Info z rejonu
Najczęstsze problemy występujące w czasie laktacji
Karmienie naturalne zarówno wg WHO, jak i Amerykańskiej Akademii Pediatrii jest najkorzystniejszym sposobem żywienia niemowląt oraz małych dzieci. Jednak pomimo to, iż jest ono naturalne, zarówno matka jak i dziecko muszą się tej sztuki nauczyć.
Przygotowanie do laktacji warto rozpocząć już w czasie ciąży poprzez uczestnictwo w szkole rodzenia, czy indywidualne spotkania z położną rodzinna w ramach edukacji okołoporodowej , bądź certyfikowanym doradcom laktacyjnym. Duży wpływ na powodzenie w czasie laktacji ma wsparcie ze strony partnera oraz bliskich. Przygotowując się do karmienia musisz wiedzieć że możesz napotkać na wiele trudnych sytuacji, jednak żadna z nich nie jest bez wyjścia.
Już w 2-6 dobie o porodzie może wystąpić nawał pokarmu. Objawia się to przepełnionymi, twardymi, czasem bolesnymi piersiami. Jest to stan przejściowy i dotyczy w mniejszym, bądź większym stopniu każdej mamy karmiącej. Jak sobie z tym poradzić ? Przede wszystkim jak najczęściej przystawiać malucha do piersi. Możesz zaproponować dziecku obie piersi w czasie jednego karmienia. Jeżeli piersi są twarde i masz problem z przystawieniem dziecka do piersi przed rozpoczęciem karmienia zrób ciepły okład, możesz też zmiękczyć otoczkę brodawki poprzez odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu. Ułatwi to dziecku właściwe uchwycenie brodawki.
Po nakarmieniu zastosuj na piersi zimny okład np. z liści kapusty. Pomocny może okazać się napar z szałwii bądź mięty 1-2 filiżanki dziennie przez 1-2 dni. W pierwszych dniach możesz skarżyć się też na bolesne brodawki, u większości kobiet problem ten mija już po kilku dniach, ponieważ jest to fizjologiczna nadwrażliwość, jeśli zaś problem ten utrzymuje się dłużej a na brodawce obserwujesz drobne ranki bądź otarcia spróbuj poprawić technikę karmienia lub poproś o pomoc położną, albo certyfikowanego doradcę laktacyjnego. Po każdym karmieniu posmaruj brodawkę własnym pokarmem. Piersi myj nie częściej niż dwa razy na dobę. Często zmieniaj pozycję do karmienia. Bolesne brodawki możesz posmarować specjalną maścią.
Częstym problemem występującym w czasie laktacji jest obrzęk piersi, lub zastój pokarmu. Spowodowane jest to nadmierną produkcją pokarmu i utrudnionym jego wypływem. Jeżeli wypływ pokarmu jest utrudniony, przed przystawieniem dziecka do piersi zastosuj ciepły okład lub masaż ciepłym strumieniem wody. Jeżeli masz problem z przystawieniem dziecka do piersi użyj laktatora, piersi muszą być regularnie opróżniane przynajmniej 8 x na dobę. Po nakarmieniu lub odciągnięciu pokarmu zastosuj zimny okład. Możesz również stosować paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli w ciągu doby nie nastąpi poprawa poproś o pomoc specjalistę.
Podczas karmienia czasami może wystąpić zapalenie piersi. Objawy zbliżone są do grypy, a piersi mogą być zaczerwienione i bolesne. Pamiętaj, że podwyższona temperatura nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Przystawiaj malucha jak najczęściej do chorej piersi. Po karmieniu, na bolesny fragment piersi zastosuj zimny okład. Zmieniaj pozycję do karmienia. Koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Pamiętaj, że karmienie piersią choć naturalne należy się go nauczyć, dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady fachowca.
oprac Ewa Kamińska
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Świetne są te artykuły, ja po porodzie miałam dużo problemów z karmieniem, a położna która do mnie przyszła mi nie pomogła. Karmiłam trzy tygodnie. Przy drugim dziecku lepiej się przygotowałam i było całkiem inaczej. Warto przygotować się do karmienia.