Kultura
55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój
Już 55. raz Krynica-Zdrój na kilka dni stanie się stolicą kultury i muzyki. Na tegorocznym festiwalu im. Jana Kiepury usłyszymy nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali w tej edycji szereg wyjątkowych występów, poczynając od klasycznych arii operowych i operetek, na hiszpańskich zarzuelach kończąc. Czwarty dzień festiwalu uświetni specjalne, prapremierowe wykonanie „Concerto de Paris op 32 nr 2”, a przy klawiaturze zasiądzie wybitna pianistka Beata Szałwińska.
Między 6 a 13 sierpnia Pijalnia Główna w Krynicy-Zdrój gościć będzie światowej sławy polskich artystów, którzy spotkają się, by oddać hołd twórczości Jana Kiepury – znanego, polskiego śpiewaka i aktora występującego na najbardziej zaszczytnych scenach operowych świata. W 2022 roku przypada 120. rocznica urodzin tego wybitnego tenora, a przywrócenie pełnej ilości miejsc na widowni po ograniczeniach związanych z pandemią czyni tegoroczną edycję jeszcze bardziej wyjątkową.
Podczas kilku dni festiwalu będzie można obejrzeć liczne występy gwiazd operowych, koncerty z udziałem najlepszej orkiestry oraz spektakle baletowe i teatralne. Usłyszeć i zobaczyć będziemy mogli miedzy innymi Aleksandrę Kurzak, Grażynę Brodzińską, Rafała Bartmińskiego, Tomasza i Agnieszkę Kuk, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz artystów Baletu Opery Lwowskiej. Codziennie w ramach festiwalu odbywać się będą aż cztery wyjątkowe wydarzenia. Zwieńczeniem każdego dnia będą wieczorne koncerty gwiazd o godzinie 20:00 w Pijalni Głównej. Na wszystkich melomanów oraz fanów kultury czekają różnorodne występy, między innymi – „Podróż ze Śląskiem”, balet „Giselle”, czy wreszcie „Koncert galowy – magiczny świat operetki”.
Po raz trzeci swoim udziałem w Festiwalu im. Jana Kiepury wszystkich fanów fortepianowego brzmienia zaszczyci Beata Szałwińska – polska pianistka, na co dzień mieszkająca w Luxemburgu. Popis jej talentu usłyszeć będziemy mogli we wtorek 9 sierpnia podczas specjalnego prapremierowego wykonania „Concerto de Paris op 32 nr 2” skomponowanego przez Marca Mignon i Denisa Bioteau.
To wielki zaszczyt móc zagrać po raz pierwszy to arcytrudne i wybitne dzieło, szczególnie podczas tak ważnego wydarzenia dla polskiej kultury. Od wielu tygodni wkładam bardzo dużo pracy w przygotowania do występu, aby porwać widzów nie tylko tym interesującym utworem, ale również sposobem jego przedstawienia. Mam nadzieje, że znajdzie to równie mocne uznanie wśród widzów, co u twórców utworu – mówi Beata Szałwińska.
Tego dnia scenę z Beatą Szałwińską dzielić w ramach koncertu „Wieczór przebojów – hiszpańskie zarzuele i nie tylko” będą jedni z najlepszych polskich śpiewaków operowych – Iwona Sobotka i Arnold Rutkowski, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Zbigniewa Gracy.
Wyjątkowa, 55. edycja to ponad trzydzieści imprez festiwalowych nawiązujących do postaci oraz twórczości Jana Kiepury. Festiwal jest miejscem dla ludzi kochających muzykę i oraz tych, którzy lubią jej towarzystwo tylko od czasu do czasu. Natomiast światowa prapremiera interpretacji utworu w wykonaniu Beaty Szałwińskiej będzie idealną okazją do usłyszenia nowego, dotąd nieznanego słuchaczom brzmienia fortepianu. Serdecznie zachęcamy do zakupu biletów na całość trwania festiwalu lub poszczególne dni i koncerty oraz do śledzenia aktualności na stronie Festiwalu.
https://festiwalkiepury.pl/
Festiwal im. Jana Kiepury – organizowany nieprzerwanie od 1967 roku upamiętnia twórczość tego znakomitego śpiewaka i aktora występującego na największych światowych scenach operowych. Od 55 lat organizowany w Krynicy-Zdroju, mieście, z którym całe życie związany był artysta, co roku łączy w sobie nie tylko największych polskich śpiewaków operowych. Na festiwalu zobaczymy również spektakle teatralne i baletowe oraz koncerty promenadowe. Pijalnia Główna, Stary Dom Zdrojowy, czy sala teatralna przez ponad tydzień goszczą wspaniałych artystów oraz ludzi ciekawych kultury.
Beata Szałwińska – wszechstronna pianistka, obdarzona wielką muzyczną osobowością. Jej twórczość charakteryzuje się mieszaniem różnych stylów i gatunków muzycznych, co sprawia, że fascynują się nią nie tylko miłośnicy klasycznych brzmień. Kieruje się przekonaniem, że każdy prawdziwy artysta bezustannie poszukuje swojej indywidualnej drogi i wypowiedzi. Beata Szałwińska wydała płytę Jej Portret, na której znajdują się interpretacje m.in. takich hitów jak: Danny Boy, Over the Rainbow, Sophisticated Lady, A Time for Love, Don’t Worry Baut Me czy Jej Portret Włodzimierza Nahornego.
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm