Info z urzędu
Zasiłek opiekuńczy w KRUS
Od dnia 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).
Ustawa ta wprowadziła szereg zmian w specustawie, w tym w zakresie dotyczącym pomocy finansowej z budżetu państwa dla środowiska rolniczego.
Na podstawie art. 1 pkt 4 ww. ustawy zostało umożliwione osobom objętym ubezpieczeniem społecznym rolników uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do przyznawania i wypłaty zasiłku opiekuńczego, stosuje się przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).
WNIOSEK O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY Z POWODU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIECKIEM
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie:
- podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu,
- osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu,
- która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników (w przypadku ubezpieczenia na wniosek nie jest wymagany nieprzerwany 12 miesięczny okres ubezpieczenia).
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie uprawnionej z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem:
- w wieku do ukończenia 8 lat,
- legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,
- legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
- W przypadku dzieci poniżej 8 roku życia prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Analogiczna zasada dotyczy dzieci, które kończą 18 rok życia.
- Za dziecko uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie (np. w ramach rodziny zastępczej niezawodowej).
- Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka (lub opiekunowi prawnemu). Zasiłek ten wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.
- Przysługuje tylko jeden zasiłek opiekuńczy niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki.
Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy
- Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę lub poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku.
Członkiem rodziny, który mógłby zapewnić opiekę nie może być osoba, która:
- jest całkowicie niezdolna do pracy,
- jest chora,
- jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
- prowadzi gospodarstwo rolne,
- prowadzi działalność pozarolniczą,
- nie jest zobowiązana do sprawowania opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia sprawowania opieki.
- Ubezpieczony nie uzyska prawa do zasiłku opiekuńczego w okresie przebywania na zasiłku chorobowym w związku z czasową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym lub w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
- Prawo do zasiłku opiekuńczego nie przysługuje za okres, w którym ubezpieczony jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności.
- Ubezpieczony, który wykorzystał okres opieki w sposób niezgodny z celem tej opieki traci prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres.
Przez jaki okres i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek opiekuńczy
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (np. soboty i niedzieli) jednak przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Zasiłek ten przysługuje rodzicom łącznie nie dłużej niż 14 dni, niezależnie od tego jaka liczba dzieci wymaga opieki.
- Wysokość zasiłku opiekuńczego za każdy dzień opieki wynosi 32,41 zł (tj.1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2020 r. wynosi 972 zł 40 gr).
- Wypłatę zasiłku opiekuńczego wstrzymuje się, jeżeli prawo do zasiłku ustało albo okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało.
W jaki sposób można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego wszczyna się na pisemny wniosek złożony:
- za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS – ePUAP,
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym.
Instrukcja składania wniosku podpisanego profilem zaufanym
Instrukcja weryfikacji podpisu
- osobiście (wniosek wydrukowany, uzupełniony, podpisany i dostarczony za pomocą „wrzutni”
W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym do wniosku o zasiłek opiekuńczy powinien być dołączony dokument, który potwierdza niepełnosprawność, tj.:
- • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- • orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- • orzeczenie o niepełnosprawności,
- • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
O czym należy poinformować KRUS, jeśli przyznano zasiłek opiekuńczy
- Osoba, której przyznano prawo do zasiłku opiekuńczego jest zobowiązana poinformować niezwłocznie KRUS o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do tego świadczenia oraz jego wysokość, w szczególności o:
- tymczasowym aresztowaniu lub odbywaniu kary pozbawienia wolności w okresie otrzymywania zasiłku opiekuńczego,
- przyznaniu prawa do emerytury, renty z innego organu rentowego w okresie otrzymywania zasiłku opiekuńczego,
- podjęciu zatrudnienia lub innej działalności podlegającej ubezpieczeniom społecznym,
- przyznaniu zasiłku opiekuńczego przez inny organ lub pracodawcę,
- osobie, która może zapewnić opiekę.
- Osoba, która pobrała nienależnie zasiłek opiekuńczy jest zobowiązana do jego zwrotu łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.
Patrz też https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/zasilek-opiekunczy/
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568),
- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).
KRUS uruchamia INFOLINIĘ dotyczącą zasiłków opiekuńczych
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje o uruchomieniu ogólnopolskiej infolinii. Dzwoniąc pod numer 22 290 35 06, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00 mogą Państwo uzyskać szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych dla ubezpieczonych w KRUS.
Uważaj komu przekazujesz kody BLIK! Zamiast do znajomej, pieniądze trafiły do oszusta
Rusza remont budynku Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej-Zdroju
ZUS: płatnicy składek dostaną rozliczenie ich kont
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm