Kultura

19. Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu

Opublikowano: 3 lutego, 2016 o 4:40 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Już po raz dziewiętnasty zabrzmiał śpiew starych, ludowych kolęd i pastorałek, wykonywanych podczas przeglądu, zorganizowanego w ramach Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE. 

Niedzielne występy grup kolędniczych poprzedziła uroczystość uhonorowania dokonań instruktora teatralnego, zasłużonego wieloletniego animatora kultury Ziemi Lubuskiej, Kazimierza Rodaka. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczył wyróżnionemu członek ZWM Leszek Zegzda.

Ogólnopolskie Spotkanie Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE to jedna z najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Podczas dwudniowego przeglądu w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu wystąpiło 31 grup kolędniczych reprezentujących różne grupy etnograficzne (ok. 250 osób), z 3 województw: po jednej z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz 29 z Małopolski.

Spotkania są ostatnim etapem powiatowych i regionalnych przeglądów, odbywających się na terenie całego kraju. Podczas konkursu zobaczyć można wszystkie tradycyjne formy kolędowania począwszy od grupy z gwiazdą, poprzez grupy z turoniem, z konikiem, z szopką, z Maryjką, Draby, Szczodroki, Nowolecięta, po spektakularne widowiska zwane Herodami. Niezwykły klimat towarzyszący konkursowi tworzą barwne stroje, archaiczne życzenia i pastorałki oraz muzyka, która często towarzyszyła kolędnikom. Na podegrodzkiej scenie swoje programy przedstawiły m.in. grupy: Z SZOPKĄ LALKOWĄ z Gwoźdźca, HERODY z Janowic, Z SZOPKĄ ze Skawicy, Z GWIAZDĄ z Luszowic, Z TURONIEM z Juszczyna, HERODY ze Swojczan, Z RAJEM z Trzebosi, Z GWIAZDĄ z Krzeczowa, Z MARYJKĄ z Dobczyc, DRABY NOWOROCZNE z Ujanowic, Z KOZĄ z Nowego Wiśnicza, FEDORY z Zakopanego, Z KONIKIEM z Marcinkowic oraz PASTUSZKI z Zasadnego.

Występy uczestników przeglądu oceniała Komisja Artystyczna, w składzie której zasiadali: etnomuzykolog Aleksandra Szurmiak-Bogucka, muzyk Jadwiga Adamczyk, etnolog dr hab. Stanisław Węglarz oraz etnografowie: Danuta Cetera i Benedykt Kafel. Uwagi i spostrzeżenia odnotowane podczas prezentacji stanowiły materiał do rozważań podczas warsztatów szkoleniowych z udziałem animatorów kultury, nauczycieli i opiekunów grup kolędniczych.

Pomysłodawcą i realizatorem PASTUSZKOWEGO KOLĘDOWANIA jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Organizację wydarzenia wsparły także Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

 

UMWM Kraków

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"