Maciej Białek spotkał się z młodzieżą z sądeckich szkół średnich. Odwiedził także młodzież w Zespole Szkół Społecznych SPLOT. Podczas pobytu w Nowym Sączu niezwykłemu nauczycielowi towarzyszyła jego małżonka Magdalena Białek. Wizyta państwa Białków na Sądecczyźnie była możliwa dzięki zaproszeniu ich przez Artura Franczaka – dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, który od lat przyjaźni się z niezwykłym nauczycielem z Lublina. Maciej Białek wyjawił, że zna Nowy Sącz, a podczas spacerów po mieście, to właśnie Artur Franczak jest dla niego nieocenionym przewodnikiem.
źródło: UM Nowy Sącz
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm