Kultura, Z ostatniej chwili
90. rocznica urodzin w Starym Sączu ks. Józefa Tischnera
W najbliższy czwartek, 12 marca 2021 r. minie okrągła 90. rocznica urodzin w Starym Sączu ks. Józefa Tischnera – zasłużonego dla Kościoła i Narodu wybitnego duszpasterza, myśliciela i filozofa dla którego najważniejszy był człowiek.
W czasach rodzącej się pierwszej „Solidarności” wskazywał kierunki po których należy pójść aby zrodziło się z tego dobro ogólne. Autor wielu książek m.in. „Etyka solidarności”, „Filozofia dramatu”, „Spór o istnienie człowieka”, „Historia filozofii po góralsku”. Ze Starym Sączem związany nie tylko urodzeniem ale poprzez rodzinę Tischnerów, której przodkowie osiedlili się w w naszym mieście od niepamiętnych czasów. Tutaj również zamieszkali na stałe rodzice Weronika i Józef po przejściu na nauczycielskie emerytury w 1970 r. pracując przez ponad 40 lat w szkole powszechnej w Łopusznej. Do dziś mieszkają tutaj kuzynowie księdza i ich dzieci.
Najważniejsze co nam , starosądeczanom ks. pozostawił to swą naukę zawartą w kazaniach głoszonych w kościele Sióstr Klarysek, a które opatrznościowo nagrywane przez siostry zachowały się i po śmierci księdza, który zmarł 28 czerwca 2000 r. po długiej i ciężkiej chorobie i pochowany jest w Łopusznej, zostały wydane w książce „Wiara ze słuchania: kazania starosądeckie 1980-1993”.
Od 15 lat w rocznicę urodzin ks. Profesora Towarzystwo Miłośników Starego Sącza organizowało w naszym mieście Jego „Dni”. Niestety w tym roku z powodu pandemii one się nie odbędą.
Będzie miała jedynie miejsce uroczysta Msza Św. W kościele klasztornym wraz z okolicznościowym kazaniem, w dniu 13 marca 2021 r. /sobota/ o godz. 10.00, po której na grobie rodziców Weroniki i Józefa Tischnerów złożone zostaną kwiaty.
Dla upamiętnienia rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera nasze Towarzystwo przygotowało specjalne wydawnictwo „Śladami Księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu Przewodnik”, którego autorem jest główny biograf księdza p. Wojciech Bonowicz z Krakowa.–mówi Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa –Przewodnik zawiera rozdziały: „Kim był ksiądz Józef Tischner” , Ród Tischnerów”, „Ksiądz Józef Tischner i Stary Sącz”, „Spacer śladami księdza Józefa Tischnera”. Projekt typograficzny, projekt okładki i skład Danuta Sułkowska, fotografie aktualne – Andrzej Rams. Wymienione czynności wykonane zostały społecznie.
Jeśli tylko powstaną możliwości p. Wojciech Bonowicz spotka się osobiście z czytelnikami w Starym Sączu i zaprezentuje również II wydanie, poszerzone, biografii „Tischner”.
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Zima na horyzoncie. Szkółka narciarska HIT-SPORT zaprasza!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm