Kultura, Z ostatniej chwili

10 festiwali, o których nie słyszeliście, a które Was zachwycą, jeśli tam traficie

Opublikowano: 5 lipca, 2017 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Na północy kraju zakończył się właśnie Open’er Festival – najgłośniejsze wydarzenie muzyczne w roku. Gdynia nie jest jednak jedynym miejscem, do którego warto się wybrać. W Polsce organizowane są także inne festiwale, o mniejszej skali, za to mające wyjątkowy klimat i zagorzałych fanów. Spora część z nich jest organizowana w mniejszych miejscowościach, dzięki czemu koncerty upływają w sielskiej atmosferze, z dala od zgiełku dużych miast. Jeśli zależy wam na maksymalnym relaksie i kolekcjonowaniu nowych wrażeń – zapoznajcie się z naszą listą najlepszych niszowych festiwali muzycznych. W zestawieniu zarówno coś dla fanów folku (Pannonica Folk Festival), rocka (Czad Festival), elektroniki (Summer Contrast), a nawet muzyki poważnej (Festiwal Bachowski).

1. Castle Party (13-16 lipca 2017)

Na Zamku w Bolkowie ma miejsce jedno z największych świąt fanów gotyckiego rocka, którego tradycja sięga połowy lat 90. Festiwal twa cztery dni (a raczej cztery noce), podczas których uczestnicy słuchają ulubionej muzyki, zakupują charakterystyczne gadżety i manifestują swoją przynależność do subkultury. Tegoroczną edycję uświetnią koncerty takich zespołów jak Tiamat, My Dying Bride, Suicide Commando, Mesh, Arkona czy Diary of Dreams.

2. Czad Festiwal (23-27 sierpnia 2017)

W ostatni weekend sierpnia odbywa się rosnąca w siłę impreza, z okazji której do Straszęcina (wsi koło Dębicy) przybywają topowe gwiazdy rockowej sceny muzycznej. Czekają tam również stosowne atrakcje dla fanów reggae, bluesa i popu. W tym roku oprócz polskich wykonawców (m.in. Acid Drinkers, Chylińskiej i Lady Punk) zagrają takie sławy jak Bastille, Billy Tallent, KSHMR, ONE OK ROCK, Steve Aoki czy The Offspring. Czyżby konkurencja dla Open’era?

3. Festiwal Bachowski (27 lipca – 6 sierpnia 2017)

Poważna sprawa! Już po raz 18. w Świdnicy odbędzie się festiwal pod patronatem Bacha. Głównym założeniem wydarzenia jest nowoczesne odczytywanie tradycji, ożywianie nieoczywistych przestrzeni i wykonywanie muzyki w jej naturalnych kontekstach (nie tylko w kościołach, ale i… przy śniadaniach na trawie). W 2017 roku wystąpią między innymi I Fagiolini, Paul Goodwin i Cantus Cölln.

4. Folkowisko (13-16 lipca 2017)

Mniej więcej w połowie lipca ożywa maleńka wieś Gorajec na Roztoczu. Otwartość i innowacyjność idą tu w parze z interaktywnymi wydarzeniami, kreatywnymi warsztatami (także tymi organizowanymi w „Dzieciowiosce”) oraz z poruszającą folkową muzyką i rodzinnym klimatem. Tegoroczna edycja kusi intrygującym podtytułem („Cuda wianki”) i obiecuje niepowtarzalną atmosferę ludowego sacrum. Zapewnią ją zespoły folkowe, w tym Vuraj, Panivalkowa i Li Gai Farandoulaire.

5. Garbicz Festival (3-6 sierpnia 2017)

Kolejny festiwal organizowany w malowniczej polskiej wsi, tym razem przez Niemców. Garbicz leży w woj. lubuskim, tuż obok trasy Berlin – Warszawa. Całość przebiega w mocno hippisowskim klimacie: uczestnicy przez 4 dni obcują z muzyką elektroniczną na żywo, a wokół siebie mają lasy, pola, jezioro i inne skarby natury.

6. Globaltica (19-23 lipca 2017)

Globaltica to 5 dni w nadmorskim Parku Kolibki w Gdyni, podczas których można obcować z muzyką świata, przepysznym jedzeniem, teatrem dla dzieci i literaturą podróżniczą. Festiwal Kultur Świata już od 12 lat prezentuje intrygujące zjawiska muzyczne z całego globu. Podczas tegorocznej edycji scenę opanują m.in. Tenores di Bitti, Trad.Attack! oraz Refugees for Refugees – działająca w Belgii formacja założona przez 10 uchodźców pochodzących z Syrii, Iraku, Tybetu, Pakistanu i Afganistanu.

7. Goa Dupa (20-23 lipca 2017)

Goa Dupa to bieszczadzki festiwal psychodeliczny, na którym kultura Rave spotyka się z klimatami neohipisowskimi. Dobrej zabawie przy muzyce towarzyszy atmosfera miłości, tolerancji i otwartości. Na czas festiwalu w wiosce Stężnica stawiane są trzy muzyczne sceny; koncertom towarzyszą wystawy, instalacje, performensy, warsztaty i całe mnóstwo innych atrakcji.

8. Pannonica Folk Festival (31 sierpnia – 2 września 2017)

W tym roku w Beskidzie Sądeckim odbędzie się już 5. edycja festiwalu muzyki bałkańskiej, cygańskiej i węgierskiej, podczas której wystąpią m.in. Fanfare Ciocărlia, Shantel & Bucovina Club Orkestar oraz Söndörgő. Nie bez przyczyny hasło imprezy brzmi: „ogień, nie muzyka” – na festiwalowej mapie Polski próżno szukać równie energicznego wydarzenia, jak to organizowane w Barcicach. Oprócz bałkańskich trąbek można liczyć także na warsztaty, filmy, animacje dla dzieci, występy artystów ulicznych oraz tańce w stodole podczas Guczodisko. A wszystko to za jedyne… 120 złotych wydanych na karnet!

9. Slot Art Festival (4-8 lipca 2017)

Slot Art to 5-dniowy festiwal kultury alternatywnej, podczas którego odbywają się liczne koncerty, imprezy, warsztaty, wykłady i projekcje filmów. Festiwalowa wioska rozkładana jest w dolnośląskim Lubiążu w murach pocysterskiego klasztoru – tajemnicze zakamarki i porośnięte bluszczem mury stanowią doskonałą przestrzeń dla kontemplacji współczesnej sztuki. Na najbliższą edycję przewidziano 9 scen muzycznych, ponad 100 wykonawców (w tym GrubSona, Mikromusic i Dikandę) oraz 150 warsztatów.

10. Summer Contrast (12-17 lipca 2017)

Festiwal muzyki elektronicznej w uroczej dolince nad rzeką Regą. Prywatne rancho to prawdziwy raj dla fanów sztuki, którzy spędzają trzy dni na rozrywce, chillowaniu i podziwianiu zarówno lokalnych, jak i zagranicznych artystów. W tym roku idealny mix doznań muzycznych zagwarantują m.in. Gabriel Ananda, Be Svendsen i La Vita.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"