Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Wojciech Zygmunt najlepszym kierowcą MPK
Jest uprzejmy, uczynny i punktualny. Wojciech Zygmunt został zwycięzcą konkursu na najlepszego kierowcę nowosądeckiej komunikacji miejskiej 2016. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Ryszarda Nowaka sprawił, że pasażerowie w coraz większym stopniu dostrzegają profesjonalizm i kulturę osobistą sądeckich kierowców.
Prezydent Ryszard Nowak witając gości podkreślił, że konkurs na najlepszego kierowcę to nie tylko rywalizacja wśród prowadzących miejskie autobusy. – Ważne jest to, że poprzez tego rodzaju konkursy staramy się, żeby nasza, sądecka komunikacja miejska była coraz lepsza – powiedział prezydent. – Cieszy fakt, że w rankingach najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce mieścimy się już w pierwszej dziesiątce, na siódmym, ósmym miejscu. To jest wielki sukces. Mam nadzieję, ze MPK staje się coraz lepsze także w odbiorze społecznym, czego wyrazem jest udział w tym konkursie, głosowali przecież ludzie, którzy korzystają komunikacji zbiorowej – dodał Ryszard Nowak.
Zamiana własnych czterech kółek na autobus jest przedmiotem zainteresowań władz miasta. To i tańsze, i bardziej ekologiczne. – Jest alternatywa dla komunikacji indywidualnej, a jest nią komunikacja zbiorowa. Chcemy, żeby była ona na najwyższym poziomie, by spełniała wszelkie oczekiwania i ciężką pracą staramy się, żeby rzeczywiście tak było – zapewnił prezydent Ryszard Nowak.
Laureaci
Prezydent Nowak wręczał nagrody w towarzystwie Andrzeja Górskiego, prezesa Zarządu MPK sp. z o.o. i Wiesława Kądziołki, zastępcy dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Na uroczystości obecny był także między innymi radny Tadeusz Gajdosz i Beata Śliwa, po. dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta Nowego Sącza, przedstawiciele MPK i oczywiście laureaci konkursu.
Zwycięzca, Wojciech Zygmunt, poza tytułem „najlepszego kierowcy” otrzymał dyplom, statuetkę i 1,5 zł oraz nagrodę rzeczową. Pan Wojciech pracuje w MPK już od 34 lat, z tego 17 jako kierowca autobusu. – Nie spodziewałem się takiego sukcesu – mówi Wojciech Zygmunt. – Jest to zaskoczenie, bo była nas dziesiątka, była rywalizacja, a przecież każdy z naszych kierowców dba o pasażerów. Staram się po prostu dobrze wykonywać swoją pracę.
Drugie miejsce zajęła kobieta, bo panie też zasiadają za kierownicą w sądeckim MPK – Ewa Kos. – Pracuję jako kierowca, bo było to moim marzeniem i to marzenie się spełniło – mówi laureatka. Pracuje za kierownicą dopiero od kilku miesięcy, a już została doceniona przez pasażerów. Jak mówi, o konkursie dowiedziała się dopiero wtedy, kiedy jeden z pasażerów zapytał ją o numer służbowy, bo chciał na nią zagłosować.
Widok kobiety za kierownicą potężnego autobusu nie jest już w Nowym Sączu niczym niezwykłym. –Kobiety jako kierowcy radzą sobie fantastycznie – mówi prezes Zarządu MPK Andrzej Górski. – Mamy ich u nas coraz więcej, blisko 10 kobiet jeździ w komunikacji miejskiej. Nie tylko poprawiają wizerunek przedsiębiorstwa, ale również wpływają na łagodzenie zachowań wśród kierowców – mężczyzn.
Laureaci mają wypracowany sposób podejścia do pasażerów niegrzecznych, roszczeniowych i z pretensjami. – Z niegrzecznymi pasażerami postępujemy bardzo delikatnie – mówi Wojciech Zygmunt. –Staramy się załagodzić konfliktową sytuację. Na szczęście w Nowym Sączu nie ma takich wielu, chociaż czasem każdy ma zły dzień.
Trzecie miejsce zajął Leszek Gadzina. Przyznano także siedem wyróżnień, a wśród nich kolejnym dwóm paniom (pełna lista laureatów pod tekstem). Ogółem oddanych zostało kilka tysięcy głosów, z czego około pół tysiąca zebrał zwycięzca. Każdy z kierowców MPK ma swój numer służbowy, dzięki czemu pasażerowie mogli oddać głos na wybraną osobę.
Poza nagrodami pieniężnymi dla wszystkich laureatów ufundowano zestawy głośnomówiące, natomiast wśród glosujących rozlosowanych zostało piętnaście Kart Miejskich z doładowaniem w wysokości 50 zł. Tegoroczna edycja konkursu była już trzecią z kolei.
O co chodziło w konkursie
Konkurs odbywał się od 15 sierpnia do 30 września 2016 roku. Jego głównym celem było kształtowanie pozytywnego wizerunku transportu publicznego w naszym mieście. Ma to skutkować podwyższeniem społecznego zaufania dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu oraz jej pracowników, zwłaszcza tych, z którymi na co dzień spotkają się pasażerowie – kierowców.
Klienci MPK mogą się codziennie przekonać, że firma stawia przede wszystkim na ich umiejętności, fachowość i kulturę osobistą. Jest to już zauważane daleko poza Nowym Sączem, MPK zajęło niedawno siódme miejsce w kraju w konkursie Dziennika Gazety Prawnej. – Nasze ogólnopolskie sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia samorządu i prezydenta miasta Nowego Sącza, który bardzo życzliwie patrzy na komunikacje miejską i czuje jej potencjał – podkreślił prezes Andrzej Górski.
Pasażerowie oceniali kulturę osobistą w kontakcie z pasażerem, umiejętność jazdy w warunkach miejskich, prezencję i czystość pojazdu. Pasażer podawał numer kierowcy, który jego zdaniem zasługiwał na wyróżnienie za pomocą sms-a, formularza na stronie internetowej MPK lub wrzucając formularz papierowy do urny w Punktach Obsługi Klienta. Głosujacy musieli odpowiedzieć na jedno pytanie: czy w MPK jako kierowcy pracują także kobiety? Jak widać z wyników konkursu, pasażerowie nie tylko o tym wiedzą, ale i doceniają ich pracę.
Nowością w stosunku do poprzednich edycji jest rozbudowana formuła konkursu, polegająca na wprowadzeniu II etapu. Etap ten został przeprowadzony we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu i obejmował test wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego oraz praktyczne zadania na placu manewrowym związane z prowadzeniem autobusu. Oceniana była nie tylko sprawność w prowadzeniu pojazdu, ale i pierwsza pomoc przedmedyczna oraz jazda maksymalnie ekologiczna (eco driving) i ekonomiczna.
Znaczenie umiejętności pomocy przedmedycznej i jazdy ekologicznej podkreślał partner konkursu, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – Rozrzut pomiędzy kierowcami jeśli chodzi o średnie zużycie paliwa był bardzo duży i to naprawdę daje do myślenia – mówił Wiesław Kądziołka.
Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs przyczyni się do promocji transportu zbiorowego w naszym mieście i jest kolejnym działaniem w tym zakresie. Z okazji Dnia bez Samochodu na sądeckim rynku odbył się happening, w którym zaprezentowano, jak kierowcy pięćdziesięciu samochodów mieszczą się w jednym autobusie elektrycznym.
Laureaci konkursu na najlepszego kierowcę MPK 2016 r.
Miejsce 1 – Wojciech Zygmunt
Miejsce 2 – Ewa Kos
Miejsce 3 – Leszek Gadzina
Wyróżnieni:
Bogusław Golonka
Kazimierz Ciągło
Paweł Iwański
Zbigniew Gabryś
Jan Gamoń
Beata Stypka-Marczyk
Iwona Koział
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Wielki pożar w centrum miasta Nowego Sącza
Ślizgawka w hali lodowej w Krynicy-Zdroju zaprasza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm