Info z rejonu

Medal Gloria Medicinae dla prof. Dariusza Dudka przyznany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie

Opublikowano: 23 października, 2016 o 8:50 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W piątek, 21 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się wyjątkowa gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Podczas gali zostały wręczone medale Gloria Medicinae przyznawane przez kapitułę 10 wybitnym specjalistom. Wśród osób odznaczonych znalazł się wybitny kardiolog prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum UJ w Krakowie, dla którego to ogromne wyróżnienie.

Medal Gloria Medicinae to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie lekarzom za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Medal Gloria Medicinae nadawany jest za wybitne zasługi dla medycyny. Jest on przyznawany tylko 10 lekarzom w świecie w ciągu jednego roku. Medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom. Dla tych, których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla całej ludzkości.

Medal przyznawany jest od 1990 r. z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego. Każdego roku medal otrzymuje 10 lekarzy, których wyłania 40 osobowa kapituła.

Już w poprzednich latach lekarze uhonorowani medalem podkreślali, że trudno w polskiej służbie zdrowia o zachowanie misyjności zawodu lekarza, jak i jego społecznego wymiaru. Dlatego bardzo ważne jest, by przyznawać nagrody właśnie dla osób, którym aspekt społeczny zawodu lekarza jest bardzo bliski. Medal otrzymują lekarze różnych specjalności.

W tym roku medal otrzymał wybitny kardiolog prof. Dariusz Dudek – Przewodniczący Rady Instytutu i Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła zdecydowała się przyznać prof. Dudkowi medal za wybitne osiągnięcia nie tylko medyczne, ale i społeczne. Za jego zaangażowanie oraz stworzenie Klubów Pacjenta i Szkół Serca i regularną działalność na rzecz zapobiegania chorobom układu krążenia. Medal wręczył prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz kanclerz i sekretarz kapituły. Dekoracja została poprzedzona przedstawieniem sylwetki prof. Dariusza Dudka.

– Jeśli nie możesz zostać królem, zostań lekarzem. Dar serca, który dajecie Państwo pacjentom jest prawdziwie królewskim darem. Jesteście chwałą polskiej medycyny – mówił prof. Jerzy Woy-Woyciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

-To dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie. Dzisiejsza nagroda jest docenieniem prawie sześciu lat współpracy i naszego realizowania Klubów Pacjenta i Szkół Serca i tak naprawdę docenieniem pewnej wizji, która stworzyła się już wiele lat temu. Zaangażowanie organizacji pacjenckich w system ochrony zdrowia jest powszechnie znane w krajach europejskich, natomiast w Polsce wciąż mało doceniane. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego bardzo wzmacniają pozycję i rolę pacjentów w kreowaniu systemu ochrony zdrowia i wpływu na jego kształt – zaczął Dudek Przed sześciu laty rozpocząłem prowadzenie Klubów Pacjenta i Szkół Serca, gdzie po zabiegach kardiologii interwencyjnej, niezwykle skutecznych i dających szybki powrót do zdrowia oraz po procedurach ratujących życie, pacjenci otrzymują edukację od lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów na temat, jak dalej żyć i jak zapobiegać kolejnym incydentom sercowo-naczyniowym. To bardzo się wpisuje w aktualnie ogłaszany przez Ministerstwo Zdrowia program opieki koordynowanej w kardiologii, choć my bardziej lubimy nazywać taki rodzaj opieki kompleksowym – mówił prof. Dudek.

Profesor podkreślał, że faza leczenia szpitalnego to nie wszystko, ponieważ również ważna jest opieka ambulatoryjna i kolejne zabiegi, jeśli są konieczne, ale również rehabilitacja i edukacja na rzecz dalszego zapobiegania chorobom serca i naczyń.

-Powinniśmy dbać o dwie odnogi leczenia – jedna to leczenie wewnątrzszpitalne, które dotąd było świetnie zorganizowane i tego nie możemy teraz zaniedbać i zniszczyć oraz druga, która wymaga nieco korekty, czyli leczenia po fazie szpitalnej gdzie zarówno farmakoterapia i zabiegi powinny być jeszcze bardziej dostępne, ale przede wszystkim edukacja dla pacjentów, jak żyć dalej, aby zapobiegać incydentom sercowo-naczyniowym. Ta nagroda to właśnie dowód na to, że wizja, która jest niezwykle istotna przy poprawie rokowania pacjentów oraz działania moje i mojego zespołu, którą realizujemy od sześciu lat została doceniona. A co więcej cieszy, że w najbliższym czasie pojawi się nowe systemowe rozwiązania w postaci koordynowanej opieki wprowadzanej przez Ministerstwo Zdrowia – podsumował Dudek.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"