Info z rejonu
Międzynarodowy Dzień Przewodnika
Już po raz szesnasty w Małopolsce świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Przewodnika. W piątek 15 marca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostały wręczone Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce”.
Coroczne wydarzenie ma na celu wyróżnienie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji przewodnictwa, a ich praca charakteryzowała się wysoką jakością usług przewodnickich na terenie województwa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Iwona Gibas z zarządu województwa i Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Gala Małopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika została zorganizowana we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK oraz Województwem Małopolskim.
Rola przewodników w kreowaniu rozwoju gospodarki turystycznej jest bardzo istotna. Prawdziwy przewodnik turystyczny zna historię, kulturę, architekturę i sztukę danego miejsca, ale też anegdoty i miejskie legendy. Potrafi dopasować prezentowane treści do oczekiwań turystów. Obecność przewodników podczas zwiedzania pomaga lepiej odtworzyć atmosferę miejsc, zrozumieć ich historię oraz dostrzec te szczegóły, na które sami nie zwrócilibyśmy uwagi.
W tym zawodzie niezbędna jest cierpliwość, uważność, otwartość, ale też dyscyplina i terminowość. Przewodnik turystyczny to bardzo wymagająca profesja. Jestem dumna, że tak wiele osób poświęca się tej pracy i wykonuje ją z pasją i oddaniem, mimo czasem bardzo trudnych i niesprzyjających okoliczności. Jesteście Państwo bardzo ważnymi postaciami w prezentowaniu naszej małopolskiej historii oraz pielęgnowaniu naszych tradycji i kultury. Jako „gospodarze regionu” dostrzegamy Państwa ogromną rolę w obsłudze naszych turystów oraz w kreowaniu wizerunku Małopolski
– mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.
Podczas gali wręczono dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce”.
Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za Wasz codzienny trud, zaangażowanie w pracę, elastyczność w związku ze zmieniającym się stylem podróżowania i wymaganiami naszych turystów, za piękną promocję naszego regionu. Dzięki Państwu turyści w nieszablonowy sposób poznają historię, kulturę, architekturę i sztukę Małopolski, a także wiele ciekawych legend i anegdot nie dostępnych w literaturze. Wasza obecność sprawia, że turysta podczas zwiedzania jest w stanie poczuć atmosferę miejsca, zrozumieć jego historię oraz dostrzec te szczegóły, na które sam nie zwróciłby uwagi
– podkreśliła Iwona Gibas.
Wyróżnienia otrzymali:
- Marta Czekaj – Przewodnik miejski po Krakowie, członek Komisji Egzaminacyjnej w Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Od wielu lat bierze udział w akcji bezpłatnego oprowadzania mieszkańców Krakowa z okazji Światowego Dnia Przewodnika. Oddana pracy zawodowej oraz społecznej.
- Agnieszka Gorgoń – Przewodnik po Krakowie, pilot wycieczek zagranicznych w języku angielskim i włoskim, wielokrotnie desygnowana do oprowadzania delegacji znanych osobistości. W swojej pracy charakteryzuje się promowaniem nieszablonowych walorów turystycznych Krakowa i regionu poprzez realizację autorskich programów zwiedzania Krakowa i Małopolski.
- Małgorzata Zielina – Przewodnik miejski po Krakowie. Twórczyni projektu Slowtravel, który ma na celu rozpropagowywanie nieśpiesznych, uważnych spotkań z zabytkami i bogactwem kultury Małopolski i Krakowa. Poprzez kanał na Youtube – Slow Travel Polska tworzy treści filmowe z bogatą narracją, z nawiązaniem do historii, odkrywając ciekawostki o ludziach, wydarzeniach i zabytkach.
- Jan Bryniarski – Przewodnik beskidzki, zaangażowany w organizację corocznych wydarzeń turystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. rajdów górskich: „Na raty”, „Barwy jesieni”, „Rajd na raty Głównym Szlakiem Beskidzkim”. Organizator cieszących się dużą popularnością jednodniowych wycieczek w pasma górskie Małopolski. Zaangażowany w projekty dotyczące znakowania i odnawiania szlaków turystycznych.
- Kazimierz Liszka – Taternik, alpinista, przewodnik tatrzański, instruktor przewodnictwa. Jako członek Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich wykształcił wiele przewodnickich pokoleń. Kierownik kursów przewodnickich, organizator i uczestnik niezliczonych wyjazdów, obozów i wypraw w wysokie partie gór.
- Monika Prylińska – Akredytowana trenerka Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich, certyfikowana egzaminatorka Polskiej Izby Turystyki, doktor geografii, wykładowca akademicki, przewodniczka miejska po Krakowie i Łodzi, przewodniczka terenowa, przewodniczka beskidzka i pilot wycieczek. Zawodowo i prywatnie od zawsze związana jest z turystyką i odkrywaniem świata. Współzałożycielka firmy Urban Tours Sp. z o.o.
- Tomasz Klimek – Przewodnik miejski po Krakowie, pilot wycieczek zagranicznych, przewodnik beskidzki. Wieloletnim doświadczeniem w turystyce dzieli się z coraz to młodszymi pokoleniami jako trener turystyki Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Poświęca swój czas na różnego rodzaju przedsięwzięcia charytatywne oraz promocyjne. Współzałożyciel firmy Urban Tours Sp. z o.o.
- Jakub Wolski – Przewodnik górski, mistrz flisacki, inicjator darmowych wakacyjnych i feryjnych spacerów z przewodnikiem po Krościenku i okolicach. Współorganizator Rajdu Szlakami Partyzantów dedykowanego młodzieży, współpracuje ze szkolnymi kołami krajoznawczo-turystycznymi. W swojej pracy promuje aktywną turystykę szczególnie na obszarze Pienin.
- Marcin Rola – Przewodnik beskidzki, instruktor przewodnictwa. Działa także w Komisji Turystyki Górskiej PTTK, w której prowadzi projekt pt. „Familiada” polegający na aktywizacji rodzin z dziećmi podczas wycieczek w różne regiony Małopolski. Jego pasją są góry, po których także oprowadza młodzież i dorosłych.
- Zofia Szatan – Przewodniczka miejska po Krakowie z wieloletnim stażem. Specjalizuje się w oprowadzaniu turystów francuskojęzycznych, oprowadzała nawet członków belgijskiej rodziny królewskiej. Jako członek Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie zaangażowana w prace komisji egzaminacyjnej nadającej uprawnienia państwowe przewodnikom miejskim. Na co dzień wspiera członków stowarzyszenia poprzez prace społeczne na rzecz środowiska przewodnickiego.
- Emil Bajorek – Przewodnik miejski po Krakowie, beskidzki, terenowy po Ojcowskim Parku Narodowym. Aktywny członek Stowarzyszenia Podgórze, co roku oprowadza społecznie podczas Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, wolontariusz akcji „Ride for living” organizowanej przez Jewish Community Center. Wielokrotnie zapraszany do udziału w audycjach radiowych Radia Kraków, w których opowiadał o krakowskich kopcach, historii Podgórza. Honorowy dawca krwi.
W tym roku podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Przewodnika swój jubileusz 35-lecia oraz 10-lecia działalności obchodziły: Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich.
Jako wyraz uznania za wkład w rozwój i promocję przewodnictwa w Województwie Małopolskim oraz wysoką jakość usług przewodnickich samorząd województwa uhonorował Bożenę Czemborowicz – prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych srebrną nagrodą Polonia Minor. Wyróżnienie to jest przyznawane za wybitne osiągnięcia na rzecz Małopolski.
Natomiast z okazji 10-lecia działalności Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich otrzymała została z rąk Iwony Gibas z zarządu województwa pamiątkowy grawer z podziękowaniami za wsparcie i ciągłą troskę o turystykę Małopolski.
Składam serdeczne gratulacje Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich, które w tym roku świętują jubileusze swojej działalności. Bardzo Państwu dziękuję za wsparcie dla przewodników, które umożliwia im podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie wiedzy i tworzenie nowych propozycji zwiedzania
– dodała Iwona Gibas.
Podczas Międzynarodowego Dnia Przewodnika odbył się również wykład na temat zintegrowanego systemu kwalifikacji w branży turystycznej. Wygłosiła go Swietłana Koniuszewska – przewodnicząca Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK.
Podczas obchodów tego wyjątkowego dnia zaplanowano także organizację akcji „Przewodnicy PTTK Dzieciom”. Przedsięwzięcie ma na celu organizację wycieczek turystycznych po Małopolsce dla 400 dzieci ze świetlic środowiskowych, domów dziecka i rodzin o niskim dochodzie.
Całość wydarzenia umilił występ zespołu Duo Performance, który zaprezentował utwory muzyki filmowej oraz przeniósł słuchaczy w świat operetki.
UMWM
Posumowanie okresu świąteczno-noworocznego na sądeckich drogach
Niech się szczęści w Starym Sączu. Rekordowe tłumy na Koncercie Noworocznym
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm