Info z rejonu
Rodzina 500+: spóźnialskich (prawie) brak
1 lipca to był ostatni dzień przyjmowania wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”. Kto się spóźnił, dostanie świadczenie bez wyrównania za trzy minione miesiące. 1 lipca sprawdziliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Żywieckiej w Nowym Sączu ilu jest spóźnialskich i co spowodowało, że zgłaszają się w ostatniej chwili.
W korytarzu przed biurem, gdzie składane są wnioski, nie ma nikogo. – Wczoraj to było czarno – mówią pracownicy przyjmujący wnioski. Różne były powody, dla których ludzie przychodzili w ostatniej chwili, ale raczej nie lenistwo. – Najczęściej była to konieczność uzupełnienia dokumentacji, brak jakiegoś zaświadczenia czy innego dokumentu – informują pracownicy.
Tak właśnie było z panią Anną, która przyszła do MOPS-u z dwiema córeczkami: starszą Ewelinką i maleńką Wikusią, jeszcze w nosidełku. W biurze, gdzie przyjmowane są wnioski, jest jedyną petentką. – Wniosek o 500+ złożyłam już w połowie kwietnia – mówi pani Anna. – Okazało się, że brakuje mi jednego papierka i właśnie dzisiaj przyszłam go przynieść.
Najtrudniej w kwietniu
– Najtrudniejsze były pierwsze dni kwietnia, zarówno dla osób, które te wnioski składały, jak i dla naszych pracowników – wspomina Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. – Korytarz na drugim piętrze, gdzie przyjmowaliśmy wnioski, był pełen. Ale ta sytuacja trwała tylko przez te pierwsze dni, i to tylko do godzin południowych. Potem w kolejce było nie więcej jak kilkanaście osób – uzupełnia dyrektor Markiewicz.
MOPS starał się rozwiązać tę sytuację uruchamiając dodatkowe punkty przyjmowania wniosków w trzech szkołach na terenie miasta i w pomieszczeniu dawnego Sanepidu. – Przez cały kwiecień panie przyjmujące wnioski pracowały do godziny 17, były również osoby, które pracowały w wolne soboty – przypomina dyrektor Markiewicz. Pierwsza wypłata świadczeń miała miejsce 26 kwietnia.
Do końca czerwca z wnioskiem o wypłacenie świadczenia potocznie nazywanego 500+ zgłosiło się 5987 rodzin. Około 70 procent wnioskujących otrzymało już decyzję i pieniądze. – Pozostali, około 1600 rodzin, otrzyma świadczenie w lipcu lub sierpniu. Będziemy się starali nie przekroczyć terminu dwóch miesięcy na wypłatę świadczenia od chwili złożenia wniosku – zapewnia dyrektor Markiewicz.
Około tysiąca osób złożyło wnioski przez internet. – Z tymi wnioskami mieliśmy najwięcej problemów – zdradza dyrektor Józef Markiewicz. – Bardzo często takie wydawałoby się proste sprawy, dotyczące na przykład sytuacji rodzinnej czy materialnej nie były właściwie podane. Musieliśmy to doprecyzować i po raz kolejny spotykać się z tymi osobami w MOPS-ie – nie ukrywa dyrektor Markiewicz.
Skarg nie było
Poza wnioskami złożonymi drogą elektroniczną większych problemów nie było. – W okresie minionych trzech miesięcy nie wpłynęła do mnie żadna skarga, ani pisemna, ani ustna – podkreśla dyrektor Markiewicz. – Również spotykałem się i rozmawiałem z osobami korzystającymi z programu 500+ i były zadowolone ze sposobu przyjmowania wniosków i ogólnie z kontaktu z pracownikami MOPS-u – mówi dyrektor. – Po prostu nasi pracownicy podchodzili do tych spraw z dużym zrozumieniem i zaangażowaniem– dodaje.
Wnioski o świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ przyjmowane były do 1 lipca włącznie. Kto zdążył, otrzyma wyrównanie od kwietnia. – Osoby, które zgłoszą się po 1 lipca do 10 lipca włącznie otrzymają świadczenie tylko za miesiąc lipiec – wyjaśnia dyrektor Markiewicz. Pieniądze otrzymają jeszcze w tym miesiącu. Kto zgłosi się po 10 lipca, otrzyma świadczenie w sierpniu.
Ustawodawca zastrzegł sobie możliwość kontroli wydatkowania środków przyznanych w ramach programu Rodzina 500+. – Nie mieliśmy jeszcze takiej kontroli, ale małopolski Urząd Wojewódzki sygnalizuje, że takie kontrole będą – ujawnia Józef Markiewicz. – Nie mamy jeszcze dokładnych informacji dotyczących ich terminu i zakresu – zastrzega dyrektor. Z rozmów, które przeprowadziliśmy z beneficjentami programu 500+ wynika, że 500 zł na drugie i kolejne dziecko w większości zostanie przeznaczone na dopięcie domowych budżetów. O żadnych ekstrawagancjach, a tym bardziej o wydawaniu wsparcia niezgodnie z przeznaczeniem nie ma mowy.
źródło: UM NS
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm