Info z rejonu
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza
Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marta Wieciech – Kumięga i konsultant ze spółki energoekspert Adam Jankowski zaprezentowali przygotowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Nowego Sącza.
Jak podkreślił wiceprezydent Jerzy Gwiżdż Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem strategicznym, który wyznacza kierunki działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w obszarach: transport, infrastruktura publiczna, zaopatrzenie w ciepło i energię oraz gospodarka odpadami i zawiera listę projektów z terenu miasta, przewidzianych do realizacji w latach 2015-2020, które służyć będą gospodarce niskoemisyjnej. Plan poddany zostanie pod obrady Rady Miasta na najbliższej sesji 15 września.
Pojęcia „niska emisja” oraz „gospodarka niskoemisyjna” są często mylone, zwłaszcza w kontekście ograniczania emisji zanieczyszczeń.
Ten drugi termin jest jednak znacznie szerszy i oznacza nie tylko walkę o wyeliminowanie niskiej emisji, ale też ograniczenie zużycia wszelkiej energii.
Niska emisja to całość emitowanych do powietrza substancji z niewysokich źródeł emisji. Z kolei gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.
Należy podkreślić, że Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to kluczowy dokument, dzięki któremu będzie możliwe pozyskiwanie przez miasto preferencyjnego finansowania ze środków Unii Europejskiej dla projektów z m.in. z zakresu: termomodernizacji budynków, wymiany źródła ciepła (np. piece gazowe), wykorzystania odnawialnych źródeł energii (np. ogniwa fotowoltaiczne kolektory słoneczne, pompy ciepła) wymiany oświetlenia w tym ulicznego, rozwój transportu niskoemisyjnego rozbudowy/modernizacji sieci ciepłowniczych.
Nowy Sącz jest jednym z prawie 1000 miast, które w ramach środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 opracowuje Plan. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (100 000,00 zł 85% dofinansowania). W wyniku przetargu uzyskano kwotę 91 tys. zł.
Śp Maria Czech, wieloletnia nauczycielka
Dzień Misia w Gaboniu Praczce
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm