Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Jak zdobyć pieniądze na walkę ze smogiem?
Porozumienie już jest, teraz trzeba przełożyć je na język praktyki. W nowosądeckim ratuszu spotkali się przedstawiciele gmin zrzeszonych w porozumieniu „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze” (23 stycznia). Ze strony władz samorządowych Nowego Sącza spotkanie poprowadził zastępca prezydenta Wojciech Piech.
Porozumienie zawarły Nowy Sącz i sąsiednie gminy: Stary Sącz, Chełmiec, Nawojowa, Korzenna, Kamionka Wielka, Podegrodzie i Piwniczna. Celem porozumienia jest wymiana informacji i doświadczeń w działaniach na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Gminy chcą wypracować jak najbardziej efektywną strategię pozyskania środków na ten cel.
– Chcemy i wciąż usiłujemy nadać treść „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze” – podkreśla Wojciech Piech. – Spotykamy się na szczeblu władz gminnych gmin wchodzących w skład porozumienia, ale również staramy się przełożyć tę współpracę na niższe, robocze poziomy. Stąd seria takich spotkań. Dzisiaj spotkanie poświęcone jest naborowi wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących obniżenia niskiej emisji.
W zagadnienie wprowadziła zebranych Alina Marek, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza. Zainteresowanie programami wsparcia dla gmin na wymianę starych, węglowych pieców na gazowe lub węglowe, ale spełniające normy ekologiczne, jest bardzo duże. – Wszystkie gminy Kotliny Sądeckiej, również nie zrzeszone w naszym porozumieniu przygotowują się do tego naboru – informuje zastępca prezydenta. – Celem tego spotkania jest wymiana informacji, można powiedzieć takiego know how na temat tych aplikacji, które poszczególne gminy przygotowują. Chcemy się wymienić informacjami, udoskonalić nasze wnioski i uprawdopodobnić końcowy sukces w postaci uzyskanego dofinansowania – podsumowuje Wojciech Piech.
Dyskusja miała dodatkowy kontekst w postaci tzw. uchwały antysmogowej, przyjętej dziś (23 stycznia) przez Sejmik Samorządowy Województwa Małopolskiego. Uchwała zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego. To jednak temat na inne spotkanie, dziś zastanawiano się przede wszystkim nad technicznymi niuansami przygotowania wniosków o wsparcie.
nowysacz.pl
Komentarze
Komentarze (6)
Możliwość komentowania wyłączona.
Jak to z tym smogiem jest że takie miasto jak Londyn gdzie praktycznie węgla się nie używa też ma smog i Norwegia podobno najbardziej ekologiczny kraj również zadymiony a u nas dopatruje się przyczyny w paleniu w piecach węglowych .Czy to nie jest wyciąganie pieniędzy od społeczeństwa nie wiadomo na co?
ZŁOZYC WNIOSEK DO TORUNIA
CCC ;prawda ! szukają ale chyba nie w tym miejscu co potrzeba ! . Myślę że winna jest nadmierna ilość samochodów i tam trzeba szukać przyczyny . Trzeba obniżyć cenę lepszego węgla ( i tu dotować ) ,naukowcom zlecić opracowanie skutecznych filtrów do samochodów i na kominy .
Filtry nakładkowe na kominy jakie są testowane w Krynicy, samochody hybrydowe, więcej energii odnawialnej, tańsze opłaty śmieciowe i godziwe zarobki. Wtedy wygramy walkę ze SMOGIEM,
Dokładnie !!!
Niech Ojciec Dyrektor odda .
Przekręt od pierników……