Info z rejonu

Marta Mordarska Przewodniczącą Powiatowej Rady Rynku Pracy

Opublikowano: 16 marca, 2015 o 9:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

W piątek 13 marca, z udziałem prezydenta Ryszarda Nowaka, w sądeckim ratuszu odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza. Rada liczy 13 osób, powołanych na czteroletnią kadencję. Przewodniczącą została wybrana Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych, a wiceprzewodniczącym dr Marek Reichel, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Powiatowa Rada Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza to organ opiniodawczo-doradczy prezydenta Ryszarda Nowaka w sprawach polityki rynku pracy. W skład Rady wchodzą przedstawiciele działających na terenie Nowego Sącza organizacji związkowych (w tym rolników) i organizacji pracodawców. Reprezentowane są także organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką rynku pracy. Prezydent zaprasza także do Rady przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego lub nauki o szczególnej wiedzy i autorytecie w obszarze rynku pracy. 

Do zakresu działania Rady należy między innymi inspirowanie przedsięwzięć prozatrudnieniowych w Nowym Sączu oraz ocena racjonalności wykorzystania środków na aktywizację lokalnego rynku pracy. Jedną z pierwszych decyzji Rady była właśnie pozytywna opinia w kwestii zwiększenia o ponad 200 tys. złotych środków przeznaczonych na prace interwencyjne i refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Apelowali o to sądeccy pracodawcy. – Będzie się zdarzało, że przeniesiemy środki z jednego programu do innego, bo zawsze dbaliśmy o ich racjonalne wydatkowanie – podsumowała tę kwestię Marta Mordarska.

Członkowie Rady zapoznali się ze specyfiką sądeckiego rynku pracy, którą przybliżyła dyrektor SUP Stanisława Skwarło. Jednym z pozytywnych zjawisk jest wzrost liczby pracujących i utrzymująca się wysoka liczba podmiotów gospodarczych. W porównaniu do lat ubiegłych zanotowano także spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast liczba długotrwale bezrobotnych, którzy stanowią już ponad połowę zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy. Innym negatywnym zjawiskiem jest zaledwie kilkunastoprocentowy udział osób z prawem do zasiłku w ogólnej liczbie bezrobotnych. – Dzisiaj bezrobotnym trudno przepracować rok, żeby uzyskać prawo do zasiłku – zauważyła Stanisława Skwarło.

Dyrektor Skwarło przedstawiła też plan działań SUP na rok bieżący. Urząd planuje przeznaczyć na różne formy aktywizacji ponad 9,5 mln złotych. Skorzystają z nich w pierwszej kolejności osoby długotrwale bezrobotne, z grupy bezrobocia rodzinnego i znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Środki pochodzące z unijnych programów wsparcia, przede w wszystkim z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), przeznaczone będą głównie na wsparcie osób młodych. Przy zawieraniu umów z pracodawcami SUP będzie przede wszystkim zwracał uwagę, czy uczestnik programu (np. stażysta) zostanie potem zatrudniony co najmniej na pół roku. Łącznie programami rynku pracy objętych zostanie 1 265 bezrobotnych.

Na zakończenie przewodnicząca Marta Mordarska złożyła gratulacje członkowi Rady Piotrowi Litwińskiemu. Znany przedsiębiorca z Tęgoborza otrzymał niedawno prestiżowe wyróżnienie – Kryształowe Jabłko Sądeckie.

Nowo powołana Rada zastąpiła zajmującą się podobną problematyką Powiatową Radę Zatrudnienia.

 

źródło: Urząd Miasta Nowy Sącz / Biuro Prasowe

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"