Kultura
4 mln na nową siedzibę Muzeum Okręgowego przy Jagiellońskiej
Ponad 4 mln zł – tyle władze Województwa Małopolskiego chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ponad milion złotych miałby pochodzić ze środków unijnych zagwarantowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, reszta – m.in. z budżetu Województwa Małopolskiego i muzeum. Jak poinformował Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, najprawdopodobniej nowa siedziba będzie się mieścić w budynku przy ul. Jagiellońskiej 56.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już w I kwartale 2018 roku turyści będą mogli odwiedzić nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Kończą się właśnie negocjacje dotyczące zakupu budynku przy ul. Jagiellońskiej 56, w którym – po odpowiedniej adaptacji – można by umieścić jedne z najcenniejszych zbiorów instytucji. Inwestycja jest konieczna, ponieważ po przekazaniu prawnemu właścicielowi nieruchomości – Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie – bożnicy, w której mieściła się dotychczas Galeria Dawna Synagoga oraz magazyn dzieł sztuki, muzeum straciło największą przestrzeń wystawienniczą.
– Brak profesjonalnego magazynu, a także fakt, że prawdopodobne w najbliższej przyszłości wyczerpie się formuła Domu Gotyckiego jako siedziby głównej i oddziału muzealnego, sprawia, że pozyskanie nowego budynku dla muzeum jest niezbędne. Na szczęście, obecnie jesteśmy na finiszu negocjacji zakupu budynku – podkreślał podczas konferencji prasowej Leszek Zegzda, członek ZWM.
Jak dodał przedstawiciel samorządu województwa, bez nowej lokalizacji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu nie będzie mogło nie mogło wypełniać swojej statutowej misji, jaką jest ochrona i popularyzacja dorobku kulturowego ziemi sądeckiej.
– Nowa siedziba to także szansa na rozwój muzeum – motywacja do tego, żeby wykreować nową wizję tej instytucji. Wzbogacić program wydarzeń, ofertę edukacyjną czy sposób promocji cennych zbiorów, które są w jej posiadaniu – dodał Leszek Zegzda
Z szacunków muzeum wynika, że na działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjną oraz organizacyjno-administracyjną, a także magazyn zbiorów, potrzebny jest budynek o powierzchni użytkowej od 1 do 1,5 tys. m kw. Największe, najatrakcyjniejsze wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 m kw. Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego, wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw. Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych, sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biura administracyjne i księgowe niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw. Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujących warunki klimatyczne, przeniesione zostałyby wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.
UMWM
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Zegzdy miało już nie być miał już ponoć wylecieć z zarządu ????? To dalej się lansuje?Iluminacje świetlne na moście dajj PAN ludziom pracę a sam idź do pracy u prywaciarza!!!