Kultura
Dni Austrii. Spektakl „Noc Trakla” w Starym Sączu
Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Dni Austrii. W ramach tegorocznych obchodów w Starym Sączu ( i kilku innych miastach) m.in. w Krakowie, Mikołowie i Gorlicach będzie można zobaczyć spektakl teatralny Trakl-Tat pt. „Noc Trakla”. Wstęp na spektakl jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego.
Georg Trakl trafia do szpitala w Krakowie. Pochmurny dzień. Pierwsze miesiące Wielkiej Wojny. Rozwarta brama szpitalna, po bokach budki wartownicze, podniesiony szlaban i młody mężczyzna idący w głąb aleją do bloku psychiatrycznego, odprowadzany przez strażnika. Nad nim liście z jesiennych drzew. Trakl w krakowskim szpitalu przedawkuje kokainę w nocy z 2 na 3 listopada 1914.
Do pokoju Trakla w szpitalu wchodzi Greta. To wyobrażenie. Porywa mu kartkę z wierszami, wchodzi na stół i głośno czyta, a Georg na próżno próbuje jej odebrać rękopis. Za chwilę Georg czyta siostrze inny wiersz, a ona wesoło komentuje go i znajduje różne znajome detale z rodzinnego Salzburga. Na końcu Georg czyta jej Wieczór w Lans. Siostra wpada w histerię, gdy słyszy o tym, że brat był w Lans z inną. Jest zazdrosna i czuje się zdradzona. W ten sposób słyszymy ze sceny wiersze Trakla. Poezja – hermetyczna i trudna – dostaje się do spektaklu, który miejscami przypomina rodzinny dramat.
W antycznej tragedii o Edypie kazirodcza miłość to fatum. Na Teby spadły nieszczęścia. Co robi Edyp gdy poznaje prawdę i otwierają mu się oczy? Oślepia się i wyrusza na wygnanie. Coś podobnego wydarza się w życiu Trakla. Miłość do siostry ściąga na ich ród nieszczęście. Owoc związku umiera nienarodzony. To „nienarodzone wnuki” z zakończenia wiersza Gródek. Można pomyśleć, że aby nie przejrzeć na oczy, Georg ściąga na siebie psychozę. Panicznie pomaga sobie alkoholem, narkotykami. Bez skutku. Skazany na wygnanie, będzie szukał miejsca gdzieś na obrzeżach. A szpital krakowski, dokąd go zawieziono po ucieczce z frontu, jest ostatnim zakątkiem w ck monarchii, gdzie mógłby znaleźć spokój…
Spektakl inkrustowany jest wierszami Trakla w tłumaczeniu prof. Andrzeja Lama.
Trakl-Tat „Noc Trakla”
Tekst, reżyseria i scenografia: Paweł Zapendowski.
Występują: Joanna Dryś, Krzysztof Stanio, Krzysztof Grygier.
Organizator Dni Austrii: Honorowy Konsulat Generalny Austrii w Krakowie
Bezpłatne wejściówki można odebrać w informacji turystycznej w Starym Sączu (Rynek 5), lub w kasie przed spektaklem
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Przyjedzie konsul, zobaczy smog i będzie wstyd na całą Austrię!