Info z rejonu
Walczymy dalej! Dla Nikolki i Marcinka w Nowym Sączu!
Walka z białaczką nie dobiegła końca. Wręcz przeciwnie. Walczymy dalej, aż znajdą się genetyczne bliźniaki. Tym razem rejestracja potencjalnych dawców dla Nikoli Trzajny z Kadczy i Marcinka Roli z Mogilna odbędzie się w Nowym Sączu.
Wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć do akcji, zapraszamy w niedzielę (21 luty) do Miejskiego Ośrodka Kultury (Al. Wolności 23) w godzinach 10:00-16:00.
Badanie jest bezbolesne! Ważne żeby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg. Rejestracja zajmuje kilka minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu 4 ml krwi.
Jeśli się okaże, że będziesz mógł zostać „genetycznym bliźniakiem” to sam zabieg polega na pobraniu krwi z ręki i przypomina tradycyjne oddawanie krwi. Oczywiście są 2 metody, ale nie mają nic wspólnego z kręgosłupem!
Oto one:
- W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwiobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.
- W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
Podstawowe kryteria uniemożliwiające przystąpienie do Rejestru:
– zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
– zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C
– choroby weneryczne
– aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
– cukrzyca jeśli wymaga podawania leków p/ cukrzycowych
– aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
– przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej), zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne
– epilepsja
– nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany
– stosowanie leków hormonalnych z wyjątkiem leków antykoncepcyjnych
– ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
– łuszczyca
Co zrobisz, jeśli się dowiesz, że życie Nikoli i Marcinka może zależeć od jednego, jedynego kliknięcia?
Tak właśnie jest. Im więcej ludzi przeczyta ten komunikat, tym większa szansa, że znajdzie się ten jeden, jedyny, który może ocalić im życie nic nie tracąc. Prosimy: udostępniajcie tę prośbę, rejestrujcie się sami, namówcie przyjaciół, aby przyłączyli się do akcji!
Zobaczcie jak było w Łącku, Kadczy i Gołkowicach…..
Wszyscy razem przeciwko białaczce!
Blisko 800 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Razem przeciw białaczce!
Wszyscy „dla Nikoli i innych”. Podziękowań czas!
Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info
Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm