Info z urzędu

Internetowe Konto Pacjenta

Opublikowano: 23 maja, 2019 o 7:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący Internetowego Konta Pacjenta oraz e-recept. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec oraz zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych Teresa Biela. Po briefingu odbyło się spotkanie z lekarzami w tym temacie.

– Obecnie e-recepty są wystawiane w ponad 600 gabinetach w całej Polsce. Widzimy, że wzrost jest bardzo istotny i z każdego tygodnia na tydzień tych e-recept jest coraz więcej.(…)Takie e-recepty można zrealizować w każdej aptece już od 1 stycznia 2019 roku. W Małopolsce do tej pory wystawiono ponad 40 tys. e-recept. Te placówki, które już zaczęły korzystać z e-recepty widzą, że jest lepiej i zaczynają to upowszechniać dla wszystkich pacjentów – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas briefingu prasowego.

Internetowe Konto Pacjenta

Ministerstwo Zdrowia razem z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w ramach projektu, udostępniło usługę dla obywateli – Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dzięki niej w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w rożnych miejscach.

IKP daje możliwość otrzymania recept niezbędnych do kontynuacji leczenia bez konieczności wizyty u lekarza, recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej (na odległość), a także upoważnienia innej osoby do dostępu do naszych danych medycznych lub informacji o stanie naszego zdrowia.

Dzięki aplikacji, można odebrać i zrealizować e-receptę, a także weryfikować historię zrealizowanych recept, mając jednocześnie dostęp np. do dawkowania, jakie zalecił lekarz.

Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta w 3 prostych krokach

1.Załóż Profil Zaufany (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany#scenariusz-przez-internet)  – jeżeli jeszcze go nie posiadasz

  1. Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego (https://login.gov.pl/login/login?ssot=bi569nkkc0wmnelcx45i)
  2. Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta

Więcej informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta: https://pacjent.gov.pl/

Czym jest e-recepta?

E-recepta to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu można skutecznie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Korzyści dla pacjenta:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Realizacja e-recepty w kilku aptekach i możliwość zakupu każdego leku w innej aptece.
  • Wygoda i mniej stresu związanego z oczekiwaniem na ponowną wizytę u lekarza.
  • Znika problem nieczytelnych recept.
  • Informacje dotyczące dawkowania leków są jasne i czytelne.
  • Dostęp do historii wystawionych recept.
  • Rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki.
  • Sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP).
  • Więcej czasu na konsultację lekarską i diagnozę.

E-receptę można zrealizować w każdej aptece (https://mapa.pacjent.gov.pl/) oznaczonej specjalną naklejką.

E-recepta w Małopolsce

Pierwszą e-receptę w województwie wystawiono 23 sierpnia 2018 w Krynicy Zdroju.

Obecnie e-recepty wystawia 51 placówek.

Najwięcej e-recept wystawiła przychodnia w Lublinie – już ponad 62 tysięcy.

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-receptę miał 27 lat, najstarszym był  83 letni lekarz z Tarnowa.

Więcej informacji na temat e-recepty: https://pacjent.gov.pl/erecepta

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/foto pacjent.gov.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"