Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Medale dla siódemki wybitnych postaci. Zasłużeni dla Ziemi Sądeckiej

Opublikowano: 23 czerwca, 2017 o 8:11 am   /   przez   /   komentarze (1)

Siedem kolejnych osób dołączyło do grona Zasłużonych dla Ziemi Sądeckiej. Podczas uroczystej sesji honorowe odznaki wręczyli im przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch i starosta nowosądecki Marek Pławiak. Sylwetki Zasłużonych przybliżyli wiceprzewodniczący Rady Jan Gomółka i Józef Świgut.

Rada Powiatu Nowosądeckiego przyznaje honorowe odznaki od 2003 r. Do tej pory doceniono w ten sposób ponad 200 osób. W tym roku są to:

Prof. dr hab. n. med. Antoni Basta – wybitny specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Choć zawodowo związany z Krakowem zawsze podkreśla, że pochodzi z Sądecczyzny. Jego rodzinny dom znajduje się w Tabaszowej. Profesor Basta jest współautorem 31 podręczników i 5 monografii. W uznaniu osiągnięć naukowych i dydaktyycznych został uhonorowany m.in.srebrnym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nigdy nie zerwał więzi z rodzinną ziemią, a tysiące sądeczanek zawdzięcza mu zdrowie i życie.

Edward Cisowski – mieszkaniec Wielogłów swoje życie poświęcił działalności społecznej, mającej na celu rozwój rodzinnej miejscowości. Był przewodniczącym komitetu budowy szkoły, kościoła, a także inicjatorem rozbudowy miejscowego ośrodka zdrowia oraz budowy boiska sportowego „Dąbrovia” – Wielogłowy. Cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem.

Ks. Zdzisław Lisowski – piwniczanin, znany jako przeciwnik systemu komunistycznego. W stanie wojennym nie wahał się wspierać represjonowanych i ich rodzin. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz ale również przyjaciel młodzieży. Od początku swej posługi dbał o życie lokalnej społeczności. Miał ogromny wkład w budzenie aktywności społecznej mieszkańców regionu.

Maria Marcinowska – pedagog, działaczka społeczna, która przez lata dbała o rozwój wsi gminy Korzenna. Starała się nie tylko nauczać, ale też wychowywać młode pokolenia. Wspólnie z mężem była głównym inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej w Trzycierzu, wzniesionej w całości w czynie społecznym, co było ewenementem w skali kraju. Maria Marcinowska jest inicjatorką pomysłu pozyskiwania i dostarczania z Banku Żywności paczek dla potrzebujących, przy współpracy z lokalnym samorządem.

Piotr Trochanowski – mieszkający w Krynicy-Zdroju wybitny poeta pochodzenia łemkowskiego. Jest psalmistą, dyryguje chórem i komponuje muzykę, także do pieśni religijnych. Pisze po łemkowsku jako Petro Murianka. Był współorganizatorem pierwszych łemkowskich watr w Czarnej, Hańczowej i Bartnem. Dzięki zachowaniu tradycji łemkowskich na nowo odkrywa wielokulturowość Sądecczyzny i promuje ją wśród mieszkańców regionu oraz turystów.

Władysław Talarczyk – malarz pochodzący z Czarnego Potoku nieopodal Łącka. Jest artystą subtelnym i niezwykle wrażliwym. Tę wrażliwość wyniósł z rodzinnego domu i miejsca, w którym się wychował. Jego twórczość przyczynia się do promocji Sądecczyzny zarówno w kraju jak i za granicą. Za wybitne osiągnięcia w 2009 r. został odznaczony Medalem „Honoris gratia”. Jest ambasadorem Ziemi Sądeckiej.

Najwyższym powiatowym wyróżnieniem uhonorowano także ks. bp. dr. Władysława Bobowskiego, pochodzącego z Tropia wybitnego kapłana, który przez lata opiekował się młodym pokoleniem seminarzystów, pełniąc m.in. funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Był animatorem rozwoju duchowego młodych, zainicjował organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, zwanego „Wakacjami z Bogiem”. Dzięki niemu w diecezji tarnowskiej powstała i rozwinęła się Dziewczęca Służba Maryjna. Ks. biskup nie mógł przybyć na sesję, więc medal „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” wręczyli mu 19 czerwca w Tarnowie Zygmunt Paruch i Marek Pławiak.

Tego co zrobiliście dla swoich małych ojczyzn nie sposób przecenić – przekonywał odznaczonych Zygmunt Paruch.Na zawsze wpisaliście się w historię Sądecczyzny i przyczyniliście się do budowania jej pomyślności.

Słowa uznania i wdzięczności za ofiarną pracę skierował do Zasłużonych także starosta Marek Pławiak.

Płynące z Państwa ust sugestie, że nie zasłużyliście na taki zaszczyt traktuję jako przejaw skromności – stwierdził Marek Pławiak. – Kapituła bardzo merytorycznie oceniła zgłoszone kandydatury i nie miała wątpliwości, że dokonała właściwego wyboru. Podpisuję się pod nim, ponieważ jestem pełen podziwu dla tego, czego dokonaliście. My wszyscy możemy czerpać z waszego doświadczenia, zaangażowania i licznych talentów. Jesteście dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

(szel)Fot. Paweł Szeliga /Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 czerwca, 2017 o 7:56 pm bb

    Brawa dla zasłużonych.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"