Info z urzędu, Z ostatniej chwili
Burmistrz będzie debatował z mieszkańcami o zdegradowanych terenach
Stary Sącz przymierza się do opracowania programu rewitalizacji swoich terenów. Analizą zajmuje się Instytut Rozwoju Miast z Krakowa. Podczas kwietniowej sesji zaprezentowali wstępny raport, w którym uwzględniono stopień bezrobocia, przestępczość, gęstość zaludnienia i odsetek osób objętych pomocą społeczną.
Miasto i Gminę podzielono na 24 jednostki urbanistyczne. Każdą dokładnie przeanalizowano i jak się okazało najbardziej „zdegradowanym” terenem jest Osiedle Śródmieście, Rynek, Barcice Dolne, Barcice i Gołkowice Dolne.
Czym jest teren zdegradowany?
Obszar zdegradowany związany jest z kryzysem w sferze społecznej w szczególności z koncentracją negatywnych zjawisk społecznych tj bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji i kapitału społecznego oraz niskiej aktywności w życiu publicznym i kulturalnym.
–Na terenie gminy Stary Sącz znajduje się znacznie więcej obszarów zdegradowanych, które mogłyby podlegać rewitalizacji –mówili podczas sesji przedstawiciele Instytutu Rozwoju Miast – jednak z uwagi na ograniczenia ustawowe dotyczące obszaru rewitalizacji (30% liczba ludności i 20% powierzchni terenu) wybrano jednostki urbanistyczne w których działania rewitalizacyjne są na tę chwilę najbardziej konieczne oraz wpływają korzystnie na rozwój lokalnej społeczności, przestrzeni oraz gospodarki. Są to: Śródmieście, Rynek, Barcice Dolne, Barcice i Gołkowice Dolne.
Aby móc ubiegać się o środki publiczne związane z rewitalizacją Gmina musi opracować Program Rewitalizacji
Burmistrz idzie o krok dalej i oprócz analizy Instytutu ogłasza konsultacje społeczne, które przebiegać będą AŻ w 3 formach!
„Konsultacje mają na celu zebranie uwag, opinii i propozycji dotyczących wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na postawie analizy koncentracji negatywnych zjawisk ze sfery społecznej oraz uzupełniająco ze sfery gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno -funkcjonalnej a także technicznej” -czytamy w zaproszeniu burmistrza.
Konsultacje zostały wprowadzone w okresie od 27 czerwca do 3 sierpnia i przybiorą 3 formy: debata publiczna, która odbędzie się 3 sierpnia w sali Narad Urzędu Miejskiego o godzinie 13:00, formularz zgłaszania uwag oraz ankieta (obie w formie elektronicznej, do wypełnienia i odesłania)
Komentarze
Komentarze (45)
Możliwość komentowania wyłączona.
Teraz ogłasza konsultacje?? A jak ludzie chcieli debatowac o zmianie herbu to nikt nie słuchał. Mam gdzies teraz te konsultacje. Tak samo jak mieliście nas gdzies gdy decydowaliscie o zmianie herbu
Teraz to MY nie chcemy debaty. Jak Kuba Bogu.
Tak istotna decyzja jak zmiana herbu nie została poddana ogólnym konsultacjom. Najpierw burmistrz obiecał, że konsultacje zrobi a potem w ekspresowym tempie herb zmienił, nie pytając mieszkańców. To po co teraz jakieś konsultacje. Rządźcie sobie sami jak Wam lepiej
Popieram przedmówców 100% procentach
teraz to niech sobie radni debatują z burmistrzem. Tak się liczą z mieszkańcami
Teraz jak Kinga stała się patronką miasta to powinny ruszyc konsultacje spoleczne ale ws. wizerunku nowego herbu. Zmiana herbu owszem, ale projektowi i nowemu herbowi mówimy NIE. Święta Kinga na tym projekcie nie prezentuje się godnie. Naprwdę można było to zrobic piękniej i godniej. Święta Kinga zasługuje na to by prezentowac się godnie. A tak nie wygląda. Teraz nie mamy o czym dyskutowac.
Słuszne spostrzeżenie,w sprawie herbu olano moje zdanie podobnie jaki i innych mieszkańców.Ja udziału w niej nie wezmę.
Jezu, ludzie ale wy jesteście głupi.
Też nie popierałem braku konsultacji w sprawie herbu, ale teraz manifestowanie braku chęci udziału w debacie dotyczącej całkiem innej sprawy to już absurd. Będziecie protestować, bo teraz poszli po rozum do głowy i chcą rozmawiać z mieszkańcami? Z herbem po prostu chcieli go przeforsować na szybko przed oficjalnym wprowadzeniem dekretu o patronacie Św. Kingi, a konsultacje społeczne są zazwyczaj czasochłonne.
Teraz sprawa dotyczy zupełnie innej rzeczy – chodzi o poprawę warunków życia, a wy będziecie wprowadzać biblijną sprawiedliwość. Proponuję założenie miasteczka protestacyjnego na parkingu pod Urzędem Miasta i pikietowanie na rynku – w iście polskim stylu.
Typowa cecha naszego narodu nad która ubolewam – nieważne o co chodzi, grunt żeby robić problemy nawet jeśli ma to oddziaływać na mnie.
I nie, nie porównujmy zmiany herbu do zmian fizycznych w mieście, herb to tylko „obrazek na kawałku tkaniny”, a nie zmiana, która ma poprawić ogólne warunki życia.
Niech mi ktoś powie na czym polegać będzie ta rewitalizacja będą nowe miejsca pracy ,ludzie dostaną zapomogi będzie więcej policji bo nie rozumiem czy po prostu chcą się wtrącać w prywatne ludzkie sprawy
typowa cecha naszych wladz – robic po swojemu i zaslaniac sie NIBYkonsultacjami
Wszystkim się poprawi status życiowy dadzą wszystkim pracę dobrze płatna, tym co pracują podwyżki 100%. Biedy już nie będzie, przestępczość zniknie, i będziemy wszyscy aktywni w życiu publicznym☺gratuluję. Super zmiana.
Ewangelia…lekarstwo dla wszystkich!!!
Pojecie rewitalizacji chyba jest zbyt trudne do ogarniecia w twoim przypadku, nie?
Trafiłeś w sedno 🙂
Jesteś wapniały !!! popieram na 200% jednak zdarza się ktoś mądry kto czyta ten portalik – myślałem, że są tu same biedaki pokrzywdzeni przez los wspomagani przez usuwanie komentarzy tych zadowolonych.
Rewitalizacja to ożywienie miasta i jego tkanki fizycznej.postaw gospodarczych,struktur i więzi społecznych. To kompleksowe działania techniczne,społeczne i ekonomiczne majace na celu przywrocenie dawnej swietności i zapewnienie rozwoju określonego obszaru . Niestety w Starym Sączu do tej pory mylono pojęcie rewitalizacji z renowacją. Raczej rynkowi przeszkadzano sie rozwijac.Dobrze ze wkoncu zaczynaja projekt rewitalizacji tak jak powinien byc realizowany. Na początku pyta sie ludzi co chcą czego oczekują. Jestem za
Po co debata mamy boom co prawda na papierze!!!!!!!!!!!!.Praca szuka bezrobotnego??
Herb zmieniono w brew woli ludu.
Hehe i przestępczość zniknie i pijaństwo pod sklepami Hehe.
A o czym jest artykuł? Będzie ożywienie z każdej strony☺
władza już dawno ma koncepcję na wszystkie tematy – bo jest nie omylna a nam mąci w głowie debatami.Nie daj Boże by ktoś na tej niby debacie miał inne zdanie TO BĘDZIE WROGIEM NR1
droga rado dzieki za herb jak można pokazac św Kinge w 'rozkroku” to wstyd a rewitalizacje zacznijcie od rynku wystarczy wyzbierac żuli z rynku i już bedzie przyjemnie i pieknie aha i parking powiększyć i nie pobierać nielegalnie opłat
chcą kasy więc robią wrażenie że rozmawiają z nami a potem mają nas gdzieś
po ostatniej rewitalizacji pod tytułem Przywrócenie Średniowiecznego Charakteru Rynku wyprowadzono handel z tego Rynku a był to przywilej średniowieczny więc teraz strach pomyśleć co im chodzi po głowie i jeszcze nas w to chcą mieszać .
Drodzy mieszkańcy Rynku i nie tylko komunikat odnośnie konsultacji jak najbardziej dobry pomysł
Trzeba przyjść na spotkanie i powiedzieć co potrzebne jest aby miasto jeszcze bardziej się rozwijało
Reszcie którzy piszą no cóż żal mi was życzę zdrowia
następne bicie piany a kasa będzie leciała do znajomych.
oddzielić miasto od wsi
Brawo!
Święta prawda ! I do tego zrobią cię pieniaczem !
Zdegradowana to jest Przysietnica i Moszczenica bo nie ma zasięgu komórkowego…
A tu dalej nic w tej sprawie sie nie dzieje.
Te komentarze pisze jedna niezadowolona osoba, wstyd panie wstyd, duży wstyd i hańba dla pana. Nie zmienisz historii w którą niechlubnie sie wpisałeś. Nie zmażesz tego wstydu pisaniem złosliwych komentarzy na obecnych włodarzy. To jest gród św Kingi !
Nie wiem jak daleko sięga dzielnica Śródmieście, ale wydaje mi się, że Osiedle Słoneczne i osiedle przy kinie bardziej potrzebują rewitalizacji niż Barcice czy Gołkowice, w które cały czas „ładuje” się pieniądze ;/ .
ps. sama mieszkam na Podmajerzu więc moje zdanie absolutnie nie jest subiektywne.
leje w temat i tak zrobią po swojemu czyli do du***
Samorząd -gmina to wspólnota mieszkańców a nie towarzystwo ko0lesi .układów i brak dialogu z mieszkańcami ..Buta i arogańcja i mamy w centrum miasta obszar zdegradowany z dużymi problemami społecznymi i zaniedbanym szkolnictwem.Ucieczka uczniów do Nowego Sącza
Osiedle 1000-lecia miało być przebudowane razem z ul. Szewską (koło Urzędu), ale z częścią terenu Osiedla 1000-lecia (przy kinie), jest problem. Z winy urzędu, przy sprzedaży mieszkań, powstał problem z własnością terenu części osiedla ( Urząd ma teraz współwłaściciela w części terenu osiedla i nic nie może zrobić bez jego zgody 🙂 ). Tylko Urząd może rozwiązać ten problem, ale się do tego nie kwapi.
A co z herbem nie tak? Czyżby nie kojarzył się ze Starym Sączem? Może nadrobić trzeba historię miejscowości i dać spokój sprawie już zamkniętej.
oddzielenie miasta od wsi to fatalny pomysł, spytajcie w Grybowie, mało kasy i mało możliwości
nie zgadzam się z przedmówcami w 100%. Zmiana herbu owszem bardzo istotna i ważna historycznie. Ale za programem rewitalizacji idą pieniądze dla miasta, gminy i wymierne działania. Jeśli ktoś pragnął konsultacji w temacie herbu, a teraz kiedy przychodzi czas na rozmowę o konkretnych sprawach na jego osiedlu, czy ulicy i się obraża to jest niestety idiotą. Bez obrazy – to nie obelga, ale diagnoza:)
Może się odmieniło i jednak warto by było iść na spotkanie…
Wtedy przynajmniej mieliby mieszkańcy głos a co się stało to się nie odstanie. Trudno.
jakie konsultacje ?!! jak było z dyrygentem chcieli postawić swojego postawili ludzie chodzili i młodzież rozmawiali , zbierali podpisy i ich olali postawili swojego i już !! i słyszeliście co odwalali na Ołtarzu Papieskim ?!
w rozkroku? ha ha, dobre, może wolałbyś w mini?
WIATY przystankowe się kłaniają w rynku . na wsi mają a w rynku nie ma. SKANDAL.
Nie martw się będą i to już w nie długim czasie. Tak więc spij spokojnie. Pozdrawiam PIS
Dlaczego pod info z ostatniej chwili są stare komentarze z czerwca?
Te wiaty tak będą jak Węgierska pic????