Info z rejonu
Suzhou miastem partnerskim Nowego Sącza
W ramach kontaktów zagranicznych zostały nawiązane stosunki partnerskie Nowego Sącza z miastem Suzhou w Chińskiej Republice Ludowej przypieczętowane w 2005 r. stosownym listem intencyjnym. Punkt wyjścia stanowił projekt współpracy realizowany przez ówczesne władze województwa małopolskiego i Ambasadę Chin.
Miasto Suzhou o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu liczy ok. 10 mln mieszkańców. Położone jest w środkowej części dorzecza rzeki Jangcy, 70 km na północ od Szanghaju i zwane jest Wenecją Wschodu. Powierzchnia miasta pod którego jurysdykcją znajduje się 5 miast wynosi 8.488 km2, z czego 1.650 km2 zajmują obszary miejskie. Suzhou znajduje się w pierwszej dziesiątce chińskich miast, które podjęło się na dużą skale współpracy gospodarczej i wymiany handlowej z zagranicą. W Suzhou działają tak znane firmy jak m.in.: Siemens, L`Oreal i Philips. W mieście funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym: é Suzhou Industrial Park i Suzhou New District – miejsce produkcji znanych koncernów międzynarodowych Dupont, Motorola, Sony, Siemens i Philips. Dominują przemysł elektroniczny, biofarmaceutyczny, artykułów gospodarstwa domowego, elektromaszynowy i chemiczny, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje też kilka szkół wyższych.
Nasze miasta uczestniczą wspólnie w wielu inicjatywach i projektach m.in. z zakresu kultury (Festiwal Chiński w Nowym Sączu we współpracy z WSB – NLU, program pn. „A window to learn Suzhou – Okno na Suzhou” polegający na przekazaniu interesujących publikacji o Suzhou i udostępnieniu ich w czytelni i w katalogu sądeckiej biblioteki, wystawa pt. „Suzhou Silk Exhibition” w Nowym Sączu, której tematem był Brokat Song z Suzhou, jeden z najpiękniejszych okazów chińskiego jedwabnictwa, wpisany na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), edukacji (współpraca sądeckich uczelni wyższych), przedsiębiorczości (misja gospodarcza podczas Międzynarodowego Festiwalu Turystyki w Suzhou, udział w Forum Prezydentów Miast Chińsko -Europejskich w Suzhou).
Współpraca pomiędzy Nowym Sączem a Suzhou wpisuje się w obowiązujące umowy rządowe pomiędzy Polską a Chinami oraz Priorytety współpracy zagranicznej Województwa Małopolskiego i Priorytety polskiej polityki zagranicznej 2012 – 2016, które wskazują kierunki rozwoju wzajemnych stosunków w zakresie współpracy turystycznej, inwestycyjnej, gospodarczej oraz edukacyjno-kulturalnej z obszarami pozaeuropejskimi, w tym właśnie z Chinami. Współpraca Nowego Sącza z chińskimi partnerami z zadowoleniem przyjęta została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, co zostało wyrażone w piśmie skierowanym do prezydenta miasta, w którym MSZ informuje, że ”…w pełni popiera rozwój partnerskich kontaktów Miasta Nowego Sącza z chińskimi partnerami i jest gotów służyć pomocą w podtrzymywaniu oraz pogłębianiu tych kontaktów.”
Dodatkowym impulsem do sformalizowania porozumienia partnerskiego pomiędzy Nowym Sączem a Suzhou w formie stosownej umowy o partnerstwie miast była wizyta Prezydenta RP w listopadzie 2015 r., w Chinach, głównie w Suzhou.
Wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, któremu towarzyszyła Beata Klimek – Susuł z Urzędu Miasta, podpisał z wiceprezydentem Suzhou Yu Xingnan umowę o ustanowieniu przyjacielskich kontaktów między obu miastami (umowa partnerska). Stało się to pięć dni przed wizytą przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
Uroczystość podpisania umowy o partnerstwie obu miast miała miejsce w Urzędzie Miasta Suzhou. Odbyła się w obecności kadry kierowniczej Urzędu oraz przedstawicieli tamtejszej Rady Miejskiej, z zachowaniem protokołu dyplomatycznego i w obecności Piotra Nowotnika – Konsula Generalnego RP w Szanghaju. Konsul Generalny RP w Szanghaju wyraził zadowolenie z podpisanej umowy Nowego Sącza z Suzhou i z tego, że w tym samym czasie delegacja Urzędu Marszałkowskiego z Krakowa na czele z wicemarszałkiem województwa gościła w prowincji Jiangsu.
W oficjalnych wystąpieniach poprzedzających podpisanie umowy o partnerstwie miast wiceprezydent Suzhou Yu Xingnan oraz wiceprezydent Jerzy Gwiżdż nawiązywali do wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach w 2015 roku oraz zbliżającej się wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Iinpinga w Polsce.
Gospodarz uroczystości Yu Xingnan podkreślił iż umowa pomiędzy naszymi miastami wpisuje się w strategiczne partnerstwo Chin z Polską i jest urealnieniem tego partnerstwa. Stwierdził, że Nowy Sącz wśród 49. miast partnerskich Suzhou zajmuje szczególnie ważne i doniosłe miejsce.
Jerzy Gwiżdż mówił m.in.: ”…Prezydenci naszych Państw ustalili i wskazali kierunki współpracy pomiędzy obu naszymi narodami i państwami odpowiadające temu, co znajduje odzwierciedlenie w umowie o przyjacielskiej współpracy i stosunkach partnerskich pomiędzy Nowym Sączem i Suzhou. Nowe podstawy naszej współpracy zaistniały po tym jak w listopadzie 2015 roku gościł w Chinach prezydent Polski, pan Andrzej Duda. To tutaj, w Suzhou, spotkał się z Waszym premierem, u którego zabiegał o pozyskanie inwestycji chińskich w Polsce, czyli kapitału dla umożliwienia polskiego skoku rozwojowego. Nowy Sącz chciałby być w tych tak obiecujących i dobrze rokujących stosunkach polsko-chińskich bardzo aktywny, co potwierdzamy podpisując dzisiaj w imieniu Nowego Sącza umowę partnerską z Suzhou. Chcielibyśmy żeby efektem kontaktów władz naszych miast była aktywna współpraca różnych środowisk, w tym zwłaszcza tych funkcjonujących w obrębie kultury, oświaty, sportu, gospodarki, turystyki i medycyny, gospodarki i handlu. Uważamy, że rolą władz miejskich jest inspirowanie takich kontaktów i więzi ludzi, stowarzyszeń oraz korporacji społecznych i gospodarczych w wymienionych przeze mnie obszarach po to, żeby efekty naszego porozumienia stały się odczuwalne dla i przez obywateli obu naszych siostrzanych miast. Żyjemy w czasie kiedy komunikacyjnie świat bardzo się skurczył a państwa i narody, zwłaszcza w finansach i gospodarce, uzależniły się od siebie. To przede wszystkim ułatwia nam zbliżenie i współpracę, bez względu na to, że miłość ojczyzny nakazuje Wam i nam pielęgnowanie w sobie i na zewnątrz ojczystej kultury. Partnerstwo naszych miast ma być oparte na przyjaźni uwzględniającej i tolerującej nie tylko odrębności kulturowe… Zależy mi na tym kontakcie i współpracy osobiście, ponieważ z satysfakcją odnotowuję w moim życiorysie i ten fakt, że w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku byłem członkiem delegacji parlamentarnej z ówczesnym szefem Sejmu RP, która otwierała nowy rozdział kontaktów chińsko-polskich po długich latach ich oziębienia. Otwieraliśmy Polskę na Chiny i doświadczyliśmy w rozmowach z ówczesnym prezydentem, premierem i innymi dostojnikami chińskimi i tego, że także Oni pragną otworzyć Chiny na Polskę. I tak się stało. Wynikiem tej otwartości jest dzisiejsze nasze spotkanie i nawiązanie przyjacielskich i partnerskich kontaktów między Suzhou z Nowym Sączem” – powiedział Jerzy Gwiżdż.
Umowa Nowego Sącza z Suzhou obowiązywać będzie przez najbliższe pięć lat.
źródło: UM Nowy Sącz
Zmarł Jacek Nowak, właściciel pasieki „Barć” w Kamiannej
Śp mjr Józef Kozaczka
Akademia Ciupaga zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm