Info z rejonu

Nowy Sącz. Regulamin Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 gotowy

Opublikowano: 27 marca, 2017 o 7:36 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prezydent Ryszard Nowak zarządzeniem nr 139/2017 z dnia 23 marca 2017 r. ogłosił Regulamin Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Tym samym rusza trzecia edycja budżetu obywatelskiego, która wprowadza wiele zmian w porównaniu do poprzednich dwóch edycji.

Podobnie jak w latach poprzednich, mieszkańcy będą mogli rozdysponować 2 mln złotych na zadania, które ich zdaniem powinny być realizowane w Nowym Sączu. Nowością jest podział środków. Kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski podzielono na pięć części. Jedna z nich, w wysokości do 400 tys. złotych, przeznaczona jest na sfinansowanie zadań o charakterze ogólnomiejskim, a więc takich, których beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Nowego Sącza. Zadania te mają mieć charakter wyłączcie „miękki” (nieinwestycyjny), a więc np. kulturalne, oświatowe, promocyjne, sportowe czy też zadania z obszaru profilaktyki zdrowia czy ekologii.

Pozostałe cztery części BO, także w wysokości do 400 tys. złotych każda, przeznaczone będą na zadania dzielnicowe, zarówno o charakterze „twardym” (a więc np. budowa lub modernizacja infrastruktury) jak i „miękkim”. Obszar Nowego Sącza podzielono na cztery dzielnice w skład każdej wchodzi 6-7 osiedli. Dzielnice mają zbliżoną liczbę mieszkańców i pokrywają się z okręgami wyborczymi w wyborach samorządowych.

Kolejna nowość to obniżenie wieku osób zaangażowanych w przygotowywanie projektów do BO.  Wnioski do budżetu obywatelskiego mogą składać mieszkańcy, którzy ukończą 16 lat. Obniżono również limit wieku w przypadku głosowania na poszczególne projekty. Głosujący ma osiągnąć 16 lat w bieżącym roku, a więc urodzić się przed 1 stycznia 2002 roku. Musi także posiadać stałe lub czasowe zameldowanie na terenie Nowego Sącza w dniu rozpoczęcia głosowania.

Kolejna zmiana w stosunku do ubiegłego roku to głosowanie wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej www.bo.nowysacz.pl. Mieszkańcy głosować będą na dwa projekty: jeden ogólnomiejski i jeden dzielnicowy, bez względu na to, w której „dzielnicy” mieszkają.

Wyniki głosowania widoczne będą na bieżąco na stronie internetowej. O kolejności na listach do głosowani zdecyduje nie losowanie, ale kolejność wpływu do urzędu poszczególnych projektów. To kolejna zmiana w regulaminie.

Ponadto prezydent Ryszard Nowak przychylił się do propozycji przedstawionych przez przedstawicieli mieszkańców i uwzględnił większość zaproponowanych rozwiązań. A są to:

  • Rezygnacja z list poparcia do złożonych projektów. Przypomnijmy w trakcie dwóch poprzednich edycji  każdy z wnioskodawców musiał do złożonego wniosku dołączyć listę poparcia minimum 30 osób.
  • Wprowadzono zapisy, które regulują sytuację w przypadku nierozdysponowanych środków. Do regulaminu wprowadzono zapis mówiący o tym, że za wybrane do realizacji zadania dzielnicowe uznaje się te zadania publiczne, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych dla każdej dzielnicy. W przypadku projektu, który uzyskał kolejno największa liczbę głosów, ale jego wartość powoduje przekroczenie  puli, projekt ten zostaje odrzucony a do realizacji zostaje przyjęty kolejny projekt o niższej kwocie, aż do wyczerpania puli 400 000 zł. Jeżeli po przeprowadzeniu powyższych  czynności nadal pozostaną nierozdysponowane środki z pul przeznaczonych na dzielnice, środki zostają włączone do puli ogólnomiejskiej.  Rozdział środków z puli ogólnomiejskiej odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku środków przeznaczonych na poszczególne dzielnice z tym, że niewykorzystane środki z puli ogólnomiejskiej pozostają w budżecie miasta.
  • Ponadto prezydent Ryszard Nowak przychylił się do propozycji poszerzenia składu Zespołu Weryfikującego o dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych.  W kwestii dotyczącej głosowania, które w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego będzie możliwe tylko drogą elektroniczną, na wniosek mieszkańców zmniejszono liczbę SMS z kodem weryfikującym , który należy wprowadzić do formularza głosowania w celu potwierdzenia oddania głosu, z pięciu do trzech.

Bez zmian pozostała frekwencja jeśli chodzi o głosowanie. Aby było ważne udział musi wziąć minimum 3000 osób.  W przypadku mniejszej frekwencji środki przeznaczone na budżet obywatelki pozostają w budżecie miasta.

Regulamin Budżetu Obywatelskiego TUTAJ.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"